Seszták Mikós, nemzeti fejlesztési miniszter keddi sajtóbeszélgetésen részletesen ismertette a hamarosan induló vizes világbajnoksággal kapcsolatos feladatokat, illetve költségeket. Magyarország legnagyobb hazai sporteseményére készülő fejlesztések értéke közel 92 milliárd forint.
SZABÓ FRUZSINA ANNA – PestiSrácok.hu
Seszták Miklós a keddi sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy a fejlesztések túlnyomó része – közel 85 milliárd forint – akkor is megvalósult volna, ha Magyarország nem rendez világbajnokságot, ilyen például a pesti alsó rakpart, illetve a Margitsziget rekonstrukciója, vagy a Dagály-strand felújítása, de idesorolta a Hajós és Széchy, valamint a Császár-Komjádi uszodák rekonstrukcióját is. A 17. FINA Világbajnokság Szervező Bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy az előkészületek és a szervezési feladatok az előzetes ütemtervet követik.
A VB helyszíneinél minden ideiglenes létesítmény kivitelezése a terv szerint, a határidők betartásával halad. Júniusra az összes helyszín elkészül, hogy a terheléses próbaüzemre is kelő idő maradjon.
A legdrágább beruházás a Duna Aréna
A versenyeknek öt helyszín ad majd otthon. A fő helyszínt jelentő Duna Arénában már a terheléses próbaüzem zajlik, üzemeltetését márciustól ideiglenesen a BP2017 Nkft. látja el, azonban június 1-vel a szervezőbizottság veszi át ezt feladatot, hiszen innentől kezdve “vb-üzemmódba” kell kapcsolni – mondta Seszták Miklós. A miniszter kiemelte, a mobillelátókkal 12.300 férőhelyesre bővített aréna építése 41 milliárd forintba került, a mellette elterülő strand pedig 4 milliárdból szépült meg, ez a VB legnagyobb beruházása. Az úszó és műugró megmérettetéseknek helyt adó komplexumot egyébként augusztusban, a Masters VB után 6000 férőhelyesre csökkentik a lelátók elbontásával.
Cölöpök a Dunában
A világbajnokság kiemelt helyszíne a Hajós Alfréd Nemzeti Uszoda. A Margit- szigeten elterülő helyszín felújítása májusban zárul, majd el is kezdődik a lelátószámok bővítése, bár a végleges méret még nem eldöntött, ugyanis a szervezők vizsgálják azt, hogy az eredetlegi tervezett 7500 fő növelhető-e még? A legizgalmasabb helyszín a Batthyányi téri magasugrótorony, ahol már elkészültek azok a cölöpök, amelyre később a torony kerül. Seszták Mikós a tájékoztatón hangsúlyozta, a versenyek ideje alatt igyekeznek a lehető legkisebb forgalomkorlátozást bevezetni. A csodás panorámával operáló helyszín bontása augusztus 3-án kezdődik. A szinkronúszásnak a Városligeti tó ad otthont, ahol süllyesztett ideiglenes medencéket létesítenek. Hangsúlyozandó az, hogy a kialakítás zöldfelület sérülése nélkül történik, valamint az is, hogy a két ideiglenes medence később az úszást és a vízilabdát szolgálja majd.
38 milliárd működésre és szervezésre
A nemzeti fejlesztési miniszter a sajtóreggeli alkalmával elmondta, a világbajnokság működési és szervezési költségei 38 milliárd forintból, a VB-hez kapcsolódó ideiglenes beruházások és fejlesztések 7,8 milliárd forintból valósulnak meg. A működési és szervezési költségvetés magában foglalja például a FINA által kiszabott jogdíjat, a sportlétesítmények üzemeltetését, az előkészítési költségeket, a műszaki ellenőrzésesek, a kommunikációt, IT beruházásokat, a sportolók teljes körű ellátását, biztonsági szolgáltatásokat és sok egyéb tételt. Az ideiglenes beruházás tartalmazza a három FINA Marketet, a balatonfüredi lelátók és versenyszíntér kialakítását, a fővárosi edző valamint városligeti helyszínt, a Duna Aréna valamint a Hajós körüli ideiglenes létesítményeket. Seszták Miklós a bevételek összegzése előtt kiemelte, a szervező bizottság a jegyárakat a családi pénztárcákhoz szabta. A jegyárusítást egyébként tavaly decemberében kezdték meg, és már 90 ezer belépőt értékesítettek. Ám ez a szám a következő jegykontingens megnyitásával jelentősen nőni fog. A bevétel összegét nagyjából 7 milliárd forintra becsülik, ám ebben nincs benne a várható gazdasági eredmény, például a szállodák, vendéglátóhelyek, kulturális intézmények VB-hez köthető plusz bevétele.
A Duna is besegíti a közösségi közlekedésben
A tájékoztatón elhangzott az is, hogy a helyszínek közötti közösségi közlekedést a Duna kihasználásával bővítenék. A MAHART nyolc hajót és tíz kikötőt biztosít ehhez. A Fővám tér és a Duna Aréna közötti hajójárat minden érintett kikötőnél megáll majd, a MÜPA és a Duna Aréna között pedig expresszjárat indul. De kísérleti jelleggel kompindítást is terveznek, amely a Duna Aréna és a Margit- sziget között ingázik majd. A balatoni és fővárosi helyszínek közötti zavartalan és kedvezményes utazást a MÁV- START Zrt. biztosítja. A VB jeggyel rendelkezők például 50%-os kedvezménnyel utazhatnak retur jegy vásárlása esetén Budapest és Balatonfüred között.
A címlapképen Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter látható. Fotó: Fina-budapest2017.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS