A parlament előző héten kezdődött ülésének ötödik, egyben befejező napja hétfőn délelőtt tizenegykor kezdődött a magyar szórvány napjára történő emlékezéssel, majd a napirend előtti felszólalások között szó volt a vasárnapi Fidesz-kongresszusról, a klímavédelemről és a járványkezelésről is. Szabó Tímea harcostársa Kocsis-Cake Olivio a Fidesz tisztújító gyűlésével foglalkozott, amit az ellenzéki összeborulás előválasztási műsorával próbált összehasonlítani és azt hangoztatta, hogy a baloldali színjáték felettébb demokratikus esemény volt. Dömötör Csaba rámutatott, hogy a mérhetetlen népszerűségű Párbeszéd politikusának nyilván fáj, hogy egy egységes erős párt tartott kongresszust a hétvégén.
Dömötör Csaba felsorolta az Orbán-kormány érdemeit, többek között az elviselhető energiaárakat, a devizahitelesek helyzetének javítását, a munkanélküliség felszámolását is megemlítette, a béremelési programok között hangsúlyozta, hogy kivezették az egészségügyből a hálapénz intézményét, radikálisan megemelték az orvosok fizetését és gigantikus egészségügyi fejlesztéseket hajtottak végre.
Ingatlanmutyi a fővárosban
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára arra is rávilágított, hogy egyes üzleti körök épp most próbálják megkaparintani az értékes fővárosi ingatlanokat, például a Városházát, amit Karácsony hiába tagad, hiszen számos bizonyíték mutatja, hogy a baloldal kitalicskázza a vagyont.
Nem tudjuk, Karácsony Gergely mennyit jár be valójában dolgozni
– említette meg Dömötör Csaba, belengetve annak lehetőségét, hogy lehet, Karácsonyt nem köti le a főpolgármesterség, így a baloldal úgy mutyizik kontroll nélkül, ahogy akar.
Schmuck Erzsébet is sopánkodott egy jót
Az LMP részéről Schmuck Erzsébet sopánkodott a klímaváltozás veszélyei miatt. Az ellenzéki politikus a szerinte áttörést nem hozó glasgow-i klímacsúcs kapcsán bírálta a magyar klímapolitikát. Schanda Tamás válaszában kiemelte, hogy a klímaváltozás kapcsán valódi tettekre és nem üres fecsegésre van szükség, ám a baloldal csak beszélni tud az éghajlatváltozás elleni cselekvésről. Példaként említette Karácsony ámokfutását, aki hiába nevezi magát zöld politikusnak, hiszen felszámolja a fővárosi zöldterületeket, közparkot ígér, ám az ingatlanmutyik határozzák meg a főváros politikáját és nem a klíma vagy a környezetvédelem.
Önök nem tettek semmi mást csak beszéltek, beszéltek
– mondta a baloldal hozzáállásáról az Innovációs és Technológiai Minisztérium európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára.
Magyarország klímabajnok
Kibújik a szeg a zsákból, tisztelt képviselő asszony, önök beszélni akarnak és nem cselekedni, valódi cselekvésre van szükség és örülnénk, ha a cselekvésből végre kivennék a részüket. Magyarország már most is klímabajnok és nemzetközi összehasonlításban is ambiciózus célkitűzésekkel rendelkezzünk
– hangsúlyozta az államtitkár, majd adatokkal támasztotta alá állításait. A klímavédelem költségeiről leszögezte, hogy a környezetszennyező nagyvállalatoknak kellene a zsebükbe nyúlni.
Mi azt gondoljuk, nem lehet ezt a terhet magyar emberekre tenni, nem lehet ezt a magyar emberekkel megfizettetni
– hangoztatta a kormány álláspontját Schanda.
A DK soraiba tartozó Oláh Lajos aggasztónak nevezte a járványhelyzetet, szerinte a delta variáns nem okoz súlyosabb lefolyású megbetegedést, ám fertőzőbb a korábbiaknál, ezért szigorításokat követelt.
Orbán Balázs részletesen ismertette a koronavírus elleni védekezés lépéseit. Felidézte, hogy a baloldal korábban a keleti vakcinák ellen hergelte az embereket és kamuvideókkal igyekeztek az ellenzéki képviselők megrendíteni a járvány elleni védekezésben az emberek bizalmát.
Járvány ellen nem a korlátozások jelentik a hatékony megoldást, hanem az oltás
– mondta Orbán Balázs a pánikkeltést és halálkampányt folytató baloldaliaknak, majd ismertette az átoltottsági adatokat is.
Álzöld újkommunisták alkotják a hazai baloldalt
A szocialista Harangozó Tamás túlköltekezéssel vádolta a kormányt, amiért sok életmentő berendezést rendeltek a járványügyi védekezés kapcsán. Válaszában Rétvári Bence rámutatott, hogy a baloldalnak semmi sem jó, korábban állandóan azt hangoztatták, hogy nincs elég lélegeztetőgép az országban, most hogy a járvány kapcsán rengeteg életmentő berendezést és a védekezésben használt eszközt szerzett be az ország, az a problémája az ellenzéknek, hogy túlköltekeztünk.
A klímaváltozással kapcsolatos ellenzéki kérdésekre Schanda Tamás ismételten azzal szembesítette a baloldalt, hogy ők csak a szavak szintjén zöldek, hiszen, ha dönteniük kell, hogy közparkot létesítsenek vagy privatizáljanak, ők minden esetben a privatizációt választják.
Önök nem zöldek, hanem újkommunisták
– ragadta meg a baloldal lényegét Schanda Tamás.
A Párbeszéd nevű hobbipárt politikusa, Tordai Bence szerint a kormány nem klímabajnok, hanem a klímakatasztrófa elleni védekezés egyik legaljasabb akadályozója.
Most azért lobbiznak, hogy a gáz és az atomenergia zöldenergiának minősüljön és uniós forrásokat lehessen felhasználni hozzá
– sorolta Tordai. Schanda Tamás válaszában kiemelte, hogy az ellenzéki képviselő soha semmit nem tett a környezeti örökség védelme érdekében, csak beszél, dumál, miközben nem szavazta meg a klímavédelmi törvényt sem.
A Párbeszéd főpolgármesterének ígéretei klímavédelem területén csak üres lufik. A Párbeszéd nem zöld, hanem újkommunista
– állapította meg ismét az államtitkár.
Bangóné szerint nem számít, mit szeretnének a magyarok
Az azonnali kérdések során Bangóné Borbély Ildikó az MSZP színeiben előadta, hogy a Fidesz a közvéleménykutatások eredményeivel foglalkozik, miszerint a magyarok nem hívei a további szigorításoknak.
Bangóné követelte a kormánytól, hogy azonnal vezessen be népszerűtlen intézkedéseket, újabb szigorításokat követelt, például azt, hogy a kormány tegye kötelezővé mindenhol a maszkviselést. Gulyás Gergely Bangónénak elmondta, hogy a járvány elleni fegyver az oltás és nem a szigorítások, Rétvári Bence pedig azt hangsúlyozta, hogy november 1-jétől a munkáltatók előírhatják a védőoltást, a közösségi közlekedésben kötelező a maszk viselése, az egészségügyi intézményekben látogatási tilalom van, és Magyarország az unión belül elsőként biztosította a harmadik oltás felvételének lehetőségét is.
A gyurcsányista Bősz Anett is kritizálta a hazai járványkezelést úgy vélekedett, az emberek azért vesznek komolyan tévhiteket, mert a kormány nem adott nekik tudományos igénnyel írt válaszokat semmire. Rétvári Bence leszögezte, hogy Európa számos országában sokkal kritikusabb a járványhelyzet mint bármikor, majd kiemelte, hogy a baloldallal ellentétben a magyar járványkezelésről még a WHO főigazgatója is elismerően szólt.
Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS