Tizenötödik alkalommal rendezték meg a Balatonszárszói találkozót, amit a szokásokhoz híven Farkasházy Tivadar szárszói nyaralójának kertjében tartottak szombaton. Idén azonban nem csak politikusok, közgazdászok, szociológusok, történészek és újságírók vettek részt a találkozón, hanem az elmúlt év tüntetéseinek, megmozdulásainak szervezői és kezdeményezői is.
A találkozóra Farkasházy Tivadar balatonszárszói nyaralójának kertjében került sor, ahol a hazai közélet fontos szereplői oszthatták meg gondolataikat. Ezúttal azonban nem csak politikusok, közgazdászok, az üzleti élet vezetői, szociológusok, történészek, művészek és újságírók vesznek részt az eseményen, hanem az elmúlt év tüntetéseinek, tiltakozásainak, sztrájkjainak, mozgalmainak kezdeményezői és szervezői is. Például Pukli István, a Tanítanék mozgalom frontembere, valamint Sándor Mária, a fekete ruhás nővér.
„Van értelme Szárszónak? Nincs” – a Hír TV tudósítása szerint így indította a tizenötödik találkozót Farkasházy Tivadar, majd úgy folytatta: lehet hogy ez volt az utolsó. A házigazda emellett szemléletesen utalt a találkozó alapkérdésére, hogy megreformálható-e Orbán Viktor rendszere, és ha igen, miért külön-külön lépnek fel ellene.
„Lehet, hogy ezekben a percekben Bánki képviselő úr egy egyéni módosító indítványt ad be, hogy 11 és 12 óra között ingyen megvásárolhatja az egész falut ezzel a telekkel együtt Mészáros Lőrinc, aki jelenleg a Földvár–Fonyód-vasutat hozza rendbe, biztos övé volt a legolcsóbb pályázat”
– mondta Farkasházy.
„Egy országnak a helyzetét, azt hiszem, az mutatja meg, hogy hogyan bánik azokkal az emberekkel, akik kiszolgáltatottak, akik segítő kézre szorulnak” – fogalmazott Sándor Mária. Kovács László, a szocialisták volt külügyminisztere szerint az ellenzék összefogása kell ahhoz, hogy Magyarország újra „demokratikus állam” legyen. „Meg kell valósítani. Ha mindig azt néznénk, hogy mit lehet és mit nem, akkor, azt hiszem, az emberiség nem itt tartana, hanem talán ötszáz évvel hátrább. Köztársaság legyen!” – nyilatkozta az egykori MSZP-elnök. Vadai Ágnes is az összefogást szorgalmazta, szerinte alapkérdésekben egyetértenek a szocialistákkal.
„A választóink nagyon sokszor világossá tették számunkra , hogy azt szeretnék látni, hogy összefogunk, együttműködünk, és megtaláljuk azt a legjobb módszert, amellyel a jelenlegi rezsimet le lehet váltani. Erre jó példa Salgótarján, és hasonló példa, azt tudom mondani, Dunaújváros, ahol a választók megbüntették azokat a formációkat, amelyek szembe mentek az együttműködés igényével”
– hangsúlyozta a DK alelnöke. Az ellenzéki politikusok arra számítanak, hogy a szocialisták jövő heti kongresszusán olyan elnököt választanak, aki együtt tud működni a többi baloldali párttal.
Farkasházy Tivadar a Népszava tudósítójának pedig elmondta, hogy önmagában sikeresnek tartja azt, hogy az oktatásügyben, az egészségügyben, a demokratikus szabadságjogokért küzdők képviseletében jelen lévők, mint Sándor Mária, Törley Katalin, Gulyás Márton vagy Pukli István mindannyian hitet tettek amellett, hogy csak közös fellépéssel lehet lehetséges a Fidesz-rendszer leváltása. Ha a szárszói találkozó ehhez a folyamathoz hozzá tudott tenni valamit – és remélem, hogy igen-, akkor elérte a célját – fogalmazott Farkasházy lapnak. Az MSZP-sek közül ott volt még Szekeres Imre, Lendvay Ildikó, a DK-t Gyurcsány Ferenc pártelnök, az Együttet pedig Juhász Péter képviselte. Az eseményen megjelent továbbá Kéri László politológus, Kuncze Gábor volt belügyminiszter, Selmeczi Tibor humorista és Kövesdi Veronika, a pedagógustüntetések során megismert aktivistával is.
Forrás: Hír TV/Népszava, fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS