Nem alakítható az Index a politikai akarathoz. Simicska nagyot fog csalódni, ha azt hiszi, hogy a Jobbik politikai kiszolgálójává tehető a portál – nyilatkozta Gerényi Gábor az Index egyik alapítója az ATV Egyenes Beszéd című műsorában a tulajdonosváltásra utalva. A szakembernek nincs érdemi információja arról, hogy Simicska mennyire tekinthető komoly vevőnek.
Hatalmas a versenyfutás az egyelőre még Spéder Zoltán bankár-médiamágnás közvetett tulajdonában álló Index.hu-ért, miután a hírportált kiadó CEMP-csoportra a baloldal nyugati mecénásai által pénzelt, a 168 Órában és a Klubrádióban érdekelt Brit Média Kft. és Simicska Lajos is rátenné a kezét – írta meg pár napja a PestiSrácok.hu. Információink szerint utóbbinak ráadásul több forrásból is megerősített hírek szerint opciós szerződése van az Indexre. Gyakorlatilag mindkét fél saját lapjában “tette meg a hivatalos ajánlatát”.
De mit értünk opciós jog alatt?
Egy gazdasági ügyekben jártas jogász azt mondta az Origónak: az opciós szerződés meghatározott dologra egy adott ideig érvényes vásárlási lehetőséget garantál. Ez a gyakorlatban annyit tesz, a felek kikötik, hogy amennyiben a vásárló egy adott időpontig átutal egy szintén előzetesen szerződésben rögzített összeget, ő válik a szerződés tárgyának tulajdonosává. Az opciós jogot hivatalosan akkor könnyebb érvényesíteni, ha azt előzetesen a cégkivonatba is bejegyzik. A másik módja az ilyen ügyletek lebonyolításának, hogy az opciós szerződést ügyvédi letétben helyezik el – ebben az esetben egy lépéssel hosszabb az érvényesítés, de az ügylet logikája mindkét esetben a fent leírtakat követi. A portál által megkérdezett ügyvéd szerint egy opciós szerződés az opció érvényesítése nélkül hivatalosan nem jelent befolyást, de nem hivatalosan a tulajdonos – a szerződésben meghatározott időpontig – tulajdonképpen más kezébe helyezi cégének a sorsát.
A tulajdonosváltásról a GVH-nak sem árt tudni
Az esetleges tulajdonosváltásról a feleknek a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH) is értesíteniük kell, mivel a Simicskáékhoz tartozó médiaportfólió az Indexszel kiegészülve akár a médiapiaci versenyt is érintheti. A GVH azonban egyelőre még nem reagált az Origo megkeresésére.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól (NMHH) pedig azt a választ kapták, hogy az Index Informatikai Zrt.-t továbbra is az Index.hu alapítójaként és kiadójaként tartják nyilván. Arra is felhívták a figyelmet, hogy ha csak a kiadó cég tulajdonosi összetételében történik változás, arról az NMHH-t nem kell értesíteni. A tulajdonosváltással kapcsolatban megkeresték a CEMP Zrt.-nét is, de eddig nem kaptak választ – írják.
Simicska pofára eshet, ha azt hiszi az Index megszerzésével a Jobbik mögé sorolhat
Az látszik, hogy az Index mint portál fordulóponthoz érkezett, akár marad, akár megy – mondta Gerényi Gábor az Index egyik alapítója az ATV Egyenes Beszéd című műsorában a tulajdonosváltásra utalva. Lehet találgatni, hogy miközben Spéder Zoltán folyamatosan a kormánnyal együtt dolgozott, például a takarékszövetkezetek államosításakor, és az Index ennek ellenére ellenzéki hangon szólalt meg, hogy mi húzódhat meg e mögött, de rövid válaszban ne reménykedjen senki – tette hozzá.
Azokról a találgatásokról, hogy milyen komoly vevőnek tekinthető Simicska Lajos, Gerényinek sem volt érdemi információja. Meggyőződése, hogy nem alakítható a lap a politikai akarathoz. Abból nagy csalódás lesz, ha azt hiszi például Simicska Lajos, hogy a Jobbik politikai kiszolgálójává tehető lenne az Index – mondta a szakember.
Az élet ismétli önmagát?
Simicska Lajos lassan átkeresztelheti magát, “Opciós jog” Simicska Lajosra. Mint arról szintén a PestiSrácok.hu számolt be korábban, a milliárdosnak a TV2-ra is hasonló joga volt, amelyet aztán nem tudott érvényesíteni, és mint megírtuk, a Class FM-is ilyen konstrukcióban cserélhetett gazdát, pedig a médiatörvény alapján a kiadóknak átlátható tulajdonosi szerkezettel kellene rendelkezniük.
Forrás: PestiSrácok.hu/Origo/ATV
A vezetőképet az ATV adta közre.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS