„Úgy érzem, ahová én tartozom, a jobboldali, keresztény, konzervatív, polgári oldalhoz, ott van határozott elképzelés arról, mit szeretnének megvalósítani. A másik oldalon viszont csupán, ahogy a sportban mondják, kontrára mennek” – mondta a Demokratának adott interjúban Schmitt Pál volt köztársasági elnök. A lap munkatársa az Európai Parlament korábbi alelnökével, a nemzet sportolójával, többek között a magyar és az európai politika megváltozásáról is beszélgetett.
Schmitt Pál arról szólva, hogyan látja a mai magyar politikát, elmondta: mostantól szinte minden a választásokról szól, felállnak a szekértáborok, és természetesen mindenki a hatalom megszerzésére törekszik. Fontos kérdésként azonban felvetette, nem mindegy, hogy kinek miért kell a hatalom. Szerinte vannak, akiknek csak azért, hogy hozzáférjenek a javakhoz, forrásokhoz. Vannak azonban Schmitt Pál szerint olyanok is, akik hosszú távú tervekkel rendelkeznek arról, mi legyen az országgal.
(…) úgy érzem ,ahova én tartozom, a jobboldali, keresztény, konzervatív, polgári oldalhoz, ott van határozott elképzelés arról, mit szeretnénk megvalósítani. Szociálpolitika, családpolitika, egészségügy, oktatás, nemzetpolitika, egyházakkal való kapcsolattartás; ezekre mind nagy hangsúlyt fektet a kormány.
Ezzel szemben a volt köztársasági elnök szerint a másik, vagyis az ellenzéki oldalon csupán, „ahogy a sportban mondják, kontrára mennek”: nincs terv, jövő kép, csak annyi van, hogy le akarják váltani a kormányt – összegezte véleményét a Fidesz kormány jelenlegi ellenfeleinek „értékrendjét” az Európai Parlament korábbi alelnöke, kiemelve,
Ezzel a negatív érvanyaggal nem lehet nyerni.
Schmitt Pál ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy a kormánykoalíció pártjai sem dőlhenek hátra, bármennyire előnyös a helyzetük, hozzáfűzve:
ám úgy látom, ezzel ők is tisztában vannak.
Schmitt Pál, aki nagykövetként, EP-képviselőként és alelnökként az európai politikának is részese volt a Demokratának elismerte, hogy hét évvel ezelőtt, amikor hazatért Brüsszelből, még nem volt napirenden a népvándorlás kérdése, ennek ellenére úgy látja, leszögezhető: „annak a hatvanmilliós tömegnek, amelynek elindulását 2020-ig jósolják, a nagy része nem az életét félti, hanem gazdaságilag akar jobb helyzetbe kerülni.”(…) “A menekülteket, akik az életüket, biztonságukat féltik, segíteni kell, de a gazdasági menekülteket ilyen számban nem tudjuk befogadni” – hangsúlyozta Schmitt Pál. A volt köztársasági elnök kiemelte, hogy a magyar választások során is lényeges szerepe lesz ennek:
(…)az emberek értékelni fogják, hogy a kormányzat, a miniszterelnök az unióval is szembement, hogy a mi érdekünket védje, a biztonságunkat, kultúránkat, szokásainkat. Küzdött azért, hogy eldönthessük, kivel akarunk együtt élni.
Ezek mellett a volt nagykövet az unió jelenlegi helyzetével összefüggésben emlékeztetett, amikor bekerült az európai politikában, még teljesen más folyamatokat láthattunk, „megéltük az EU tíz országgal történő bővítését, ami még egy nagy szolidáris tett volt. Ma viszont számtalan fontos területen hiányzik a közös gondolkodás.” Schmitt Pál annak ellenére, hogy mozgalmas kampányt vár bízik abban, hogy mindenki békés eszközökkel küzd majd. Mint azt kifejtette, a plakátháború, az utcai politikai rendezvények, a viták a demokrácia velejárói, de szerinte van egy határ, amit nem szabad átlépni.
A volt köztársasági elnökkel készült teljes interjút a Demokrata legfrissebb csütörtökön megjelent 40. számában olvashatják.
Címlapfotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS