Karriervágyból elkövetett balliberális érdekszövetségnek nevezte a “kormányváltó erőt” a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt (KTI) elnöke a nagykátai piac bejáratánál tartott kitelepülésükön csütörtök délelőtt.
Szili Katalin azt mondta az MTI-nek, hogy egykori pártjával, az MSZP-vel, illetve a szerinte baloldalinak nem nevezhető ötpárti összefogással ma már semmilyen kapcsolata nincs. “Nincs közös utunk, s teljesen más a programunk” – nyomatékosította. Szerinte a KTI az a párt, amely új erőként a baloldalt képviseli, s egészen más rétegeket szólít meg, mint a balliberális összefogás. Szerinte a programmal rendelkező indulók listavezetői vitájának sokkal több értelme lenne, mint egy Orbán-Mesterházy vitának.
A 106 egyéni választókerület közül 47-49 olyan akad, amely történelmileg inkább baloldali. Az ötpárti ellenzéki összefogás esélyeit csökkenti, hogy e körzetek felében Schmuck Andor, Szili Katalin és Seres Mária ismert exszocialistákat vagy népszerű civileket indít rá a Mesterházy-Gyurcsány-Bajnai-jelöltekre – derül ki a friss Heti Válaszból.
A baloldali ellenzéki szövetség stratégái két tanulmányból dolgoztak, amikor az egyéni választókerületi kampányok intenzitásáról döntöttek. Az Átbillenteni, visszaszerezni, meghódítani című elemzést 2012 augusztusában dobta piacra Szigetvári Viktor mai Együtt-társelnök (szerzőtársával, Vető Balázzsal). A másik dokumentumot a korábbi SZDSZ-kampányfőnök Horn Gábor szárnyai alatt működő – az utóbbi időben részben az MSZP megrendeléseiből élő – Republikon Intézet jelentette meg két hónapja. Mindkét dolgozat a korábbi választások eredményei alapján kísérli meg bemutatni, hogy a baloldal mely egyéni körzeteket nyerheti meg biztosan, hol kell erőteljesebben kampányolnia az esetleges győzelemért, illetve hol esélytelen.
Szigetváriéknál 16 választókerület alkotja a „baloldali adottságú” csoportot, és további 33 körzet tartozik az „átbillentendő” vagy a „visszaszerzendő”, azaz nyerhető kategóriába. A Republikon „biztos vörös” halmaza 17 választókerületből áll; ezeken kívül 30 olyan hely van, ahol az intézet baloldali túlsúlyt feltételez. Vagyis a korábbi tanulmány 49, utóbbi pedig 47 nyerhető körzettel kecsegteti az ötpárti ellenzéki összefogást (a két kutatás végeredménye majdnem fedi egymást).
A 47-49 szociálliberális hagyományú zóna átvilágítása után a Heti Válasz arra jutott, hogy az érintett körzetek közel felében akad legalább egy olyan alternatív baloldali vagy civil jelölt, aki 2-10 százalékot is lecsíphet a „kormányváltó” szavazatokból.
MTI / Heti Válasz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS