Újabb hazai bank szállt be a kíberbűnözés elleni harcba. Az OTP Bank után a CIB Bank is együttműködési szerződést kötött az Országos Rendőr-főkapitánysággal. Egyebek mellett nonstop kapcsolatban dolgoznak a kíberbűnözés elleni nyomozók a bank biztonsági szolgálatának embereivel. Így azonnal információt cserélhetnek egy – egy sikeresnek induló online-csalás esetében, azonnal megakadályozhatják a kicsalt pénzek továbbutalását. A Mátrix Projekt megerősödve dübörög tovább.
Kétségtelen, hogy a magyar rendőrség egyik legsikeresebb szervezeti döntése volt két éve a bűnügyi országios főkapitányhelyettes bábáskodásával megszervezett Mátrix Projekt. A kíberbűnözés elleni hatósági fellépés hatékonysága nagyságrendel megnőtt, sotta dőlnek be az online csalásokat elkövető bűnszervezetek. Főleg a banki online csalások megfékezése hozott átütő sikert, miután a pénzintézetek is belátták, folyamatos együttműködésre van szükség.
Elsőként az OTP Bank kötött együttműködési szerződést az Országos Rendőr-főkapitánysággal. Ennek közöszönhetően nonstop kapcsolatban dolgoznak együtt a kíberbűnözés elleni nyomozók és az OTP Bank kíberbiztonsági szakemberei. Egy – egy sikeresnek induló online banki csalás esetén a nyomozók azonnal megakadályozhatják a kicsalt pénzek továbbutalását.
Az OTP után a CIB Bankkal folytatott együttműködés ma szintet lépett.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és a CIB Bank – az olasz Intesa Sanpaolo Csoport tagja – Budapesten a Rendőrségi Igazgatási Központban együttműködési megállapodást írt alá, amely szerint a két szervezet vállalja, hogy még szorosabban fognak össze az online bűncselekmények felderítése, megelőzése érdekében.
Az online térben elkövetett jogsértések – ezen belül leginkább a vagyon elleni online csalások – száma az utóbbi öt évben folyamatosan emelkedett. A rendőrséghez is sok ilyen típusú feljelentés érkezett, a sértetteknek okozott kár mostanra elérte a több milliárd forintot. Az előző évhez képest, az online térben elkövetett bűncselekményekhez kapcsolódó pénzmosási esetek száma is nőtt, így kiemelten fontos a bűnös úton szerzett pénz tisztára mosása érdekében a bankszámlát nyitó személyek azonosítása.
A hazai felnőtt lakosság többsége, 84%-a próbál tájékozódni és információt szerezni azzal kapcsolatban, hogy hogyan kerülheti el, hogy a telefonon vagy interneten, gyakran bankok nevében elkövetett visszaélések alanya legyen. A CIB Bank megbízásából nemrég készített friss reprezentatív felmérésből az is kiderül, hogy az emberek a hatóságok után a bankokat tartják a legmegbízhatóbb információforrásnak.
A CIB Bank, csak úgy mint a rendőrség is, több kampánnyal és a weboldalán is igyekszik felhívni a figyelmet a legfontosabb, aktuális kiberbiztonsági információkra, például arra, hogy soha ne engedjünk másoknak hozzáférést a banki műveletekhez használt elektronikus eszközeinkhez, és ne is telepítsünk alkalmazásokat, távoli hozzáférést lehetővé tevő programokat a számítógépünkre vagy a mobilunkra.
A kiberbűnözők elleni hatékony és eredményes fellépés mind a rendőrség, mind a pénzintézetek számára kiemelten fontos. Ezért is jött létre az ORFK és a CIB Bank között a megállapodás, amelyet az ORFK részéről dr. Töreki Sándor r. vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes, a CIB Bank részéről dr. Simák Pál elnök-vezérigazgató és dr. Ákos Tamás lakossági üzletágvezető írt alá.
A felek ezidáig is hatékonyan együttműködtek a gyors információáramlásban, az adatok azonnali továbbításában, amelyet a megállapodás aláírásával erősítettek meg.
Az azonnali reagálás érdekében 24 órás ügyeleti rendszert alakítottak ki a két szervezet között. Ezzel a módszerrel a rendőrség nyomozó hatóságai számára lehetővé válik a soron kívül adatkérés, adatszolgáltatás, intézkedés az ügyfelek kárának mérséklésére, továbbá az együttműködés keretében az új elkövetési módszerek kölcsönös ismertetésével is támogatni tudja egymást a két szervezet.
A megállapodás aláírása kapcsán, dr. Simák Pál, a CIB Bank elnök-vezérigazgatója elmondta: A kiberbűnözés elleni fellépés fontos mérföldköve a CIB Bank és az Országos Rendőr-főkapitányság között most aláírt megállapodás. A cél egyértelmű: a vagyonmegóvásra és a megelőzésre irányuló aktív és hatékony fellépés, valamint mind az ügyfél mind a bank oldalán az okozott kár mértékének csökkentése.
Dr. Töreki Sándor r. vezérőrnagy ismertette, hogy a rendőrségen 2023 októberében megalakult 300 fős országos kibernyomozói hálózat szakemberei a Mátrix Projekt keretében azon dolgoznak, hogy az ilyen típusú jogsértéseket visszaszorítsák. És nem eredménytelenül, hiszen már call-centereket számoltak fel, strómanokat, irányítókat kapcsoltak ki a bűnös rendszerből.
A fenti célok megvalósulásához a KiberPajzs kampány is hozzájárul, amelynek keretében aktív kommunikációt folytat a rendőrség is a közösségi médiában több platformon.
A Mátrix Projektet a Pesti Srácokon harangozta be 2023-ban Töreki Sándor vezérőrnagy. Az interjú ITT olvasható.
Camalla
2025-01-09 at 00:03
)))) Üdvözöljük a legjobb szex társkereső oldalon — https://ok.me/x9LK1
elemeslampa
2025-01-08 at 23:24
pont úgy lehet elképzelni egy itteni tiszás kommentelőt ahogy ezeket a lehúzós arcokat haha
elemeslampa
2025-01-08 at 23:22
Jaaaj egyrészt örülök a dolognak hogy rámennek a témára mert mégiscsak pufátlanság, hogy minden internetes rendelésem után kapom a kamusms-t amivel meg akarják hackolni a telefonom (önnek megérkezett a a csomagja de sérült ha meg akarja kapni kattintson ide) amiról kilométerekről bűzlik, hogy a csomagküldő agy a trackinget végző cégek rendszereihez férnek hozzá ami már évek óta megy.
A másik viszont a kifejezetten szórakoztató műfaj. Imádom amikor kelet-borsodi vagy észak-nyirsági dialektusban a bürokrata nyelvet gyak karikatúraszerűen előadó nagyon modorosan beszélő lány felhív és a bankom kiemelt ügyfelek (!!!) részlegének a biztonsági osztályáról hív és arról győzköd, hogy éppen gyanús tranzakciót hajtottak végre de ők megmentenek tőle.. Haha
Mandula
2025-01-08 at 22:02
A Tisza pártnak ki nyitott folyószámlát ?A lángosos Egerben? Mert oda van bejelentve a párt.
Vagy petya veszi fel a lóvét a saját nevén lakossági számláról?
Esetleg egyszerűbb a helyzet, bőröndökbe érkezik a zseton ,mint ahogy Kun Béla csinálta.
Inkább ne írj semmit.
2025-01-08 at 19:05
Reszkessetek orosz hackerek!
Ja, nem.
Inkább lapítunk mint szar a fűben.
Szégyen.
Subidubidu
2025-01-08 at 18:59
Én egy kicsit másképp látom. Egy magatehetetlen 18 kerületi rendőrséget ami nyomozás helyett az ügy minél előbbi lezárását szeretné, semmilyen eredménnyel.
K
2025-01-08 at 16:51
Nem kell komolyan venni!
Pintér is rendet csinált két hét alatt.
Vagy mégsem?
A kis békemalac is elfoglalta prüssssszelt.
Vagy mégsem?