Van Budapestnek egy titkos rózsakertje, ahol több mint ezer különböző féle rózsa várja, hogy különleges színeikben, mintázatukban gyönyörködjünk. Budetétényen van egy két és fél hektáron elterülő kert, amely szabadon látogatható, és mégsem állnak tömött sorokban az emberek a bejáratnál, hogy a virágzó rózsakülönlegességek neveit böngészve eltöltsenek néhány órát. Kedvcsináló videónkban nemcsak a pompázó rózsakert különlegességeit ismerhetik meg, de a magyar rózsanemesítés történetéről, a névadás hagyományáról is sok érdekességet megtudhatnak.
TIHANYI RITA – SUSÁNSZKY MÁTYÁS
A Budatétényi Rózsakert Magyarország legnagyobb rózsa génbankja, amelyet a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézete gondoz. A mintegy 1.1000 ellenőrzött rózsafajtát a rozárium későbbi vezetője, Márk Gergely kezdte összegyűjteni az 1950-es évektől. A tövek mennyisége miatt a gyűjtemény hamar kinőtte budatétényi György-villa kertjét, ekkor hozták létre a mai, kifejezetten a rozárium számára megtervezett kertet.
A gyűjtemény fő értékét a 60-70 éve nemesített fajták nagy száma jelenti, az ilyen rózsák csak kevés helyen láthatóak a világban. Ezen kívül a rózsakert számtalan kultúrtörténeti különlegességet is bemutat, mint az ókeresztény abesszin szent rózsa, a középkori csemege és patikárius rózsa, az illóolajat adó iráni és bulgár damaszkuszi rózsa, zöld rózsa, moharózsák, a legkorábbi kínai tearózsák, vagy Európa legősibb sárga rózsái
-írja a kertet bemutató dr. Boronkay Gábor, aki videónkban bővebben is beszél a rozárium különlegességeiről. A gyűjtemény fontos részét képezi emellett az a 205 magyar fajta, amelyet a kert nagynevű vezetője, Márk Gergely nemesített. Ezen kívül a látogatók olyan régi magyar fajtákat is megtalálhatnak itt, mint Geschwind Rudolf (1829-1910), Mühle Árpád (1870-1930), Palocsay Rudolf (1900-1978), Müller Ferenc (1923-2012) nemesítők rózsái.
Minden nap látogatható
Bár a Budatétényi Rózsakert a kilátogató laikusok számára elsősorban egy kert, amely tele van különleges rózsákkal, a rozárium célja hogy génbanki funkcióját ellássa, azaz, hogy megőrződjenek azok a köztermesztésből kikopott, meghaladottnak ítélt fajták, amelyek azonban számtalan értékes, rejtett tulajdonságot hordozhatnak a rózsanemesítők számára.
A Budatétényi Rózsakert ingyen látogatható, minden nap sötétedésig fogadja az érdeklődőket, kisebb csoportoknak előzetes bejelentés alapján munkaidőben szakvezetést is biztosítanak.
Forrás/videó: PestiSrácok.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS