Amikor a BBC „teljesen véletlenül” talált Magyarországon egy ukrán menekültet, aki az ő narratívájuknak megfelelően tudta szidni hazánkat, igazán megkérdezhették volna arról is, hogy mit gondol honfitársai angliai helyzetéről. A feltételezések szerint ugyanis több száz ukrán dolgozik „modern” rabszolgaságban Nagy-Britanniában.
A The Guardian hírportálnak egy ukrán munkavállaló elmondta, hogy akut szorongással küzd, amióta elmenekült a farmról, ahol korábban dolgozott. Szerinte az ottani körülmények leginkább „egy modernkori rabszolgasághoz hasonlítanak”. A párjával egy cseresznyefarmon dolgoztak, ahol nem viselhettek kesztyűt, ezért a kezük gyakran kivérzett és hámlott. Elmondásuk szerint a dolgozók tiltakoztak a rossz körülmények ellen, de nem jártak sikerrel: egy hétre felfüggesztették őket – idézte a cikket a Mandiner. Az ukrán nő egyébként két egyetemi diplomával rendelkező informatikus; pénzkeresés reményében utazott az Egyesült Királyságba párjával, aki korábban orvosnak tanult. A pár jelenleg takarítóként, illetve építőiparban dolgozik.
Más ukránokkal is találkoztunk itt, akik hozzánk hasonlóan elmenekültek a farmokról, nem tudtak visszatérni Ukrajnába, így kénytelenek voltak itt maradni és illegálisan dolgozni
– állítja az ukrán nő.
Úgy érzem magam, mintha túsz lennék az Egyesült Királyságban. A szüleim azt mondták, hogy semmilyen körülmények között nem mehetek vissza Ukrajnába, mert a városunkban lövöldöznek. Csapdában érzem magam
– számolt be az informatikus nő a The Guardian hírportálnak. Hozzátette:
Senkit sem érdekel, mi történik az idénymunkásokkal. Azt hittem, hogy az Egyesült Királyságban megvédik a jogainkat, de ez nem így történt. A farmon dolgozni valószínűleg életem egyik legrosszabb élménye volt. A munkáltatók elérhetetlen célokat tűztek ki. Fenyegettek, megaláztak minket és arra kényszerítették az embereket, hogy robotként dolgozzanak, és addig koptassák a kezükön és a lábukon lévő bőrt, amíg az ki nem vérzik. Ha valaki leesett egy létráról, a táborhelyre küldték, semmilyen ellátást nem kapott. Várták, hogy magától felépüljön.
A mezőgazdasági munkások hatalmas táborhelyéről – ahol a párjával éltek – 38 munkás kivételével mindenki elmenekült. A nő elmondta:
Az emberek azért mentek el illegálisan dolgozni a városokba, hogy megoldják az anyagi gondjaikat és megvédjék a jólétüket. Soha többé nem megyek dolgozni egyetlen farmra sem – nincsenek vidám történetek. Mindenki elmenekül.
A Belügyminisztérium és a Környezetvédelmi, Élelmiszerügyi és Vidékügyi Minisztérium (Defra) által tavaly év végén közzétett vizsgálat megállapította, hogy a Brexit utáni 2019-es kísérleti programban a gyümölcs- és zöldségszüretre alkalmazott idénymunkások „elfogadhatatlan” körülmények között dolgoztak. Az egyes munkavállalók által említett problémák közé tartoztak az egészségügyi és biztonsági felszerelések hiánya, a rasszizmus, valamint a fürdőszoba, víz és konyha nélküli szállások.
Forrás: Mandiner; Fotó: police.hu (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS