Nehéz helyzetben van a rendszerváltás utáni Románia tizennegyedik(!) miniszterelnöke, hiszen vagy megbukik, vagy hatalomban marad, de megeshet, hogy többségi parlamenti támogatottság nélkül. Eközben továbbra is újabb és újabb korrupciós ügyek kerülnek szóba, de már a korrupcióellenes ügyészség vezetője körül is megindulhat a botrány. A helyzet nyertese akár az RMDSZ is lehet, amely a mérleg nyelvévé válhat.
Európában még nem volt példa a Romániában kialakult helyzetre, arra, hogy egy hatalmon lévő kormány a saját miniszterelnökét bizalmatlansági indítvánnyal próbálja megbuktatni – mondta a Nemzetpolitikai Kutatóintézet politológusa hétfőn a Kossuth Rádióban. Illyés Gergely felidézte, a háttérben az áll, hogy a választásokat decemberben kényelmesen megnyerő szociáldemokrata párt elnöke, Liviu Dragnea és a vele koalícióban kormányzó liberális párt vezetője ellen is bűnvádi eljárás van folyamatban, előbbi ellen pedig már jogerős ítélet is született. Így a szociáldemokrata párt elnöki posztjáért megindult a harc, amihez a román kormányt és a parlamentet használják fel – fogalmazott. A román parlamentben vasárnap ismertették a bizalmatlansági indítványt, amelyről szerdán szavaznak majd. Ha elfogadják, akkor a szociáldemokrata kormány megbukik, a miniszterelnök jelölésének joga pedig visszaszáll az államfőre. Ha nem szavazzák meg, akkor Sorin Grindeanu miniszterelnök a posztján marad, de nem lesz parlamenti támogatottsága – mondta a politológus.
Romániában azt követően alakult ki kormányválság, hogy a koalíciós pártok a kormányprogram végrehajtásának késedelmére hivatkozva múlt héten megvonták bizalmukat Sorin Grindeanu kabinetjétől, a bűnbak szerepet elutasító miniszterelnök azonban nem hajlandó lemondani. A szociálliberális koalíció szerdán készül bizalmatlansági indítványt megszavazni a parlamentben, hogy eltávolítsa Grindeanut a miniszterelnöki tisztségből. Ebben vezető szerepet játszik Liviu Dragnea, akit egyébként egy korábbi korrupciós ügyért felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek.
Mozgalmas a Szociáldemokrata Párt (PSD) élete az utóbbi időben, hiszen Victor Ponta korábbi, szintén PSD-s miniszterelnök lényegében korrupciós ügyeibe bukott bele, majd Dacian Cioloş bő egy éves átmeneti kormányzása után, az új választásokat is ugyanez a párt nyerte, de az ennek nyomán miniszterelnökké kinevezett Sorin Grindeanu a jelek szerint, már néhány hónap után megbukhat. Emlékezetes lépéssel kezdte a kormányzását Grindeanu, hiszen egy olyan rendeletet fogadtatott el a román parlamenttel, amely enyhítette a törvényi szigort hivatali visszaélés, hanyag kezelés, érdekellentét és bűnpártolás esetén. Eszerint csak akkor indítható bűnvádi eljárás, ha az okozott kár meghaladja a 200 ezer lejt (kb. 13,5 millió forint), és a lehetséges börtönbüntetést is leszállította hétről három évre. A kormányfő ellen százezres tüntetések kezdődtek, ami miatt a kormány visszavonta a sürgősségi rendeletét, de azóta is napirenden van a kérdés.
A korrupcióellenes ügyészség körül is botrány indul
Feltehetően a Szociáldemokrata Párt körül burjánzó korrupciós ügyekkel összefüggésben tette közzé a párthoz közel álló Romania TV hírtelevízióa korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetőjét, Laura Codruţa Kövesit lejárató hangfelvételeket. A hangfelvételeken a beosztottai teljesítményével elégedetlen Kövesi – feltehetően a DNA egy munkaértekezletén – hatékonyabb munkát és több „fontos” ügyet követel a DNA ügyészeitől, akiknek a szemére veti, hogy öt hete nem gyanúsítottak meg senkit. Kövesi azt fejtegeti, hogy legalább egy újabb miniszter lebuktatására vagy más fontos ügyre van szükség ahhoz, hogy azok, akik nyilvánosan támadják a DNA-t, ne „másszanak rá” a vádhatóságra, ne bátorodjanak fel, ne érezzék úgy, hogy a DNA meggyengült és ideje visszaszorítani. Az egyik hangfelvételen Kövesi kijelenti: azt szeretné, ha Jean Uncheselu – az a DNA-ügyész, aki az akkor kormányfői tisztségben lévő Victor Ponta ellen 2015-ben bűnvádi eljárást indított – „eljutna a miniszterelnökig, aki aláírta a szerződéseket azoknak a házaknak az ügyében”. A román média úgy értelmezte, hogy ezúttal Sorin Grindeanu jelenlegi kormányfőről van szó, akiről felmerült, hogy temesvári alpolgármesterként illegális visszaszolgáltatásokhoz járult hozzá. A politikus tagadta a vádat.
A DNA szóvivője nem sokkal a hangfelvételek megjelenése után, vasárnap este úgy nyilatkozott: Kövesi egy nyilvános munkaértekezleten elhangzott szavai közé olyan kifejezéseket „ékeltek be” utólag, amelyek teljesen kiforgatják az ott elhangzottak jelentését. Tudorel Toader igazságügyi miniszter hétfőn a bírák és ügyészek szakmai szervezete (a Legfelsőbb Bírói Tanács – CSM) keretében működő Igazságszolgáltatási Felügyelethez fordult, hogy vizsgálja meg a felvételek valóságtartalmát. A román alkotmánybíróság egyébként február végén megállapította, hogy a DNA túllépte hatáskörét, és ezzel alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő, amikor vizsgálatot indított és kormánytagokat vont felelősségre a büntetőjog korrupcióellenes szigorát enyhítő, országos tiltakozási hullámot kiváltó kormányrendelet ügyében.
Az RMDSZ kihasználná az alkalmat
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke úgy nyilatkozott, hogy a párt Sorin Grindeanuval és az őt leváltani készülő szociálliberális koalíció vezetőivel tárgyalóasztalhoz ült hétfőn. Mint mondta, az RMDSZ-nek van egy prioritáslistája, amely a magyar közösség számára fontos jogi és jóléti kérdéseket tartalmaz. Ezt egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, de a párt ezen célkitűzések megvalósításához alkalmas szövetségeseket keres a román kormányválság közepette. Az RMDSZ számára benne van a pakliban, hogy a mérleg nyelve legyen, és nem is zárkózik el attól, hogy döntően befolyásolja a PSD-n belüli hatalmi harc kimenetelét.
Elmondtuk már, hogy ez az egész helyzet a PSD hibája, ők voltak ennek okozói, úgy kreáltak egy problémát, hogy most nem tudják megoldani. Ez normális demokráciában egy belharc. De itt rég nem tudunk egy normális, ideális politikai helyzetről beszélni. Mi ebben az esetben – azt is mondhatnám nagyon leegyszerűsítve, hogy – a PSD rossz lépéseit és hibáit kihasználjuk arra, hogy saját érdekeinknek tudjunk érvényt szerezni
– magyarázta Porcsalmi Bálint.
A szociálliberális koalíciónak elvileg 11-gyel több törvényhozója van, mint az a 233, amennyi Grindeanu megbuktatáshoz szükséges, de nem biztos, hogy valamennyiükre számíthat. Az RMDSZ-nek 30 képviselője és szenátora van.
MTI összefoglaló
Facebook
Twitter
YouTube
RSS