Roger Scruton angol konzervatív filozófus alapvetően hibásnak nevezte az EU migrációs politikáját; elismerően nyilatkozott Orbán által követett „sajátos magyar útról”; kitért Trump nem politikusi, hanem üzletemberi személyiségére; valamint érintette a Brexithez vezető EU-s intézményi válságot, és azt, hogy a britek távozása csak a kezdete a peremországok kiválásának, mások is követni fogják őket.
Roger Scruton a Figyelőben kifejtette, teljesen másféle anti-establishment politikát lát Magyarországon, az Egyesült Állomokban és a sokszor a magyar politikát magyarázó analógiájaként emlegetett Törökországban. Trump egy vérbeli üzletember, nem politikus, ennek minden hátrányával és előnyével; a törökök a klasszikus orosz imperialista politika művelői; míg Orbán egy teljesen sajátos magyar megközelítésben értelmezhető populista, aki nem a magyar, hanem az európai intézményeket kerüli meg. A filozófus szerint az Unió arra használja a bevándorlási válságot, hogy hamis erényeit csillogtassa, mivel sosem a politikai elit az, aki a migráció árát közvetlenül megfizeti, hanem a helyi közösségek, amelyeket szétfeszít a bevándorlás, rámutatva ezzel arra, hogy meglehetősen visszatetsző az a fajta alturizmus, amikor másokat áldoz fel az elit, hogy saját jóságát bizonygathassa.
Konzervatívként Scruton olyan politikai berendezkedésnek a híve, amiben a politikusok és a nép között stabil intézmények közvetítenek, melyek megakadályozzák a nép kegyeinek keresése során a realitásokat már figyelembe sem vevő görög és spanyol típusú popizmusok kialakulását. Hozzátette, nem egyszerű feladat kiszámítható rendben és a nép érdekében egyszerre kormányozni, de Magyarország kivételes helyzetben van, hiszen a Fidesz lassan nyolc éve kormányon van (stabilitás, intézményesülés – a szerk.), egyúttal valószínűsítette, hogy a Fidesz a következő választásokat is meg fogja nyerni.
A filozófus Donald Trump politikájával kapcsolatban meglehetősen sajátos megközelítést használt: szerinte az új elnök kapcsán az a legfontosabb, hogy elsősorban üzletember, s nem pedig politikus. Egy üzletember pedig üzleteket köt, nem pedig politikai alkukat, és ezek teljesen különböző műfajok. Úgy véli, Trump a társadalmi rend védelmében lép fel és ezt a maga nyers, üzletemberi stílusában jól képviseli. Sikere pedig azon alapul, hogy hajlandó konfrontációt is vállalni az „embereket aggasztó kérdésekben”, szemben az establishmenttel, amelyik a status quo örzőjeként (és politikusként) alkukat köt.
Scruton szerint a brexittel kapcsoaltban az EU-nak sokkal többet kellett volna tennie, a brit kilépés megakadályozása érdekében. Ő maga, jó hazafi lévén reméli, a kilépés hazája számára kedvezően fog végződni, de az Uniót nézve messze nem ilyen optimista.
Az olaszok és a görögök véleményem szerint biztosan kilépnek az Unióból
– vázolta az elkerülhetetlen jövőt. Ugyanis úgy véli, hogy a mageurópától gazdaságilag és földrajzilag is távol eső tagországok sokkal jobban járnának, ha most kilépnének, ahelyett, hogy az EU átalakítására várnak.
Forrás: Figyelő , Vezető kép: Catholic Herald
Facebook
Twitter
YouTube
RSS