A magyar-amerikai kapcsolatok szorosabbra fűzését és az amerikai külügyminisztérium által a magyarországi vidéki sajtóorgánumok támogatására meghirdetett program azonnali felfüggesztését szorgalmazta Rex Tillerson amerikai külügyminiszternek címzett levelében Andy Harris republikánus párti kongresszusi képviselő és tíz társa.
Harris január 11-én kelt levelében az Egyesült Államok stratégiai érdekeire hivatkozva javasolta a viszony elmélyítését a védelem, a biztonság, a terrorizmus elleni harc, a külpolitika és a bevándorlási politika terén.
A legtöbb területen országaink érdekei és filozófiája szoros összhangban állnak […] Magyarország, a visegrádi négyek többi tagjához hasonlóan, az Egyesült Államok természetes szövetségese
– mondta az amerikai képviselő, aki szerint az említett politikai területek többségére vonatkozóan Magyarország és a V4-ek álláspontja hűbben tükrözi az amerikai álláspontot, mint az Európai Unió többi tagállama nagy részének hivatalos véleménye. A politikus kifogásolta, hogy a washingtoni külügyminisztérium továbbra is Barack Obama előző, demokrata párti elnök „eltévelyedett politikáját” követi Magyarországot illetően.
Ahelyett, hogy együttműködnénk szövetségesünkkel, a külügyminisztérium tevékenységét mintha még mindig az vezetné, hogy megpróbálja befolyásolni Magyarország társadalmi és közpolitikai döntéshozatali folyamatát
– hangsúlyozta Harris. Ezzel szerinte a tárca azt a benyomást kelti, hogy „illetéktelenül beavatkozik egy szövetséges szuverén állam belügyeibe”.
A „független, objektív újságírás” támogatása valójában befolyásolási kísérlet
A képviselő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az amerikai külügyminisztérium tavaly novemberben pályázati felhívást tett közzé, amely szerint 2018-ban 700 ezer dollárral (több mint 180 millió forinttal) támogatná a független, vidéki médiát és az objektív újságírást Magyarországon. Harris szerint a közelgő magyarországi választások miatt a kiírás az Egyesült Államok nem helyénvaló befolyásolási kísérleteként értelmezhető. A politikus úgy véli, hogy az ilyen lépések megtépázhatják az Egyesült Államokról alkotott képet, nem csupán Magyarországon, hanem a tágabb régióban is, különösen a visegrádi országokban, így ezek a tevékenységek szerinte ellentétesek az amerikai külpolitikai célokkal. Emiatt Harris kérte a külügyminisztérium Supporting Objective Media in Hungary (Az objektív média támogatása Magyarországon) nevű projektjének azonnali felfüggesztését.
A republikánus képviselő emellett további két lépést javasolt Tillersonnak az amerikai-magyar együttműködés elmélyítése érdekében: magas rangú találkozók szervezését, valamint egy új budapesti nagykövet haladéktalan kinevezését.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS