Az afrikai országok gazdaságának támogatását, az embercsempészettel szembeni fellépést, valamint a migráció veszélyeiről tajékoztató kampányt szorgalmazott az afrikai és európai külügyminiszterek zárónyilatkozata az Afrikából Európába tartó migráció megfékezéséről tartott diplomáciai találkozón Rómában csütörtökön.
A római külügyminisztériumban rendezett találkozón az Afrika és Európa közötti migrációtól érintett országok diplomáciai vezetői vettek részt.
Afrikából a kiindulási és tranzit-államnak számító Niger, Szudán, Etiópia, Csád, Tunézia, Líbia és Egyiptom külügyminisztere; Franciaország, Németország, Ausztria, Málta, Hollandia, Belgium, a házigazda Olaszország és az EU soros elnöki tisztét betöltő Észtország diplomáciai vezetői, valamint Federica Mogherini az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, az ENSZ, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNCHR) és a nemzetközi migrációs szervezetek küldöttei voltak jelen. Az EU Tallinban zajló informális találkozójával egy időben Róma jelezni akarta, hogy az Afrikából Európába tartó migrációt kizárólag az afrikai államok együttműködésével lehet feltartóztatni.
“A migrációs válságot nem lehet a Földközi-tengeren megoldani: minél délebbre helyezzük a beavatkozást, annál közelebb kerülünk a probléma megoldásához” – jelentette ki Angelino Alfano olasz külügymniniszter. Ibrahim Yacouba, Niger külügyminisztere megjegyezte, hogy nem csak a Földközi-tenger, hanem az afrikai sivatag is szabad ég alatti temetővé változott az erre haladó és itt életüket veszítő tömegek miatt. Hozzátette: az emberek segítése és mentése erkölcsi kötelességnek számít.
A római migrációs csúcs zárónyilatkozata célként tűzte ki a Közép-Afrikából Líbiába érkezők számának csökkentését, egyrészt Líbia politikai stabilitásának és határvédelmének erősítésével, másrészt a kiinduló országok gazdaságának támogatásával. Ezt a zárónyilatkozat szerint munkahelyteremtéssel lehet elérni, az embercsempészekkel szembeni fellépéssel, az esetleges hazatérések elősegítésével, valamint információs kampánnyal az indulók számára a migráció veszélyeiről.
A Beppe Grillo az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője úgy vélte, “a bolondját járatják az olaszokkal” és az olasz kormánynak egyedül azt sikerült elérnie, hogy egész Európa “bezárta előttünk kapuit”. Az ellenzéki politikai erő vezetője így kommentálta a Tallinnban zajló miniszteri találkozó első napját, amelyen a résztvevők nemet mondtak arra az olasz javaslatra, hogy más országok kikötőit is nyissák meg a Földközi-tengeren keresztül érkező migránsokkal teli hajók előtt. Marco Minniti olasz belügyminiszter erről az olasz sajtónak úgy nyilatkozott, hogy Róma nem adja fel, annak ellenére, hogy a kikötők megnyitásásáról és a migránsok befogadásáról valóban “ellentétesek” a vélemények Európában.
Beppe Grillo szerint a római kormánynak most arra kell választ adnia, “hogyan jutunk ki ebből a helyzetből, miközben üres kézzel és nyitott kikötőkkel tér vissza Tallinnból“.
Matteo Salvini az Északi Liga vezetője Facebook-profilján azt írta, “Franciaország, Spanyolország, Belgium és Hollandia lezárja kikötőit a migránsokkal teli hajók előtt. Málta egyetlen egyet se fogad be. Németországnak és Ausztriának elege lett, Magyarország a fegyveres erőket veti be, miközben Olaszország hatalmas menekülttábor lesz (…), mások zárnak és védekeznek“.
Éles vitát okozott Olaszországban Emma Bonino egykori olasz külügyminiszter, volt EU-biztos csütörtöki kijelentése is, miszerint Matteo Renzi volt kormányfő egyezett meg az EU-val még 2014-ben arról, hogy a földközi-tengeri mentéseket Itália koordinálja, így a mentett embereket mind Olaszországba szállítják.
Renato Brunetta az ellenzéki Hajrá Olaszország (FI) képviselőházi frakcióvezetője szerint ha Emma Bonino kijelentései igaznak bizonyulnak, “Matteo Renzi elárulta Olaszországot” és Renzit és kormányát terheli felelősség az Olaszországba érkező “invázió” miatt.
A nap folyamán bejelentették, hogy az Afrika-Európa diplomáciai találkozót félévente összehívják, legközelebb 2018 januárjában ismét Rómában.
MTI, PS; Fotó: oxfam.org (vezető), beppegrillo.it, ANSA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS