Bár borzalmasan néz ki az Aranyos folyó, a gyors mérési eredmények egyelőre nem utalnak újabb, a Marost és a Tiszát érintő természeti katasztrófára – tudtuk meg a GreenPeace helyszínen lévő szakértőjétől. A múlt héten a meghibásodás miatt a szászavinci zagytározóból több ezer köbméter zagy ömlött az Aranyos folyóba, és a tározó azóta is szivárog. Hétfőn a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára, bekérette a budapesti román nagykövetség illetékes beosztottját.
Komoly aggodalomra okot adó, de pontatlannak bizonyuló hírek jelentek meg múlt héten a szászavinci zagytározó meghibásodásával kapcsolatban. A korábban megbízhatatlannak bizonyuló román hatósági tájékoztatás miatt a GreenPeace is a helyszínre vonult. Mint portálunknak beszámoltak, az előzetes gyors méréseik alapján nem kell katasztrófától tartani.
Egy rozsdás leeresztő zsilip miatt ömlött a zagy az Aranyosba
Az Origó.hu múlt héten még arról írt, fémkitermelésből származó, kénsavas zagy ömlött az Aranyos folyóba a szászavinci zagytárazóból egy 30 éves leeresztő zsilip elrozsdásodása miatt. Mint arról beszámoltak, a maró zagy több mint három órán át folyt a Sesely-völgy patakjába, ahonnan az Aranyos folyóba jutott. A tározót tulajdonló bányavállalat több ezer köbméter kőből épített gátakat a hordalék útjába. A megyei prefektus válságstábot hívott össze. A Cupru Min bányavállalat, a zagytárazó tulajdonosa a sajtónak elismerte felelősségét a szennyezésért.
A portál felidézte, a korábbi Szászavinc település helyén létesített, 130 ezer hektáros kénsavas zagytározó az abrudbányai rézbánya legjelentősebb, még működő, ugyanakkor Románia legnagyobb zagytározója, több millió tonna zagyot tartalmaz. Szászavinc az a néptelenné vált, emblematikus erdélyi falu, amelyet 1986-tól árasztott el a veresvölgyi rézbánya nehézfémekkel szennyezett hordalékával a Ceauşescu-kormány a falurombolási programja során, azóta csak a falu templomának tornya áll ki. A 2000-es években a Verespatakra tervezett cianidos bánya elleni tiltakozás egyik mementója éppen Szászavinc és a közeli rézbánya volt.
Bekérették a román nagykövetség diplomatáját
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára, Magyar Levente kedd délutánra bekérette a budapesti román nagykövetség első beosztott diplomatáját az Aranyos folyó múlt heti szennyezésével kapcsolatban. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője időközben arról tájékoztatta a sajtót, hogy nem biztos, hogy eléri Magyarországot az Aranyos folyóba ömlött szürkeiszap. Siklós Gabriella közölte, a román hatóságokkal folyamatosan tartják a kapcsolatot, de még nincsenek pontos információik arról, hol tart és mennyire hígult fel a vízben a szennyezés. Hozzátette, a szennyezés kiindulópontjától, azaz az Aranyos folyótól mintegy 500 kilométert kellene megtennie az iszapnak a Maroson keresztül a Tiszáig.
Tartottak a román hatóságok félretályékoztatásától
Simon Gergely, a GreenPeace vegyianyag-szakértője portálunk kérdésére elöljáróban elmondta, kollégáival három napon keresztül a magyar határtól fölfelé a Maros, majd az Aranyos-patak mentén egészen a problémás szászavinci zagytározóig, amelyből a 6 ezer köbméter zagy múlt hét hétfőn kiömlött. Hozzátette, a gyors mintavételek alapján nem volt jelentősen mérhető a savasság emelkedése a vizekben, sőt mint kiderült, maga a zagy nem savas, hanem erősen lúgos kémhatású. A lebegőanyagok vizsgálata során az is kiderült, egyelőre számottevő fémszennyezés sem érte a vizeket. A szakértő megjegyezte, első vizsgálati eredményeik meglepő módon egyeztek a román hatóságok jelentéseivel, holott a határokon átívelő vizsgálataikat is azért indították, mert román részről korábban nem mindig kaptak megbízható információkat. A magyar vízügyi hatóságoknak ráadásul nem áll módjukban más országokban méréseket folytatni.
Továbbra is szivárog
A szakértő arról is beszélt, a zaggyal jelentősen terhelt Aranyos ottjártukkor bár borzalmasan nézett ki, a mintavételi eredményekből azonban nem következtetnek katasztrófára. Hozzátette, a réz jelenléte zagyban a magyar talajtani határérték 4-5-szörösét is elérte, de a területen amúgy is jelentős a réz jelenléte, másrészt a zagy nem tekinthető talajnak, hiszen tovább fog oldódni. Hozzátette, bár a román fél ígéretet tett arra, hogy az elromlott leömlőnyílás problémájára megoldást fognak találni, a tapasztalatok mégis azt mutatják, a zagy továbbra is szivárogni fog az Aranyosba.
Forrás: origo.hu/MTI/PestiSrácok.hu; kezdőkép: ma.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS