A nemzeti ünnep előestéjén átadják a Kossuth- és Széchenyi-díjakat. Március 15-e a hagyományosnak mondható zászlófelvonással kezdődik; ezt követően ünnepélyes huszármenet indul a Magyar Nemzeti Múzeumhoz, ahol fél 11-kor díszünnepség kezdődik, amelyen beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök.
A hagyományokhoz híven idén is már március 14-én elkezdődnek a nemzeti ünnep központi programjai: ekkor adják át a Kossuth- és Széchenyi-díjakat az Országházban. A 76 éve alapított Kossuth-díjat, a legelismertebb állami kitüntetések egyikét a kulturális élet kiemelkedő szereplői vehetik át egy időben a Széchenyi-díjjal, amely a tudományos élet kiemelkedő képviselőinek elismerésére szolgál. Emellett kiosztják a Táncsics Mihály-díjat, amellyel évről évre a kiemelkedő teljesítményű újságírókat díjazzák. Az 1848-as forradalom napján, március 15-én reggel 9-kor a szokásoknak megfelelően felvonják Magyarország lobogóját a Kossuth Lajos téren, amit egy ünnepélyes huszármenet követ a Magyar Nemzeti Múzeumhoz, ahol fél 11-kor díszünnepség kezdődik, amelynek részeként beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök.
Nincs közös baloldali megemlékezés, szerteszét lesznek a politikusaik
Az ellenzék Budapest különböző helyszínein ünnepel március 15-én. Idén a baloldali pártok nem tartanak közös demonstrációt, bár Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Szabad sajtó útján mond beszédet, és várhatóan polgármesterjelölteket is bemutat. A balliberális erők fő rendezvénye is itt várható 17 órakor. Az ünneplők előtt beszédet mond Karácsony Gergely főpolgármester. A rendezvényről részleteket nem árultak el a szervezők, azonban azt állították, hogy számos civil szervezet is a szervezők között van.
A DK már jelezte, hogy csatlakozik az eseményhez, a Momentum viszont eddig csupán egy úgynevezett forradalmi pikniket hirdetett meg, amelynek helyszínét Nagytétényben jelölték meg. A párt II. nagytétényi forradalmi piknikjére ünnepi beszédeket terveznek a családi programok és koncertek mellett. Azt azonban egyenlőre nem tudni, ezen a helyszínen kik mondanak beszédet.
Szintén a délutáni órákra szervez ünnepi rendezvényt a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, amely eddig soha nem látott vezetői válsággal küzd. Most viszont bejelentették, hogy „hídfoglalással” egybekötött megmozdulást fognak szervezni. A rendezvényen a tervek szerint az EP-listavezetőjük, regnáló és támogatott polgármestereik, és a két társelnökük is beszédet fog mondani.
Magyar Péter 15 órakor az Andrássy úton fog megemlékezést tartani. Varga Judit egykori igazságügyi miniszter volt férje pontos programmal egyelőre még nem jelentkezett, arra azonban tett utalást, hogy valamilyen bejelentésre készül, és az elmúlt hetek információi szerint pártalapításban is gondolkodhat.
Szintén 15 órára a Mi Hazánk mozgalom a Pilvax közben szervez rendezvényt, ahol a pártelnök mellett felszólal az EP-listavezető, a főpolgármester-jelölt és Dúró Dóra is. A párt ünnepsége nemzetközinek is mondható, ugyanis részt vesz rajta Roman Fritz lengyel parlamenti képviselő is.
Ugyancsak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ünnepén, március 15-én nyílt nap lesz az Országházban. Az érdeklődők 10 és 18 óra között tekinthetik meg a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát. A belépés mindenki számára ingyenes, előzetes regisztrációra nincs szükség. Az épületbe kizárólag biztonsági átvizsgálás után lehet belépni. Nagyobb méretű táskák, csomagok, illetve közbiztonságra különösen veszélyes eszközök nem vihetők be. A látogatóközpontban A magyar törvényhozás ezer éve elnevezésű kiállítás is várja az érdeklődőket 9 és 17 óra között. Emellett számos előadást, kiállításokat, zene, tánc- és irodalmi programokat, történelmi sétákat és ingyenes családi rendezvényeket tartanak a nemzeti ünnepen. A forradalom tiszteletére fegyverbemutató is lesz a megújuló Budavári Palotanegyedben, amelyet lovas huszárok töltenek meg. A legtöbb esemény ingyenes, de a népszerűbb programoknál előzetes regisztráció szükséges a részvételhez.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS