“Ha olyan országból érkezel, ami megélt rossz időket, akkor tiszteled a szabadságot, ha azonban hosszú ideje privilegizált országból érkezel, akkor nem biztos, hogy értékeled a szabadságodat” – mondta Ruth Dudley Edwards ír-angol író, publicista a Mandinernek. A professzor következő könyvét a “hópehely-generációról” és a PC-mozgalomról írja, erről tartott előadást Budapesten.
Edwards elmondta, hogy a diákok az egyetemeken mindig kiálltak valamiért: a hatvanas években Cambridge-ben a tanrendről vitatkoztak, a dublini egyetemen a könyvtár nyitvatartása volt a téma, tehát gyakorlati dolgok álltak a középpontban. A mai diákok azonban a professzor szerint a semmiért küzdenek. A jelenség főleg a fejlett nyugati országokban jelenik meg, „nem lep meg, hogy bárki, aki volt kommunista országokból érkezik, nem pazarolja az idejét ilyenekre, mert még élvezi a szabadságot.” Azok viszont, akik „hosszú ideje privilegizált” országból érkeznek, nem értékelik a szabadságot. „Ezek a gyerekek lehet, hogy túlságosan védett környezetből érkeznek, a szüleik minden nehézségtől megóvták őket. És találniuk kell valamit, ami leköti őket.”
„Csak az érzések számítanak.” – fejtette ki Ruth Dudley Edwards. „Nem a kérdés, hogy mit tettél, hanem hogy én mit gondolok, hogy te mit tettél.” Szerinte az egész már annyira nevetséges, hogy nem tarthat már sokáig. A professzor szerint a jelenség gyökerét az oktatásban kell keresni: „A egyetemekről kikerülve a jobboldali diákok általában inkább a magánszektorban helyezkednek el és a gyarapodásra koncentrálnak, a baloldaliak viszont olyan munkát keresnek, ahol befolyásosak lehetnek. A statisztikák szerint hétszer annyi a baloldali professzor az egyetemeken, mint a jobboldali.”
A jobboldali professzoroknak ezért bátrabbaknak kell lenniük, és Yale-en például már létezik a szólásszabadságért küzdő csoport, több ilyet kell alapítani, és „rá kell mutatni az ellentmondásokra”. Edwards szerint ugyanis „az egész identitáspolitika tele van ellentmondásokkal”. „A baloldal foglyul ejtette a nyelvet.” – mondta a professzor a politikai korrektségről (PC). Szerinte a jobboldal feladata, hogy érthetően használja a nyelvet.
„Nagyon érdekes a túlságosan védett környezetben felnőtt gyermekek világa, akik azt hiszik, minden arról szól, hogy miként érzik magukat.” – mondta el Edwards, aki éppen erről írja következő könyvét, a „hópehely-generációról”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS