A hazaszeretet, mint közös nevező, a nemzeti közösséghez tartozás érzésvilága, a honvédkadét-képzés jelene és jövője – egyebek mellett ezekben a témákban tartottak szerdán előadást a Stefánia Palotában. A Honvéd Kadét Konferencián Erdélyi Lajos, a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára mondott nyitóbeszédet. A kadétképzés két éve indult el hazánkban, az idén pedig már ötszörös volt a túljelentkezés. A siker nem véletlen: a diákok lövészeteken vehetnek részt, haditechnikai ismereteket szerezhetnek, és részesülnek önvédelmi oktatásban is.
“Ha olyan fiatalok jönnek ki a közoktatásból, akik oktatásuk során részesültek a hazaszeretet egészséges érzésében, bennük ez a hazaszeretet könnyebben tevékeny törődéssé, a haza védelmére irányuló tevékenységgé alakítható” – minderről Simicskó István kormánybiztos beszélt a Honvéd Kadét Konferencián. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a patriotizmusra való nevelés minden korban fontos. Úgy fogalmazott: mai világunk sajátos időszaka az emberiségnek; egy globalizált világban élünk, amelyben a globalizáció, mint egy mindenen áthatoló folyamat egyaránt teremt új és tüntet el korábban meglévő értékeket. Ebből adódóan szerinte minden nemzetnek szüksége van egy saját értékszűrőre, amivel a globalizáció káros hatásait kivédi, családi, illetve nemzeti kultúráját, nyelvét, hagyományvilágát, szokásait pedig megőrzi.
A tudatos hazafiság soha nem válhat idejétmúlttá vagy elavulttá, a valódi hazafiság nem lehet sem nacionalista, sem soviniszta. Az igazi patriotizmus a saját nemzeti értékek tiszteletére nevel, más nemzetek megsértése nélkül. Sőt, ezen keresztül tudja egy magyar ember is tisztelni más népek kultúráját, nyelvét, szokásait. A tisztelet kultúráját szeretnénk tehát ezzel megerősíteni ebben a mai, felgyorsult világban.
Kiemelte azt is, hogy a sporton keresztül szépen lehet nyitni a fiatalok felé, és a felmérések is azt mutatják, hogy azok között, akik sporttevékenységet folytatnak, sokkal nagyobb az önkéntes közösségi munkára való hajlandóság, a közösségi felelősségvállalás, adott esetben a választásokon való részvétel. A hazafias és honvédelmi nevelés kormánybiztosa szerint a pedagógus alapvető kulcskérdés ebben az egész rendszerben, az oktatásban és a jövő nemzedékének formálásában is, ezért nagyon fontos minden segítséget megadni számukra. Portálunk kérdésére válaszolva Simicskó István kormánybiztos elmondta: már két és fél éve dolgoznak azon, hogy a kadétképzés megfelelő alapokon, minél sikeresebb programmá váljon. Véleménye szerint fontos, hogy időnként találkozzanak azokkal az iskolaigazgatókkal, pedagógusokkal, akik alkalmazzák az általuk kidolgozott programot, és természetesen igen fontosak az általuk megfogalmazott visszajelzések is. A honvédkadét-képzés sikerét jól mutatja, hogy nagy igény van rá; eddig több, mint hatvan iskola csatlakozott hozzá.
Van egy katonai középiskolánk, a debreceni Kratochvill Katonai Középiskola, ami szép sikereket tudhat magáénak, de további ilyen intézmények létrehozását is tervezzük, így például Hódmezővásárhelyen. A kadétképzés azt a hiátust próbálja betölteni, ami nem teljes értelemben átvett katonai középiskoláról szól, hanem olyan állami, egyházi vagy alapítványi iskoláról, ahol ha van arra igény, hogy a diákok katonai képzésben részesüljenek, akkor erre legyen lehetőség.
Simicskó István elmondta: a Honvédelmi Minisztérium minden segítséget megad az adott intézménynek, így a megfelelő szakembergárdát, az oktatási tananyagot is ők biztosítják. A kormánybiztos hozzátette:
Meggyőződésem, hogy azok a fiatalok, akik katonai képzésen vesznek részt, olyan többletet kapnak, hogy a polgári életben is jobban megállják a helyüket.
A kadétképzés két éve indult el hazánkban, az idén pedig már ötszörös volt a túljelentkezés. A siker nem véletlen: a diákok lövészeteken vehetnek részt, haditechnikai ismereteket szerezhetnek, és részesülnek önvédelmi oktatásban is.
Balogh Zsolt alezredes, a Honvédkadét-program szaktanára a PestiSrácok.hu-nak elmondta, hogy a Honvédkadét-programnak van egy közismereti része: az iskolában tanítanak katonai ismereteket, hadtörténelmet, kéthetente lövészet van, haditechnikai ismereteket tanulhatnak, és megszerezhetik az európai számítógép-kezelői jogosítványt is. A kadétoknak különleges tantárgyaik is vannak, így például a geopolitikai földrajz, ahol a térképészeti ismereteken át jutnak el egészen a társadalmi elemzésekig. Ugyanakkor az idegen nyelvet sem hanyagolják el, hiszen katonai vezetőként, altisztként vagy tisztként mindenképpen szükség lesz legalább egy alapfokú angolnyelv-vizsgára. A képzés abban is rendhagyó, hogy a heti öt testnevelésóra mellett még van két önvédelemóra is, később, a 11–12. osztályban pedig katonai közelharcot is tanulnak a kadétok. Ezeket a foglalkozásokat náluk Zöllei Zoltán alezredes tarja, aki elismert szakember ezen a területen.
A Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Than Károly Ökoiskolája, Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája pedagógusaként az alezredes azt is hangsúlyozta, hogy a fiatalokhoz valóban meg lehet találni az utat, tapasztalataik szerint elsősorban a sport révén, ezért honvédelmi, katonai versenyeket rendeznek az iskolákban és egyéb helyszíneken. Balogh Zsolt alezredes fontosnak tartja a szerdaihoz hasonló konferenciákon való részvételt, hiszen itt megoszthatják egymással az eddigi tapasztalataikat. Az alezredes kifejtette azt is, hogy komoly marketing és kemény munka kellett az induláshoz, de jól jelzi a sikert, hogy még mindig kiemelt az érdeklődés a képzés iránt.
Nálunk több, mint ötszörös volt a túljelentkezés; biztos vagyok abban, hogy ez annak is köszönhető, hogy már híre ment a honvédkadét-képzésnek a szülők, diákok által. Rengeteg pozitív visszajelzést kapunk, ami megerősít bennünket abban, hogy jó úton járunk. Fontos látni, hogy igen komoly munka áll amögött, hogy a diákok a 12. osztályban is ezt a pályát válasszák majd. Az első osztály, amely a honvédkadét-képzésben indult, most tizedikes, ők még nagy motivációval rendelkeznek, kilencven százalékban katonai pályán képzelik el a folytatást. Sok támogatást kapunk a Honvédelmi Minisztériumtól, a Honvédelmi Sportszövetségtől, a Magyar Honvédségtől is munkánkhoz, amiért köszönet illeti ezeket a szerveket, de hálásak vagyunk az intézmény fenntartójának és a pedagógusoknak is a segítő együttműködésért
– fogalmazott Balogh Zsolt.
Az egész napos konferencián a számos előadás mellett délután arról is konzultáltak, hogy milyen lesz a honvédkadét-képzés jövője, és hogyan tudnak figyelmet fordítani a honvédelmi nevelés érzelmi oldalára a katonai oktatásban.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS