Felettébb kedvezményes áron vásárolhatott meg egy tekintélyes méretű üzlethelyiséget az V. kerületi önkormányzattól a magyar olajmaffia rettegett vezéralakjának, Portik Tamásnak egykori élettársa, a dúsgazdag Pápa Marianne érdekeltségében lévő egyik cég – írta a Blikk. Az ügy miatt 2012 végén Rogán Antal vizsgálatot folytatott le, ami után 2013-ban a belváros jegyzőjének felmentését kezdeményezték.
A város szívében lévő, forgalmas utcára nyíló 212 négyzetméteres üzletért a Classic Immo Kft. 2011-ben mindössze 52,4 millió forintot, azaz négyzetméterenként 247 ezer forintot fizetett.Ezzel szemben a Blikknek nyilatkozó ingatlanszakértő szerint a forgalmas főút környékén a 600 ezer forintos négyzetméterár sem irreális – abban az esetben 127 millió forintot kasszírozhatott volna a kerület az ingatlanért. Pápa Marianne-ék a kedvezményesen megkaparintott üzlethelyiséget egy évvel később már piaci áron tovább is értékesítették orosz vevőknek – írja a bulvárlap.
A Blikk szerint, mielőtt az üzlethelyiség egyébként a Classic Immo Kft.-hez vándorolt volna, évtizedeken át a Képcsarnok Mednyánszky Termeként üzemelt, ahol képzőművészek állíthatták ki műveiket. A galériát 2011 tavaszán lakoltatták ki, miután a Képcsarnok nem volt hajlandó a kedvezményes bérleti díjnál többet fizetni az önkormányzatnak. A lakók még aláírást is gyűjtöttek az érdekünkben – idézte fel a Képcsarnok neve elhallgatását kérő egykori munkatársa. A Classic Immo ezután nyert bérleti jogot a helyiségre, november végére pedig már nyélbe is ütötték az önkormányzattal a kedvezményes adásvételt. Bérlőként a cég elővásárlási joggal rendelkezett, ráadásul így olcsóbban is juthattak hozzá az ingatlanhoz.
Mesés vagyont örökölt
A cégadatok szerint Pápa Marianne a Classic Immo Kft.-t egyedüliként tulajdonló Komondor Holding Zrt. vezérigazgatója, amely cég birtokolta a nemrég bezáratott józsefvárosi piac bérleti jogát. Pápa Marianne hihetetlen erős kapcsolati hálóval bír, egykoron a piacot elindító Szetlik Ferenc üzletember felesége volt. Szetlik a rendszerváltás után a MÁVtól bérelte a területet. Akik jól ismerték, azt mondják róla, vérbeli kereskedő volt, kisgyerekként már vasport és biztosítótűt árult. Aztán kinőtte magát, valóságos üzleti birodalmat épített ki. Volt utazási irodája, csárdája a Kiskunságban: a Komondor Kft. neve még mindig ezekre emlékeztet. Az elegáns Club Tihanynak is ő volt a tulajdonosa. Az amúgy gyakran jótékonykodó üzletember aztán a rendőrség látókörébe került, előzetes letartóztatásba helyezték, de a bíróság bűncselekmény hiányában felmentette. Súlyos betegség után hunyt el, hatalmas vagyonát két kisgyermeke örökölte – írta tavalyi cikkében a Figyelő. Szetlik Ferenc halála után Pápa Marianne sokáig a Belvárosi Színházat is megalapító, a Komondor Kft-t irányító Kovács József világhírű operaénekessel élt együtt, akinek vagyona a férfi 2010-es halála után ugyancsak Pápa Marianne-ra és gyermekeire szállt. De a milliárdos asszonynak vannak ingatlanforgalmazó és vendéglátóipari érdekeltségei is, ezen üzleti köré az Andrássy úti Művész Kávéházat üzemeltető Caffé Kft., illetve a XV. kerületi Origo Filmstudió nagyértékű ingatlanjának többsége is. Az üzletasszony ezeken túl Monacóban és Szardínián is állítólag több ingatlannal rendelkezik. Az özvegy szolid becslések alapján is tízmilliárd forintos nagyságrendű vagyon birtokosa.
Mindezek alapján annyira nem is meglepő, hogy Pápa Marianne és a jelenleg több leszámolásos gyilkossággal összefüggésbe hozott Energol-vezér szintén „egymásra talált”. Pápa Marianne forrásaink szerint teljes mértékben Portik befolyása alatt állt, a szoros kapcsolatot pedig az is bizonyítja, hogy a nő gyermekeinek gyámja egy ideig Portik egyik jogi képviselője volt. Az ügyvéd egyébként több ingatlan és cégügyet is intézett Portik körének, köztük például az olajos bizalmi embereként számon tartott Tomori Tamásnak.
Az önkormányzat cáfol
A Blikk állításaival ellentétben a belvárosi önkormányzat nem tudhatja, hogy ki volt akkor, vagy éppen jelenleg kicsoda Portik Tamás élettársa, hiszen sem Portik Tamással, sem cégeivel soha nem álltunk kapcsolatban. Az előző bérlő, a Képcsarnok Kft. a bíróság jogerős ítéletével történt kilakoltatása után, az első bérbevételi kérelmet követően döntött az önkormányzat tulajdonosi bizottsága az ingatlan bérbeadásáról. Az önkormányzat szabályai minden bérlőnek elővásárlási jogot biztosítanak, ez vonatkozik a kedvezményre is. Csak az idei esztendőben tizenhárman éltek a jogszabályban rögzített kedvezménnyel, ahogy a korábbi években is többen éltek ezzel a lehetőséggel. A kedvezmény tehát nem kivételes, nem a szóban forgó bérlőnek vagy cégnek szól. A kedvezmény előfeltétele, hogy a bérlő egy összegben, készpénzben fizet, az épületre vonatkozó, más, értéknövelő beruházást vagy felújítási költséget nem számoltat el, és teljes bérleti díjat fizet, azaz a bérleti díjon belül nem vesz igénybe beruházási vagy más kedvezményt. Ez ebben az esetben is így történt. Nyomatékosítjuk, hogy az önkormányzat sem a szóban forgó céggel, sem a hölggyel más szerződést nem kötött, azaz rendszeres kapcsolatot semmilyen formában nem tartott fent. A polgármester 2012 végen vizsgálatot folytatott. A vizsgálat törvénytelenséget vagy szabálytalanságot nem tárt fel, de mivel a képviselő-testületnek a döntések meghozatalakor minden információ nem állt rendelkezésére, az akkori polgármester bizalomvesztés miatt 2013-ban közös megegyezéssel kezdeményezte az akkori jegyző felmentését – írta a PestiSrácok.hu-nak eljuttatott közleményében Zalka Szilvia, az V. kerületi önkormányzat sajtóreferense.
Forrás: Blikk/PestiSrácok.hu
Fotó: Mészáros Péter/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS