A második világháborúban elsüllyedt három-három brit és holland, valamint egy amerikai hadihajó tűnt el rejtélyes módon Jávai-tengeri hullámsírjából. A The Guardian brit napilap szerint fémtolvajok szentségtelenítették meg a tengeri hadisírokat.
Valamennyi hajó az 1942 februárjában vívott Jáva-tengeri ütközetben veszett oda, a japán császári haditengerészet és az amerikai, holland, brit és ausztrál hajóhad közötti csatában több mint kétezren vesztették életüket.
Az ütközet 75. évfordulója jövőre lesz, ebből az alkalomból expedíció utazott a térségbe, hogy felvételeket készítsen a De Ruyter, a Java és a Kortenaer nevű holland hadihajók maradványairól. Két hajónak azonban csak a hűlt helyét találták, és a harmadik nagy részét is elbontották.
A holland védelmi tárca közleményében azt írta, hogy vizsgálják a hajók rejtélyes eltűnését. “Egy hadisír megszentségtelenítése súlyos bűncselekmény” – hívták fel a figyelmet.
A The Guardian az expedíció jelentése alapján azt írta, hogy az Exeter nevű brit cirkáló és az Encounter nevű romboló is szinte teljesen eltűnt. A tengerfenékről készült 3D-s felvételek szerint helyükön “hatalmas űr tátong”. A 100 méter hosszú Electra romboló roncsának egy része megmaradt. A Perch amerikai tengeralattjárót, amelynek legénysége japán fogságba esett, teljes egészében elvitték helyéről.
A brit védelmi tárca elítélte az “emberi maradványokat tartalmazó hajóroncsok háborgatását”, az eset kivizsgálására kérte az indonéz hatóságokat, és arra, hogy hozzák meg a szükséges intézkedéseket a további hasonló esetek megelőzésére.
Szakemberek szerint a hajóroncsok kiemelése hatalmas műveletet igényel. A hajók mintegy 100 kilométerre Indonézia partjaitól, 70 méter mélyen voltak a tengerben. Kiemelésükhöz hatalmas darukra lenne szükség és hosszú ideig eltartana, ami nem maradhatna észrevétlenül – vélekedtek.
Nem akart hinni a szemének, amikor meglátta a szonárfelvételeken, hogy apja hadihajója helyén csak egy üreg tátong – idézte Theo Doormant, a Jáva-tengeri ütközetet vezető legendás holland ellentengernagy, Karel Doorman fiát a BBC News. A 82 éves Theo Doorman, aki részt vett az expedícióban, hangoztatta, hogy nagyon szomorú. “Nem vagyok mérges, az nem vezet semmire. Csak szomorú. Évszázados szokásjog, hogy a tengerészek hullámsírjait nem háborgatjuk. Itt azonban ez történt” – mondta.
Az elsüllyedt hajók illegális kiemelése alapanyaguk, az acél, az alumínium és a réz miatt manapság mindennapossá vált. Az Indonéziát, Szingapúrt, Malajziát övező tengerek több száz hajó és tengeralattjáró hullámsírjaként szolgálnak.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS