A bukaresti szociálliberális kormány nem hajlandó visszavonni a büntető törvénykönyv (Btk.) módosításáról szóló sürgősségi rendeletét, és az emiatt kezdődött, az utóbbi két évtized legnagyobb utcai megmozdulásának számító tiltakozási hullám is folytatódott Romániában csütörtökön. A Legfelső Bírói Tanács (CSM) után a román államfő is az alkotmánybírósághoz fordult amiatt, hogy szociálliberális kormány sürgősségi rendelettel, az igazságszolgáltatás szakmai szerveinek jóváhagyása nélkül enyhített a büntető törvénykönyv szigorán.
Sorin Grindeanu román miniszterelnök és Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke közösen tartott sajtóértekezletükön közölték, a PSD végrehajtó bizottsága egyhangú szavazattal bizalmáról biztosította Grindeanut, a miniszterelnök pedig – akinek a távozását több százezer tüntető követelte előző nap – nem mond le. Dragnea leszögezte, a PSD nem szervez ellentüntetést, hogy ne uszítsa a román állampolgárokat egymás ellen. A PSD aláírásgyűjtéssel akar lehetőséget teremteni arra, hogy választóik kifejezzék támogatásukat politikája iránt. A pártelnök felhívta a figyelmet, a PSD tisztességesen nyert választásokat, a törvényeket és alkotmányt betartva, legitim módon kormányoz.
Azt állította, hogy tiszteli a jóhiszemű tüntetőket és jogukat véleményük kifejezéséhez, ugyanakkor elítélte azokat a “vélhetően lefizetett” rendbontókat, akik összetűzést provokáltak a csendőrséggel. Úgy vélekedett, hogy a belügyi egységek szakszerűen kezelték az előző napi erőszakos cselekményeket, amelyekért szerinte Klaus Iohannis államfőt terheli az erkölcsi felelősség. A pártelnök közölte, figyel Románia külföldi partnereinek jelzéseire, akiket arról biztosított, hogy a korrupcióellenes harc a kormány egyik fontos célkitűzése.
Iohannis az alkotmánybírósághoz fordult
A Legfelső Bírói Tanács (CSM) után a román államfő is az alkotmánybírósághoz fordult amiatt, hogy a bukaresti szociálliberális kormány sürgősségi rendelettel, az igazságszolgáltatás szakmai szerveinek jóváhagyása nélkül enyhített a büntető törvénykönyv szigorán.
Klaus Iohannis államfő csütörtöki sajtóértekezletén úgy értékelte: a kormány és az igazságszolgáltatás között alkotmányos természetű jogvita keletkezett, amelyet csak a taláros testület tud rendezni. Az elnök azt mondta: mély benyomást hagytak benne a nagyszabású tüntetések, amelyek jelzik, hogy az emberek jogállamot akarnak és nem értenek egyet a kormány sürgősségi rendeletével.
Iohannis írásos magyarázatot kért Carmen Dan belügyminisztertől arra, miért nem szigetelte el a csendőrség a tüntetés megzavarásának szándékával érkező erőszakos csoportokat, és miért engedte, hogy a békés tüntetők közé provokátorok vegyüljenek, akiknek érkezéséről az államfő szerint előre tudott. Iohannis arra utalt, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) előre figyelmeztette a belügyminisztériumot, szerdán este futballhuligánok készülnek incidensekkel megzavarni azt a bukaresti demonstrációt, amelyen csendőrségi becslések szerint több mint százezer – ellenzéki források szerint csaknem kétszázezer – ember tiltakozott békésen a szociálliberális kormány rendelete ellen, amíg egy erőszakos csoport és a csendőrség közti összecsapások miatt el nem kellett menekülniük a térről.Carmen Dan belügyminiszter azt állította, a SRI nem figyelmeztette a tárcát arról, hogy provokációkra lehet számítani, mindössze telefonos üzeneteket küldött egy államtitkárnak és a rendőrség parancsnokának, amelyben általánosságban írt arról, hogy ultrák vegyülhetnek a tömegbe.
Lemondott a miniszter
Közben csütörtökön bejelentette lemondását Florin Jianu, a kormány kereskedelmi és vállalkozásfejlesztési minisztere, tiltakozásul amiatt, hogy a kabinet az utcai tüntetések ellenére kedd éjszaka sürgősségi rendelettel módosította a Btk.-t. Jianu közölte, azért várt két napot lemondásával, mert remélte, hogy legalább a kiváltott közfelháborodás hibájuk kijavítására készteti azokat, akik a sürgősségi rendeletet kezdeményezték. Florin Iordache igazságügyi miniszter – aki kezdeményezte a Btk.-módosítást -, csütörtökön egyik államtitkárára ruházta át február 7-ig igazságügyi miniszteri hatáskörét, arra hivatkozva, hogy az állami költségvetés elfogadása miatt nincs ideje ellátni miniszteri teendőit.
A korrupcióellenes ügyészség közölte, hogy feljelentés érkezett több magánszemély részéről a kormányrendelet elfogadásával kapcsolatban, és a vádhatóság elindította az eljárást a feljelentésben szereplő vádak megalapozottságának kivizsgálása érdekében. Az igazságügyi minisztérium leszögezte, az ügyészség eljárását súlyos beavatkozásnak tekintik a kormány hatáskörébe, ami példa nélküli, és sérti a különböző hatalmi ágak közötti alkotmányos egyensúlyt.
A román sajtó szerint a bukaresti kormány kiírta Romániát az Európai Unióból, és arroganciája meghiúsít minden kísérletet arra, hogy higgadt vita alakuljon ki a büntetőjog módosításáról, az igazságszolgáltatás működéséről és a romániai börtönök helyzetéről. Miután a Btk-módosítás ellenzői megtudták, hogy a kormány nem vonja vissza sürgősségi rendeletét, csütörtök este ismét tüntetők vonultak utcára Bukarestben és az ország más nagyvárosaiban.
Forrás: MTI; fotó: indianexpress.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS