Fegyvereket – többek között aknavetőket és páncélozott járműveket is küld Oroszország a Bassár el-Aszad szír elnököt támogató kormányerőknek. Az oroszok szerint ez nem sérti a nemzetközi jogot, a támogatás pedig az Iszlám Állam elleni fellépést szolgálja- vallja a Kreml hivatalos magyarázatában.
Humanitárius segélyek mellett fegyvereket és katonai eszközöket is szállít Oroszország Szíriába. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elismerte ezt a tényt. Korábban azonban Vlagyimir Putyin államfő úgy nyilatkozott, „idő előtti” arról beszélni, hogy Oroszország esetleg katonai erővel is részt vesz az Iszlám Állam (IS) elleni harcokban. Ez persze nem minősül cáfolatnak sem. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerint Putyin az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakán fogja értékelni Szíria és az ISIS problémáját.
A Népszabadság arról ír, hogy a Reutersnek név nélkül nyilatkozó diplomáciai források szerint az orosz vezetés célja, hogy így erősítse meg Putyin pozícióját az ENSZ vezetése előtt és későbbi szerepe is megkerülhetetlen legyen a további, az Egyesült Államokkal folytatandó tárgyalások során, illetve hogy ily módon szervezhessenek találkozót az amerikai elnökkel. Mindez Putyin európai pozícióját is erősítené, mint a konfliktus megoldásában közrejátszó partneri szereplő.
Oroszországot ugyanakkor valódi, nagy múltra visszatekintő szövetségesi viszony fűzi Szíriához, Bassar el-Aszadot pedig a konfliktus lehetséges megoldójaként tekinti. A Putyin-i megoldás szerint a szír hadsereg a kulcs az Iszlám Állam megállításához és leveréséhez, hiszen a szír hadsereg az egyetlen erő, amely jelenleg is ellen tud állni a terroristáknak.
A Kommerszant nevű lap szerint az orosz vezetés lőfegyvereket, aknavetőket, BTR–82A típusú páncélozott szállító járműveket, Ural teherautókat ad el Szíriának. A lap forrása ugyanakkor hangoztatta, hogy mindez a nemzetközi jognak megfelelően zajlik, a terrorizmus elleni harcot szolgálja. A fedezetet az a 400 millió dollár jelenti, amelyet Damaszkusz egy 2010-es szerződés alapján Sz–300-as légvédelmi rakétarendszerekért előlegként fizetett, ám Moszkva – Izraellel való egyeztetés után – visszamondta az ügyletet. A hírügynökségi jelentésekből tudható, hogy hajón is érkeznek orosz harceszközök Szíriába, és az orosz katonák beavatkozásra is több jel utal.
Oroszországban cáfolják ezeket a jelentéseket, és egyelőre hitelt érdemlő bizonyítékok sem támasztják alá őket.
A témában Maróth Miklóssal készített interjúnkat itt és itt olvashatja.
Forrás: NOL.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS