Az autóban lelőtt két támadó a 28 éves Syed Raheel Farook és a 27 éves Tashfeen Malik volt. Helyi információk szerint egy házaspárról van szó. A férfi állami alkalmazásban álló környezet-egészségügyi szakértő volt. A támadásban részt vehetett egy harmadik ember, Farook fivére is. Őt egyelőre keresik. A központ közelében elfogtak egy harmadik embert, de egyelőre nem tudni, hogy neki köze volt-e a lövöldözéshez.
Farook öt éve dolgozott jelenlegi munkahelyén, kevéssé beszédes férfiként ismerték munkatársai. A magába zárkózó Farook vallásos muszlimnak tartotta magát. Két közeli munkatársa szerint Farook nemrég Szaúd-Arábiában járt, ahonnan „új feleségével” tért vissza, akit az interneten ismert meg. Közösen, egy fél éves gyerekkel tértek vissza. A gyerek állítólag Farooké. A támadás előtt a pár a férfi édesanyjánál hagyta a csecsemőt.
Egyelőre keresett társuk is vallásos volt, de munkatársaik szerint a munkahelyen sosem beszéltek hitükről.
„Sosem viselkedett úgy, mint egy fanatikus, nem tűnt gyanúsnak” – mondta a Los Angeles Times -nak egy nő, aki idén májusig volt Farook munkatársa.
A médiában megszólaltatott biztonsági szakértők szerint összehangolt, előre eltervezett támadásról van szó. Az biztos, hogy nem hirtelen felindulásból elkövetett ámokfutás történt, mondta David Bowdich, az FBI nyomozója.
Az eddigi információk szerint felkészültek az akcióra, mintha egy küldetést teljesítettek volna, mondta a szakértő. Hivatalosan ugyanakkor nem erősítették meg, hogy terrortámadás történt volna.
A rendőrség robbanószereket is talált az intézetben, ahol a lövöldözés kezdődött. A párnál – és egyelőre nem azonosított harmadik társuknál – AR-15-ös vagy ahhoz hasonló fegyverek voltak.
Farook családja döbbenten értesült a merényletről. „Kimondhatatlanul szomorú vagyok. Elképzelésem sincs, miért tette. Részvétem az áldozatoknak” – mondta Farook egyik sógora az anaheimi Iszlám Központban.
Ez volt a legvéresebb tömeggyilkosság az Egyesült Államokban azóta, hogy egy ámokfutó a Connecticut állambeli Newtown egyik iskolájában 27 embert – köztük 20 gyereket – mészárolt le. A Shootingtracker.com összesítése szerint idén eddig több mint 350 olyan lövöldözés történt az országban, amelyben legkevesebb négyen életüket vesztették.
Forrás: Index.hu
Fotó: NBC
Facebook
Twitter
YouTube
RSS