Nyílt levelet tett közzé Karácsony Gergely, az Együtt-Pm szakpolitikusa Timotheus Höttgeshez, a Deutsche Telekom vezérigazgatójához, Schiffer András, az LMP társelnöke pedig Facebook oldalán tette közzé levelét – írja a Népszabadság. „Mint bizonyára Ön is értesült róla, hétfő este a tulajdonos menesztette Magyarország egyik legolvasottabb hírportálja, az Origo.hu főszerkesztőjét. Ehhez természetesen munkáltatóként joga volt, az azonban, hogy valami jogszerű, még nem jelenti azt, hogy etikus is” – írja levelében Karácsony Gergely. Megjegyzi azonban, hogy Lázár János „nyúlt a főszerkesztő után” és ezt ezidáig senki nem cáfolta megnyugtató módon. Mint írja, ha ez így van, „Magyarországon súlyosan sérült a sajtó szabadságának és a szabad véleménynyilvánításnak alapelve, mely az egész nyugati civilizáció egyik építőköve”.
Levelében hangsúlyozza: „erős a gyanúnk, hogy a tulajdonos döntésének hátterében egy 300 milliárd forint (egymilliárd euró) értékű üzlet lappang, mellyel Lázár János államtitkár megzsarolta a lap tulajdonosát, melyben az Önök cége a legnagyobb részvényes”. Karácsony ezután azt kéri, a vezérigazgató nyugtassa meg, hogy szó sincs arról, hogy az Deutsche Telekomnáél ilyen megtörténhet. Schiffer is azzal kezdi levelét, hogy ismerteti a helyzetet és hangsúlyozza: „máris pletykák kaptak szárnyra, hogy a Deutsche Telekom azért huny szemet az emberi és politikai jogok lábbal tiprása felett, mert magyar állami megrendelésben reménykedik, vagy profitját megnyirbáló újabb különadótól tart”. Schiffer meggyőződése, hogy azok a német kis- és nagyrészvényesek, köztük a német állam, nem tűrnék el, hogy egy botrányba keveredett politikus csak úgy kirúgassa egy újságtól a leleplezőjét. Mint írja, ez az értékítélet változatlan akkor is, ha ez egy másik országban történik. Schiffer arra kéri az elnököt, hogy ezt az ügyet szíveskedjen a Deutsche Telekom igazgatótanácsa és közgyűlése elé vinni, és alaposan kivizsgálni.
A DT leányvállalata, a Magyar Telekom közben közleményben cáfolta a híreszteléseket. „A Magyar Telekom az Origo Zrt. 100 százalékos tulajdonosaként kiemelten fontosnak tartja az Origo.hu szerkesztőségének teljes függetlenségét. Nem szólt és a jövőben sem szól bele az Origo szerkesztőségének munkájába, nem dönt a szerkesztőséget érintő személyi kérdésekről. A médiában vitatott személyi döntés az Origo Zrt. menedzsmentjének döntése. A Magyar Telekom nem gyakorolt nyomást és nem kérte az Origo Zrt. vezetőségét a portál főszerkesztőjének leváltására” – írják.
A Népszabadság cikke itt olvasható. Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS