Megszűnt a 2006 után elindult tendencia, amely a forráskivonásról szólt több százmilliárd forint értékben. A béremelések jelentik a többletforrások gerincét az oktatásban és az egészségügyben is – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára arra reagálva, hogy az olimpiára szánt pénzt az ellenzők szerint mire kellene fordítani. Arra a kérdésre, hogy végül miért nem mentek el a népszavazásig, azt közölte, felelőtlenség lett volna fenntartani a pályázatot, miután megszűnt a korábbi 90 százalék fölötti támogatottság a Fővárosi Közgyűlésben. A menzareform után most az iskolai büfék kínálatát szeretnék egészségesebbé tenni, ezért a tárca támogatásáról biztosította a Fiatal Családosok Egyesületének (Ficsak) kezdeményezését.
Nullára csökkentek az esélyeink az olimpiai pályázat kapcsán, miután megszűnt a korábbi 90 százalék fölötti támogatottság a Fővárosi Közgyűlésben – mondta Rétvári Bence. Az EMMI miniszterhelyettese kifejtette, az ellenzéki pártok megbontották a nemzeti egységet azzal, hogy ellentmondtak a korábbi véleményüknek és szembementek önmagukkal is. E nélkül felelőtlenség lett volna fenntartani az olimpiai pályázatot. Azokra a véleményékre, melyek szerint a kormány az egészségügyre és az oktatásra fordíthatná a milliárdokat úgy fogalmazott:
Megszűnt a 2006 után elindult tendencia, amely forráskivonásról szólt több százmilliárd forint értékben. A béremelések jelentik a többletforrások gerincét az oktatásban és az egészségügyben is. A 2017-es költségvetésben 40 milliárd többlet szerepel kórházfejlesztésre, amit az ellenzéki pártok nem támogattak
Megreformálnák az iskolai büféket
2015 szeptemberében lépett életbe a menzareform, melynek lényege, hogy a gyerekek egészségesebb ételeket kapjanak a tanintézményekben. Mindemellett azonban az iskolai büfék kínálata továbbra is siralmas – derült ki a csütörtök délelőtti sajtótájékoztatón. Király Nóra, a Ficsak (Fiatal Családosok Egyesülete) alapítója elmondta, az elmúlt években sok szülő kereste meg a szervezetet azzal, hogy nem elégedettek az iskolai büfék kínálatával. A szervezet felmérést végzett, és arra jutott, hogy “borzasztóak” az állapotok, mert a gyerekek korlátlanul, felügyelet nélkül vásárolhatnak meg magas só- és cukortartalmú ételeket – fogalmazott. Ezért megkeresték az Emmi-t, hogy közösen buzdítsanak társadalmi összefogásra, és a jövőben a büfékben is egészségesebb élelmiszerek közül választhassanak a gyerekek.
Az eseményen részt vett Rétvári Bence az Emmi parlamenti államtitkára is, aki arról beszélt, hogy Magyarországon nagyon magas az elhízott, szív- és érrendszeri betegségekkel küzdő felnőttek száma, a problémák jelentős része pedig a gyermekkorra vezethető vissza. Ezt a tendenciát pedig csak úgy lehet megállítani, ha már gyerekkorban odafigyelünk az étkezésre, megelőzve ezzel a felnőttkori súlyos betegségeket. Jelenleg hétévesen minden negyedik kislányt és ötödik kisfiút érint az elhízás problémája. A kormánynak fontos, hogy megóvja az emberek egészségét, ennek érdekében az elmúlt években már számtalan döntést hoztak. Ilyen volt a dohányzás betiltása zárt helyeken, a chipsadó és a mindennapos testnevelés bevezetése, a közétkeztetés reformja, valamint a chipsadó hatálya alá eső termékek kitiltása az iskolai büfékből, étel- és italautomatákból – hangsúlyozta az államtitkár.
Kovács Lázár séf a sajtótájékoztató végén bemutatott egy egészséges ételekből összeállított kosarat, benne például gyümölcssalátával, magas hústartalmú felvágottakkal, különböző magvakkal és egészséges ivólevekkel.
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS