Rex Tillerson új amerikai külügyminiszter és dél-koreai kollégája, Jun Bjung Sze megerősítették azt a tervet, hogy amerikai rakétavédelmi komplexumot telepítenek Dél-Koreába – közölte kedden a szöuli külügyminisztérium.
Közel félórás telefonbeszélgetésük során a két miniszter – nyilvánvalóan Kína kifogásaira utalva – egyaránt leszögezte, hogy a ballisztikus támadó rakéták megsemmisítésére alkalmas rendszer telepítésének célja csakis az Észak-Korea jelentette katonai fenyegetés elhárítása, és a rendszer nem sérti egyetlen más ország érdekeit sem. Tillerson és Jun abban is egyetértettek, hogy fenn kell tartani az Észak-Koreát sújtó szankciókat a phenjani rezsim atomfegyver-mentesítése érdekében.
A felek megállapodtak, hogy még ebben a hónapban “mélyebb konzultációkat” folytatnak, és kijelentették, hogy a Donald Trump vezette új amerikai kormány alatt minden eddiginél szorosabbra fűzik szövetségüket, hogy hatékony választ adhassanak az észak-koreai atomprogram jelentette kihívásokra.
Hvang Kjo Ahn ideiglenes államfő kedden arra figyelmeztetett, hogy Észak-Korea provokációkra készül a jövő héten, amikor is megemlékeznek a kommunista rendszer korábbi vezetője, Kim Dzsong Il 75. születésnapjáról. Mint mondta: “Az észak-koreai provokációk veszélye – beleértve az az állítását, hogy végső szakaszba értek egy interkontinentális rakéta indításának előkészületei – egyre nyilvánvalóbb”.
A két ország tavaly júliusban állapodott meg egy THAAD-üteg Dél-Koreába telepítéséről. Az ügyet ismerő források szerint – írja a Kyodo japán hírügynökség – Washington most arra törekszik, hogy már idén júniusra befejezzék a telepítést.
Kína határozottan ellenzi ezt a tervet, azt állítva, hogy az aláássa biztonsági érdekeit és megbontja a térség stratégiai egyensúlyát. Peking ezért számos szankciót hozott Szöul ellen, főleg a dél-koreai szórakoztatóipart és exportot sújtva.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS