A Magyar Nemzeti Bank egykor vezető pozíciót betöltő alkalmazottai egy részének megvan az a kényszere, hogy időnként a sajtóban haknizva menjenek neki az MNB jelenlegi vezetésének, és úgy vádolják azt – ne adj Isten – szakmaiatlansággal, hogy az ő jegybanki ténykedésük finoman szólva nem sok alapot nyújt ahhoz, hogy másokat kritizálhassanak. Persze ha figyelembe vesszük, hogy a kifogásaik mögött legtöbbször vegytiszta politikai motiváció húzódik meg, akkor végül is teljesen mindegy, hogy megvan-e hozzá a megfelelő szakmai vagy morális alap, hiszen az már másról szól. Legújabban az eddig igen hallgatag Simor András hallatott magáról, a mondandója viszont nem sok újat tartalmazott a többi volt kollégájához képest.
Az MNB legtöbb nagyhangú kritikusáról nagyon nehezen lehetne csak elhitetni, hogy véleményüknek nincsen mögöttes politikai szándéka, és pusztán a szakmai érdeklődés, illetve a jobbító szándék vezérli őket, amikor rendszeresen ekézik a Matolcsy György vezette jegybankot. Mert miután hangot adnak „szakmai” véleményüknek, előbb-utóbb mindig kiderül, hogy ezer szálon kötődnek a hazai baloldal prominenseihez, így hát ezt nehezen lehetne pusztán véletlen egybeesésnek betudni.
BALOLDALI KÁDEREK
Legalábbis tényleg óriási véletlen kellene ahhoz, az MNB felügyelőbizottságának egykori tagja, a jegybank vezetését rendszeresen támadó Róna Péter egyszercsak véletlenül pont az egyesült ellenzéki pártok közös államfőjelöltje lesz. Vagy, hogy Surányi György egykori jegybankelnök véletlenül pont az ellenzék választási ígéreteinek pénzügyi fedezetét számolgatja, illetve Márki-Zay Péternek ad tanácsokat a kampányban az inflációról és az euróról. Király Júlia egykori MNB-alelnök szintúgy Márki-Zay Péter szakpolitikai kabinetvezetője lett a kampány során, és azt is rebesgették, hogy baloldali győzelem esetén ő lett volna a pénzügyminiszter, bár ezt valószínűleg már sose tudjuk meg. Viszont nemrég előbukkant egy újabb pénzügyminiszter-jelölt az MNB-t rendszeresen kritizáló Bodnár Zoltán személyében, aki a Gyurcsány-párt árnyékkormányának tagjaként lett mostanában a poszt „várományosa”. Persze ez a titulus önmagában még nem jelent semmit, hiszen volt ő már a Magyar Liberális Párt főpolgármester-jelöltje is, még ha erre valószínűleg már senki sem emlékszik.
A sok-sok „szakmai” álláspont mögött így sejlenek fel az egyéni politikai ambíciók, háttérkötődések, a megrendelők igényének való kényszeres megfelelni akarás.
A REAKTIVÁLT ELŐD
A fenti névsor nemrégiben egy újabb névvel bővült, ráadásul nem is akárkiével, hiszen egy újabb egykori jegybankelnök szállt bele páros lábbal hosszú hallgatást követően a Magyar Nemzeti Bankba. Simor, aki 2013-ig vezette az MNB-t, távozásakor megfogadta, hogy nem fogja kritizálni az utódját és nem fog úgymond „hátramutogatni”. Nos, úgy tűnik, eddig bírta, hiszen közel tíz év után írt napokkal ezelőtt egy publikációt, amiben minden frusztrációját Matolcsy Györgyékre engedte. A verdikt egyébként a szokásos: nálunk az inflációt nem a járvány utáni gyors helyreállás vagy az orosz–ukrán háború okozta, mint a többi országban, hanem a kormány meg a jegybank. Illetve a forint jelenlegi árfolyamáért sem a válság vagy a háború felelős természetesen, hanem szintén a kormány meg a jegybank. Az már csak a hab a tortán, hogy pont Simor kardoskodott anno azért, hogy töröljék el a forintárfolyam sávhatárait, illetve vegyék ki az MNB feladatai közül a forintárfolyam stabilizálását, most meg mégis a jegybankon kéri számon az árfolyamot.
A SIMOR-HÁLÓ
Persze Simor kilóg valamelyest a többi egykori jegybankár sorából, hiszen róla még egyelőre nem tudjuk, hogy milyen politikai szerepet szán magának a megfelelő időben, megfelelő módon megfogalmazott „szakmai” véleményéért. Még az is lehet, hogy semmilyet. Bár annak fényében, hogy egyik volt alelnöke Gyurcsány Ferenc gazdaságpolitikai tanácsadó testületének volt a tagja, illetve Bajnai Gordon bizalmasa is volt, másik alelnöke Márky-Zay Péter árnyékkormányában tevékenykedett, az egykori sajtófőnöke pedig az ellenzék kampányfőnöke lett, nehéz elképzelni, hogy sokáig meg tud maradni a kívülálló szerepében.
Vezető kép: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS