Az orosz rendőrség szombaton Moszkvában őrizetbe vett több újságírót, akik az ellen tüntettek, hogy a hatóságok előző nap külföldi ügynökké nyilvánították hét kollégájukat, a Dozsgy nevű független tévécsatornát és a Vazsnije Isztorii nevű oknyomozó portált.
A sajtószabadságért tüntető újságírók egyenként tiltakoztak az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) székházánál, a Moszkva belvárosában található Lubjanka téren. Transzparensein a többi között olyan feliratok voltak olvashatóak, mint hogy az “újságírás nem bűncselekmény” és “féltek az igazságtól”.
Az igazságügyi minisztérium pénteken döntött arról, hogy külföldi ügynökké nyilvánítják a már kizárólag az interneten sugárzó Dozsgy mellett a Vázsnije Isztoriit és újabb hét újságírót is.
Natalja Szindejeva, a Dozsgy vezetője tisztességtelennek nevezte ezt az intézkedést, és azt közölte, hogy megfellebbezik a döntést.
A Dozsgy gyakran élesen bírálta az orosz hatóságok kemény fellépését a másként gondolkodókkal szemben, rendszeresen tudósított tüntetésekről, valamint részletesen foglalkozott például a tavaly nyáron megmérgezett, majd idén bebörtönzött Alekszej Navalnij ellenzéki politikus ügyével is. A Kreml júniusban megvonta a tévécsatorna akkreditációját arra hivatkozván, hogy a társaság támogatta év elején a Navalnij melletti, engedély nélküli demonstrációkat. Ezt a Dozsgy tagadja.
Szakértők szerint mindez azt jelzi, hogy az orosz hatóságok az őszi választások közeledtével fokozzák a kritikus médiára gyakorolt nyomást.
A vonatkozó orosz törvény értelmében a külföldi ügynöknek minősített tömegtájékoztatási eszközök anyagai csakis minősítésük megjelölésével terjeszthetők, fel kell tüntetni minden tartalmukon, hogy más államok érdekeit szolgálják. Ezt a szabályozást 2019-ben kiterjesztették magánszemélyekre, köztük bloggerekre is, jogvédők szerint azzal a céllal, hogy elhallgattassák a másként gondolkodókat.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS