A Katonai Ügyészség parancsára rendőrök vették el a Blikk újságírójának mobiltelefonját azért, hogy megtudják, ki adott információkat a lapnak Oszter Sándor ittas vezetéses balesetéről írt cikkéhez – írja a Blikk.
Oszter Sándor ittasan okozott balesetet a MOM Parkban, és vérében 2,17 ezrelék volt a véralkoholszint – ez volt az a rendkívül fontos ügy, amelyben Koós Szabolcs újságírót arra kötelezte a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa, hogy fedje fel, ki adott a Blikknek információkat. Koós sem fedte fel az őt tájékoztató személy kilétét. Ezután az ügyészség ismét felhívta az újságírót, és azt mondták, még egy apróság miatt szeretnék, ha bemenne az ügyészségre.
Az ügyész Koóst a mobilja átadására szólította fel, ő ezt megtagadta, arra hivatkozva, hogy a telefonon több lényeges, sőt titkos információ található. Ekkor az ügyész tárcsázta a VIII. kerületi kapitányságot, és rendőröket hívott az épülethez azzal a szöveggel, hogy Koós ellenszegül, és amíg a rendőrök megjöttek, addig őt egy előállító-helyiségbe vitték.
– Három megtermett férfi érkezett, és az igazat megvallva, akkor már kezdtem nyugtalan lenni. Rohanva jöttek, azt kérdezgették, hol van az a személy, aki ellenszegül. A járőrök ezután egy irodába kísértek, és azt kérdezték, átadom-e a telefont. Mint mondták, lehet így és lehet bilincsben is. A következő pillanatban már el is kezdték a motozást – elevenítette fel a Blikk újságírója.
Ezután az ügyész behívott egy férfit, aki egy hatalmas táskából különböző műszaki eszközöket vett elő, és azt mondta, klónozni fogja a telefont és a benne lévő adathordozókat. Közben két rendőr mellette ült, és elkérték az iratait. Kezükben mindvégig ott volt a gumibot.
A telefon elvételéről szóló jegyzőkönyvbe először az került, hogy testi kényszer alkalmazásával vették el a telefont. Később a rendőrök kérésére ezt átírták ruházat-átvizsgálásra.
“Bár a dokumentumot aláírtam két példányban, de egyet sem kaptam meg közülük. Szóval most még azt sem tudom igazolni, hogy ott jártam, nem hogy azt, mit vettek el tőlem – mondta Koós Szabolcs.
A magyar szabályozás lehetővé teszi az újságíró számára a forrása védelmét, bizonyos speciális esetekben azonban kötelezhető arra, hogy kiadja az informátorát – vélekedik a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A bíróság például bűncselekmények felderítése érdekében kötelezhet az információforrás felfedésére. – Ha nem volt arról bírósági végzés, hogy a telefont le akarják foglalni, akkor az újságírót jogsérelem érte – mondta Dojcsák Dalma, a TASZ munkatársa.Dr. Fleck Zoltán jogszociológus szerint normális jogállamban a szabályok a nyilvánosságot védik. Szerinte teljesen alaptalan volt a telefon lefoglalása, hisz nem minősített adat kiszivárogatásáról volt szó. – Olyan információról van szó, amit maga a rendőrség is nyilvánosságra hozhatott volna. Nem hiszem, hogy büntetőjogi következményekkel kellene fenyegetni akár az újságírót, akár annak forrását, hisz ennek következményeként semmit sem lehet leplezni – érvelt.
Blikk információ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS