Újabb vádemelések következnek a Quaestor-ügyben – közölte a fővárosi főügyész a Magyar Időknek adott interjújában. Ibolya Tibor azt szorgalmazza, hogy Budapesten hozzanak létre infrastrukturálisan is önálló gazdasági ügyészséget.
Ibolya Tibor közölte: a politikai indíttatású vádaskodásokkal szemben a főügyészség mindent megtesz a Quaestor-ügy teljes körű felderítésére és bizonyítására. Több ügyrészt is elkülönítettek a nyomozás során. Egyik volt ezek közül az O. Bélával kapcsolatos, strómanügynek nevezett ügyrész, amelynek már az elején tudható volt, hogy vádemelés lesz a vége. Közölte: nagy esélyt lát arra, hogy a pénzmosással, valamint a soltvadkerti hűtlen kezeléssel kapcsolatos ügyrészben is hamarosan vádemelés történjen. A pénzmosás ügyrészben ez inkább későbbre várható, mivel a külföldi szálak miatt jogsegélykérelem van folyamatban, és ezek megválaszolása a tapasztalatok szerint nagyon időigényes. A bírói szakban egyébként nagyon ritka, hogy a bizonyítás során a vád mellett újabb bizonyítékok keletkezzenek, a Quaestor-ügyben azonban ez is megtörtént. Egy külön informatikai rendszert sikerült ugyanis helyreállítani, amely bizonyítja a cégcsoport fekete könyvelését – ismertette a főügyész.
Az ügyészségnek alkalmazkodnia kell a jelenkor bűnözéséhez
Ibolya Tibor elmondta, a korszerű gondolkodás ma azt jelenti, hogy az ügyészeknek specializálódniuk kell, mert az egyre bonyolultabb világ részleteinek megértése, jogi és kriminalisztikai kezelése is egyre speciálisabb ismereteket követel az ügyészektől. Ennek szellemében több speciális egységük van, innováció szempontjából azonban közülük is kiemelkedik a jóval a Quaestor-ügy előtt felállított kiberkontakt-pontok intézménye, ami akár a főügyészség internetes bűnözéssel foglalkozó részlegének is tekinthető. Ezzel példát is mutattak, hisz tapasztalataik nyomán a Legfőbb Ügyészség elrendelte az egész ügyészi szervezetre a kiberkontakt-pontok létrehozását – mondta.
Beszélt arról is, hogy az ügyek különlegessége és bonyolultsága megkívánja az ügyészektől a könyvelési, pénzügyi és közgazdasági ismereteket. Ezért hozták létre 2016 szeptemberében az egész Budapesten illetékes gazdasági bűnügyek részlegét, illetve a főügyészségen az önálló gazdasági bűnügyi osztályt. Mint mondta, távlati terveiben szerepel, hogy a gazdasági ügyészség egy infrastrukturálisan is önálló, saját épülettel rendelkező járási szintű ügyészség legyen a fővárosban, ugyanúgy mint például a Budapesti Nyomozó Ügyészség – olvasható a Magyar Időkben.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS