
Magyarországon is zajlanak kutatások a koronavírus ellenszerének megtalálására. Jakab Ferenc professzor, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutató Központ Virológiai Kutatócsoport, valamint az Országos Koronavírus-kutatócsoport vezetője arról tájékoztatott, hogy jelenleg több, mint 260 potenciális vegyülettel kísérleteznek a PTE Virológiai Laboratóriumában potenciális hatóanyagként, írja az Origo.
Csak a PTE Virológiai Laboratóriumában jelenleg több, mint 260 potenciális hatóanyagot tesztelnek a szakemberek.
Ezeknek a vegyületeknek egy nagyobb része már ismert, amelyek ténylegesen a gyógyszertárak polcain lévő hatóanyagok, ám egy jelentősebb része újonnan szintetizált hatóanyag
– mondta Jakab Ferenc professzor, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutató Központ Virológiai Kutatócsoport, valamint az Országos Koronavírus-kutatócsoport vezetője az Univ Televíziónak adott interjújában.
A pécsi virológusok korábban már rámutattak, hogy a vírust a sejten kívül vagy azon belül blokkolhatjuk. A sejten kívüli blokkolást általában vakcinák által létrehozott antitestekkel, mesterségesen előállított antitestekkel vagy egyéb módokon (például receptorblokkolókkal) érhetjük el. A vírus replikációját pedig a sejten belül, több lépésben gátolhatják a szakemberek.
A professzor kifejtette, ha a kutatók be tudnak jutni a vírussejtbe, ott számtalan pontot találhatnak, ahol hathatósan gátolni tudják a kórokozó „szaporodási” módját. Ez lehet a vírus nukleinsav, a vírus örökítőanyag megkettőződésének a gátlása, az új víruspartikulák összeszerveződésének megakadályozása, vagy épp az új víruspartikulák sejtből történő kijutásának feltartóztatása. A jó hír, hogy számtalan pont és mechanizmus létezik, ahol ezt meg lehet fogni. A virológusok gyakorlatilag most olyan szereket tesztelnek, amelyek több támadásponton hatnak vagy hathatnak.
Királytigris
2020-04-14 at 11:07
Szép dolog a lelkesedés, de ne vigyük túlzásba!
Egyenlőre a vírus ellen nincs gyógyszer. Aki feltalálja, Nobel díjat érdemel, és legalább akkora jelentőséggel bír, mint amikor Fleming felfedezte a penicillint a bakteriális megbetegedések gyógyítására.
Karácsony..sk
2020-04-14 at 11:28
oLYAN NÓBEL DíJAT, AMIT Greta Thunberg is kapott? (A kérdés amúgy költői.)
Szlovákiából……