Nyilvánosságra hozták az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat csütörtök este. Ezzel eldőlt, hogy a több mint 99 ezer jelentkező közül az általános eljárásban hányan kerülnek be egyetemre, főiskolára. A szeptemberben induló felsőoktatási képzések teljes listája és ponthatáraik ITT találhatóak.
Tavaly 101 ezer jelentkezőből 75 ezren kerültek be valamelyik szeptemberben induló felsőoktatási képzésbe. 2010-ben 140 ezer, 2004-ben pedig 167 ezernél is több felsőoktatásba jelentkezőt regisztráltak a felvi.hu adatai szerint. Tavaly rekordmagas ponthatárokkal szembesültek a továbbtanulni vágyók. A szeptemberben induló felsőoktatási képzések teljes listája, és ponthatáraik ITT találhatóak.
Az ELTE rekordszámú jelentkezőt vett fel
Rekordszámú jelentkezőt, 11 355 hallgatót vett fel képzéseire az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) az idei felvételi eljárás során – tudatta az intézmény. Közleményükben ismertették, hogy alapszakra 7248, mesterszakra 2666, osztatlan szakra 1251, felsőoktatási szakképzésre 190 hallgató került be. Közülük 9272 jelentkező nappali, 1943 levelező, 140 pedig esti munkarendben kezdi meg tanulmányait. Az egyetem elsőéveseinek mintegy 90 százaléka, 10 021 hallgató állami ösztöndíjas finanszírozási formában tanulhat.
A legtöbb hallgatót (2174) a bölcsészettudományi karra vették fel, ezt a gazdálkodástudományi kar (2100), majd a pedagógiai és pszichológiai kar (1467) követi. A legnagyobb létszámemelkedést a gazdaságtudományi kar érte el: 300-zal több hallgató került be, mint tavaly – írták, jelezve, hogy 2361 felvett hallgatóval ez lett a második legnépszerűbb képzési terület, a bölcsészettudomány (3079) után és a pedagógusképzés (1850) előtt.
– írták. Hozzátették: az egyetemen hagyományosan erősnek számító jogász szakon 100 állami ösztöndíjas mellett 678-an önköltséges finanszírozási formában kezdik meg tanulmányaikat.
Ponthatárváró rendezvényeket tartottak az ország több városában
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), az Oktatási Hivatal (OH) és a HÖOK Közhasznú Nonprofit Kft. a fővárosban a Városligetben rendezte meg a Pont ott partit, ahol a felvételizők a ponthatárok mellett a felsőoktatási lehetőségeket bemutató programokon is részt vehettek. Az Oktatási Hivatal MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a ponthatárváró eseményen népszerű könnyűzenei előadók léptek fel, továbbá számos felsőoktatási intézmény és az OH is információs pulttal várta az érdeklődőket. Így a felsőoktatási tanulmányok előtt állók tájékoztatást kaphattak a többi között a felvételi, illetve a pótfelvételi eljárásról, a magyar állami ösztöndíjról és az egyetemi élet nyújtotta lehetőségekről. A ponthatárok kihirdetését a felvételizők idén sem csak a budapesti helyszínen kísérhették figyelemmel, több vidéki városban – Debrecenben, Egerben, Győrön, Miskolcon, Pécsen, Salgótarjánban és Szegeden – is volt ponthatárváró rendezvény. A ponthatárok kihirdetése előtt György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és vállalkozásfejlesztésért felelős államtitkára a fiatalokhoz szólva azt mondta: életük egyik legszebb időszaka vár rájuk. Felhívta a figyelmüket arra is, hogy diplomával másfélszer, kétszer annyit kereshetnek majd, mint középfokú végzettséggel. Az államtitkár úgy fogalmazott:
jó ma Magyarországon egyetemistának lenni
Ugyanis – mint mondta – a magyarországi egyetemeken tanulók kétharmada a világ top öt százalékába tartozó intézmény hallgatója. György László azt mondta: azon dolgoznak, hogy 2030-ra Magyarország Kelet-Közép-Európa tudásközpontja legyen.
Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese azt hangsúlyozta: ezt a napot nemcsak az a csaknem 100 ezer diák várta, aki jelentkezett a felsőoktatásba, hanem az ország nagy része, és a felsőoktatási és ágazatvezető intézmények, köztük az OH is. A felvett fiataloktól azt kérte, hogy a következő 2-5 évben járjanak be az egyetemre, ne hagyják ki az előadásokat, és mindeközben kössenek életre szóló barátságokat.
BME: Kiemelkedően magasak az átlagpontszámok
Kiemelkedően magas átlagpontszámok és magas felvételi létszámok jellemezték a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) az idei felvételit – közölte a felsőoktatási intézmény csütörtök este. A Műegyetemen mintegy 4800 új hallgató kezdheti meg tanulmányait idén szeptemberben. A közleményben azt írták, az elmúlt években követett stratégiát folytatva idén is magas felvételi pontszámokat állapított meg a BME: az alapképzésekre felvett állami ösztöndíjas hallgatók átlagpontszáma 425 pont. A tanulmányaikat idén szeptemberben megkezdő elsőévesek száma (4776) az előző évhez képest 1 százalékkal nőtt, az alapképzési és osztatlan szakokon a növekedés több mint 4 százalék.
Corvinus: Kevesebb felvett diák, magasabb átlagpontszámok
Tíz százalékkal kevesebb diákot vettek fel idén a Budapesti Corvinus Egyetemre, mint tavaly, magasabb átlagpontszámmal – közölte a felsőoktatási intézmény csütörtök. Az angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás alapszakra 478 ponttal, a magyar nyelvű nemzetközi tanulmányok alapszakra 477 ponttal, az angol nyelvűre 474 ponttal lehetett bekerülni. Az egyetem nemzetköziesítésének köszönhetően a 2022/23-as tanévtől az alapszakok több mint fele, a mesterszakok nyolcvan százaléka csak angolul vagy angolul is elvégezhető – írták.
Több mint 1900 elsőéves kezdhet szeptemberben az NKE-n
Idén szeptemberben több mint 1900 elsőéves kezdheti meg tanulmányait a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE). A hadtudományi kar szakjait 37 százalékkal többen jelölték meg első helyen, mint tavaly. Az NKE az MTI-hez csütörtök este eljuttatott közleményében emlékeztetett: 2021-ben 24 százalékkal többen jelentkeztek az NKE-re, mint az azt megelőző évben. Ez felülmúlta a felsőoktatásba jelentkezők számának 11 százalékos növekedését, ráadásul a bejutni vágyók csaknem 71 százaléka első helyen jelölte meg az intézményt. Idén további 2 százalékkal nőtt a jelentkezők száma.
A ponthatárokat a felvi.hu oldalán böngészhetik az érdeklődők.
Azok a jelentkezők, akiket nem vettek fel, vagy nem is adtak be jelentkezést egyik szeptemberben induló képzésre sem a most lezárult általános eljárásban, a nemsokára induló pótfelvételi eljárásban újra jelentkezhetnek.
Július végétől indul a pótfelvételi!
Az általános felvételi eljárás július 21-én lezárult, ám ezt követően a felsőoktatási intézmények idén is meghirdethetik szakjaikat a pótfelvételi eljárásban. Ez várhatóan nemsokára, július végéig elindul – írja a felvi.hu.
Előzetesen néhány tudnivaló a pótfelvételiről:
- rövid eljárás, szűk határidőkkel, ezért különösen fontos, hogy mindenki figyelmesen átnézze a jelentkezési feltételeket, időben és hiánytalanul kitöltse az E-felvételit, valamint hitelesítse a jelentkezését!
- csak azok jelentkezhetnek, akik az általános felvételi eljárás során egyetlen megjelölt képzésre sem kerültek be, vagy egyáltalán nem is jelentkeztek szeptemberben induló képzésre,
- csak egyetlen felsőoktatási intézmény, egyetlen képzésére lehet jelentkezni (ugyanazon jelentkezési hely mindkét finanszírozási formája egy jelentkezési helynek számít),
- a pótfelvételiben meghirdetett szakok esetében a ponthatárok nem lehetnek alacsonyabbak a július 21-én meghatározott ponthatárnál, amennyiben a szakot korábban az általános eljárásban is meghirdették.
A felvi.hu tájékoztatása szerint jelentkezni szintén az E-felvételiben kell – az erre szolgáló felület az eljárás indulásával egyidőben nyílik meg (az általános eljárás E-felvételi felületén nem lehet pótfelvételire jelentkezni). A jelentkezési űrlapokat a kitöltéssel egyidőben, a jelentkezési határidőig hitelesíteni is kell, valamint ugyaneddig kell feltölteni a jelentkezéshez, pontszámításhoz szükséges dokumentumokat is. A pótfelvételi eljárás pontos szabályai és tudnivalói, valamint a felsőoktatási intézmények által meghirdetett képzések az eljárás indulásakor jelennek meg a Felvin.
PS-összeállítás, fotó: PS/H.P.Gy.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS