Mint korábban a Magyar Nemzet beszámolt róla, maga az amerikai nagykövet vallotta dollármilliókról beszámoló vagyonnyilatkozatában, hogy pénzt fogadott el Mihail Prohorov orosz oligarcha bizalmi emberétől. A Telex megkereste Pressmant és korábbi munkahelyét, a Jenner & Block ügyvédi irodát is. A Jenner & Block nyilatkozatában tagadta, hogy Pressman vagy az iroda bármely más munkatársa valaha is Mihail Prohorov orosz oligarchának dolgozott volna. A nagykövet pedig azt mondta, hogy soha nem dolgozott orosz oligarchának.
A Magyar Nemzet cikke szerint, mielőtt hazánkba küldték volna, David Pressman két évig a Jenner & Block ügyvédi irodánál dolgozott, amely cégnek a saját honlapján feltüntetett információk szerint nagy tapasztalata van a nemzetközi szankciós és exportszabályozási ügyek terén. Pressman nagyköveti kinevezésekor jelent meg a leendő diplomata vagyonnyilatkozata, amelyben feltüntette, hogy a Jenner & Block alkalmazottjaként jogi szolgáltatásokat nyújtott egy Ellen Pinchuk nevű hölgynek, aki nem más, mint a Mihail Prohorov amerikai ügyleteit egyengető személy. Pressman így magyarázkodott az üggyel kapcsolatban:
én soha nem dolgoztam orosz oligarchának, és soha egyetlen rubelt sem kaptam orosz oligarchától.
Prohorovról azt érdemes tudni, hogy nagyon jó kapcsolatot ápol Vlagyimir Putyinnal, olyannyira, hogy Prohorov a 2010-es évek elején még politikai babérokra is tört, a Helyes Ok (Правое дело, PD) párt vezetőjeként. A Politico brüsszeli hírportál szerint a PD a Kremlhez közel álló csoport, amelynek célja, hogy biztosítsák a politikai pluralizmus látszatát Oroszországban, Putyin „álellenzékeként”. Az oligarcha 2012-ben a Putyin-barát párt színeiben még elnökjelöltként is elindult a választásokon, ahol a szavazatoknak csaknem a nyolc százalékát szerezte meg. Elnöki „ambíciói” kapcsán egyes, a Kremlhez közel álló források elmondták, hogy Prohorov egy adósságot törlesztett az orosz elnöknek, amiért Putyin segített neki megoldani egy korábbi üzlettársával kapcsolatos problémát. Bizonyos információk szerint az orosz elnök még a moszkvai főpolgármesteri posztot, valamint miniszteri tárcát is felajánlott az üzletembernek.
Az oligarcha amerikai szálai
Prohorov politikai pályafutása rövid ideig tartott, inkább az üzleti életre fókuszált, az USA-ban is voltak érdekeltégei. 2010-ben vásárolta meg a professzionális amerikai kosárlabdacsapatot, a New Jersey, később Brooklyn Netst, illetve szerzett 45 százalék részesedést az akkor épülő Barclays Centerben. A csapatot és a sportcsarnokot végül 2019-ben eladta 3,5 milliárd dollárért, egyes híresztelések szerint Vlagyimir Putyin nyomására.
Hatalmas pénzt kaszált Pressman
Aligha lehet véletlen az a tény, hogy David Pressmannek egy szankciós joggal magas szinten foglalkozó jogi iroda (Jenner & Block) munkatársaként éppen Prohorov bizalmi embere volt az ügyfele az orosz–ukrán háború kitörése előtti időszakban. Pressman budapesti nagyköveti kinevezése kapcsán napvilágot látott egy nyilvános pénzügyi nyilatkozat, amelyben fel kellett tüntetnie, hogy a kinevezését megelőző években milyen anyagi forrásokkal rendelkezett. Ebben szerepel egy bizonyos Ellen Pinchuk – lakcíme Woodland Hills, Kalifornia –, akitől több mint 5000 dollár bevétele származott jogi tanácsadás címen, és aki a Jenner & Block ügyfele volt 2020 és 2022 között. E megbízásnak is köszönhetően hatalmas összeget keresett a hazánkat bármiféle orosz kapcsolatért rendre bíráló amerikai diplomata, aki a nem egészen két év alatt, amíg a Jenner & Block cég munkatársa volt, csaknem kétmillió dollárt kapott a szolgálataiért.
A Telex elérte a Jenner & Block ügyvédi irodát is. Lee Wolosky, a Jenner & Block peres ügyek osztályának társigazgatója a lapnak azt nyilatkozta:
Irodánk munkája Ellen Pinchukkal kizárólag családjogi ügy volt, amelyben az ügyfél közvetlen családtagjain kívül senki más nem volt érintett. Soha nem dolgoztunk Mihail Prohorovnak semmilyen, szankciókkal kapcsolatos vagy egyéb ügyön.
Forrás: Telex; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS