Liebe Attila, az ózdi fojtogató néven hírhedtté vált színházi rendező az ózdi ellenzéki összefogás egyik segítője – szúrta ki a Magyar Nemzet. A lap hiába kereste a jobbikos Janiczak Dávidot és az ózdi MSZP-t is: nem reagáltak a kérdésekre. Liebét – aki a Sztanyiszlavszkij-módszer híveként próbálta halálközeli élményhez juttatni alakításuk hitelességéért amatőr színjátszó csoportja hölgytagjait – 1987 februárjában, miután az egyik lány a fojtogatás során meghalt, több emberen aljas indokból elkövetett emberölés kísérletéért tíz év börtönbüntetésre ítélték. Szabadulása után is módszere híve maradt, bár legutóbbi gyakorlatai után 2000-ben jogerősen felmentették és még ő perelte be több milliós kártérítést kérve a magyar államot. Úgy tűnik, a színházi világ után az ellenzéki politika színpadára evezett: közösségi oldalára feltöltött profilképét is az ózdi ellenzéket rejtő Ózdiakért és Ózdért Egyesület logójával látta el.
A Magyar Nemzet azt írja, hogy felháborodott ózdiaktól értesült arról, hogy az “ózdi fojtogatóval” erősített a helyi ellenzék. Megkeresték a férfi közösségi oldalát, ami tele van politikai bejegyzésekkel. Az egyikben a kormányt, kormánypárti politikusokat szidja, a másikban Janiczákot isteníti:
Felsorolom, miért szavazok Janiczak Dávidra! Emberség…, ja… ezután már nincs is mit sorolni…
Liebe neve a ’80-as években vált ismertté, vagy inkább hírhedtté. Ózdon amatőr alternatív színjátszó csoportot alapított, amelyben önjelölt rendezőként a Sztanyiszlavszkij-módszert igyekezett elmélyíteni. Fojtogatta a fiatal növendék lányokat, hogy azok halálközeli élményt éljenek át, és így hitelesebbek legyenek a színpadon. (A valósi Sztanyiszlavszkij-módszer lényege az érzelmi emlékezés. A színjátszás során az eljátszani kívánt élethelyzethez hasonló élményt kell visszaidézni. Újra átélve egy adott helyzetet, az emberi elme és test ugyanazokat a reakciókat ismétli, mint amelyek az emlékeiben élnek.) Csakhogy Schwajda György Segítség című darabjának próbái közben a fojtogatás során egy 17 éves lány meghalt. Liebét 1987. február 20-án több emberen aljas indokból elkövetett emberölés kísérletéért tíz év börtönbüntetésre ítélték. Ekkor 22 éves volt. 5 év 10 hónap után szabadult – de a szabad élet nem tartott sokáig. Hiába költözött az ország másik felébe, ahol nevét még nem ismerték, a módszertől nem tudott szabadulni. Balatonfűzfőn, a művelődési házban alapított színjátszó csoportjában újra a próbák eleme lett a fojtogatás. József Attila Oratóriumát próbálták, amikor Liebe úgy döntött, hogy előveszi a régi módszert és bebizonyítja, hogy működik. Annak köszönhető, hogy fűzfői pályafutása hamar véget ért, hogy az egyik lány, miután megtudta a férfi múltját, beavatta a társait és feljelentést tettek. Állították, hogy a férfi őket is fojtogatta, arra hivatkozva, hogy Jancsó Miklóssal forgat horrorfilmet és ehhez keresnek szereplőket. Veszprémben a bíróság 2 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, amihez hozzáadták a 4 és felet, amennyivel korábban szabadult kedvezménnyel előző büntetéséből. Az ügyészség 1998-ban szabadlábra helyezte, a vádat pedig kétrendbeli aljas okból elkövetett testi sértésnek minősítették, végül Liebét a bíróság első és másodfokon is felmentette, bűncselekmény hiányában. Ítélete 2000-ben jogerőre emelkedett. Ezt követően a magyar államot 3,5 millió forint kártérítésért perelte, mivel 352 napot töltött előzetes letartóztatásban. Összesen 12 évet töltött rács mögött.
Hazaköltözött Ózdra, ahol 2008-ban egy park melletti temetőhöz riasztották a rendőröket. Liebe Attila két lánnyal indult a különös próbára. Amikor egyiküket fojtogatni kezdte, a másik lány elmenekült; mire visszaért, barátnője és Attila már kéz a kézben sétáltak. Ismét aljas indokból elkövetett emberölés kísérlete miatt indítottak eljárást ellene. 2008-ban az interneten indított webkamerás képzést, álnéven, amivel újra a rendőrség látóterébe került. Addigra módszerének már saját nevet is adott: halálszínház. Ugyan közleményt is kiadott a rendőrség, amelyben óva intették a fiatal lányokat, de eljárás nem indult az ügyben. 2013-ban már színitanodába és egyetemi felvételire való felkészítéshez keresett növendékeket hirdetés útján az interneten. Azóta senki sem hallott róla, egészen mostanáig…
Forrás: Magyar Nemzet/PS; Vezető kép: Mindenki Magyarországa Mozgalom/Youtube (a képen Janiczák Dávid polgármester-jelölt mögött Zsuponyó Anett, Garami György, Angyal Béla, Farkas Péter Barnabás, Kellóné Mezőtúri Márta, Csák Árpád, Bertáné Várnay Ilona, Váradi József, Dr. Kósné Dargai Rita, Fidrus Péter)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS