Vissza kell mennie a börtönbe a Portik-ügyek koronatanújának, Radnai Lászlónak, akit két éve, büntetés-félbeszakítás címén engedtek ki 12 éves szabadságvesztéséből – értesült a PestiSrácok.hu. Portálunk úgy tudja, hogy az igazságügy miniszter, Trócsányi László egyéni döntése volt, hogy a szabadon bocsátása alatt újabb bűntettekkel meggyanúsított pentitótól megvonták a büntetés-félbeszakítás lehetőségét és visszaszállították a szegedi Csillag börtönbe, ahol megkezdte a még hátra lévő két és fél éves büntetésének letöltését.
Trócsányi határozata ellen az elítéltnek nincs lehetősége fellebbezni, mivel ez a miniszter egyéni döntése, amelyet még indokolnia sem kell. Radnainak egyébként még egy kegyelmi kérvénye is a hatóságok előtt hever. Tavaly nyáron azt írtuk, Radnai megkapta a köztársasági elnöki kegyelmet, azonban kiderült, információnk csak annyiban fedte a valóságot, hogy tavaly nyáron kerültek az igazságügyi minisztériumból a köztársasági elnök elé a pentitó aktái. Azóta azonban Áder János nem döntött a kegyelmi eljárásban, amit információink szerint hivatalosan nem befolyásol a büntetés-félbeszakítás megvonása, azaz, egyik nem zárja ki a másikat. Radnai László 2012-ben szabadult büntetés-félbeszakítás címén, az akkori hírek szerint egészségügyi okokból. Akkor még úgy volt, hogy ha felgyógyul, a büntetéséből fennmaradt két és fél évet le kell ülnie. Azonban 2012 nyarán a PestiSrácok.hu kiderítette, hogy a szabadulás ára az volt, hogy beszámoljon a kilencvenes évek leszámolás sorozatáról. Érdekes, hogy a keresztapa 2005-ben, a maffiaper – ami miatt később 12 éves fegyházbüntetést kapott – elsőfokú ítéletének kihirdetése után is felajánlkozott a rendőrségen, hogy vallomást tenne több megoldatlan ügyről, akkor azonban a rendőrség azon az állásponton volt, hogy „maffiafőnökkel nem egyezkednek”. A második Orbán-kormányban ismét a belügyminiszterséget elvállaló Pintér Sándor azonban a kormányváltás után már megköthetőnek tartotta a vádalkut, így Radnai 2011 őszén újra elmondta azt, amit hat évvel korábban. A rendőrség és Radnai közötti alkuban az is szerepelt, hogy arccal és névvel kell vállalnia a tanúskodást. Ezt meg is tette, hiszen az összes Portik-perben megjelent és tanúskodott is. Más kérdés, hogy például a Prisztás-ügy elsőfokú ítéletében a döntés hozó bíróság a bizonyítékok értékelése során nem vette figyelembe Radnai vallomását, azok hiteltelensége miatt. Ettől függetlenül Radnainak nagy szerepe volt abban, hogy megindulhasson a kilencvenes évek megoldatlan merényletsorozatainak újra felderítése, még akkor is, ha saját szerepét a legkisebbre igyekezett rajzolni, miközben rá is vannak terhelő adatok.
Ismert, hogy Radnai Lászlót és két társát tavaly december elején orgazdaság és csalás miatt gyanúsítottként hallgatta ki a Nemzeti Nyomozó Iroda. Radnait először őrizetbe, majd a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte. Úgy tudjuk, Radnai és társai terhére azt rója a hatóság, hogy több száz millió forint értékben, lopott parfümökkel kereskedtek.
Szenvedi Zoltán – PestiSrácok.hu
Fotó: Szabó Fruzsina Anna/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS