Október 15-től több tízezer beteg juthat már hozzá külön engedélyezési folyamat nélkül a legkorszerűbb új onkológiai, hematológiai, gasztroenterológiai gyógyszerekhez az Emberi Erőforrások Miniszterének rendelete alapján.
A rendelet alapján 29 gyógyszerkészítmény kerül be a támogatási rendszerbe, ezek 36 betegségtípus esetén lesznek elérhetőek és a lehető legegyszerűbben rendelhetőek a betegek számára. Ez 22 új hatóanyag megjelenését jelenti, továbbá 7, korábban már valamely más indikációban támogatott készítmény válik hozzáférhetővé a betegek számára.
Az elmúlt években az onkológia és hematológia területén hatalmas fejlődés történt. Most olyan készítmények támogatási rendszerbe emelése történik meg, amelyek igazi áttörést jelentenek a daganatos betegségek kezelésében. Eddig a betegek csak egyedi méltányosság útján juthattak hozzá ezekhez a legújabb készítményekhez, az elbírálás ideje alatti bizonytalanság pedig sokszor komolyan megviselte a betegeket. Az ezzel járó adminisztráció sok esetben jelentett hatalmas terhet mind a kezelőorvosoknak, mind az ellátórendszernek.
Az új készítmények közül 5 tüdődaganat kezelésére szolgál, közöttük három olyan immunterápiás gyógyszerrel, melyek felfedezéséért az elmúlt hetekben kapott Nobel-díjat két orvos. Ezen kívül két olyan célzott terápia is a támogatási körbe kerül, amely az ALK mutációval rendelkező betegek kezelésére szolgál. 4 új gyógyszerrel bővül az emlődaganat kezelésére szolgáló készítmények köre is. Kettő a hormonérzékeny, kettő pedig a HER+ tumorok kezelésére szolgál.
Az onkológiai készítmények között megjelenik két készítmény bőrdaganatok kezelésére, és egy másik pedig prosztatadaganat kezelésére. 3 készítmény lesz alkalmazható myeloma multiplexben, ami évek óta nem tapasztalható előrelépést jelent a kezelések terén.
A gyulladásos eredetű autoimmun betegségek ma Magyarországon akár százezernél több embert is érinthetnek, itt 9 készítménnyel bővül az egyes kórképekben alkalmazható immunterápiák köre. Jelentős az előrelépés a Chron-betegség és a colitis kezelésében, de új gyógyszerek válnak hozzáférhetővé reumatológiai és a bőrgyógyászati indikációkban is. Hasonlóan történik ez a Richter gyógyszergyár magyar fejlesztésű készítményével is, mely a skizofrénia kezelésére szolgál.
Új gyógyszerek válnak továbbá elérhetővé az akut koronária szindróma kezelésére, az eosinofil asztma és a sclerosis multiplex kezelésére is. Bővül a hepatitis gyógyszereinek és a vérfaktor készítmények köre is.
A kormányzat biztosítja a megfelelő mértékű többletforrást a készítmények támogatására, mert elkötelezett abban, hogy ezekben a súlyos kórképekben minden beteg külön engedély nélkül is hozzájuthasson a számára a legjobb eredményt hozó, bizonyított hatékonysággal rendelkező gyógyszerekhez.
Fontos mindezekhez hozzátenni, hogy az új gyógyszerkészítmények engedélyezése nemcsak pénzkérdés, hanem ellátásbiztonsági kérdés is. A szigorú és sokszor túl időigényesnek tűnő eljárásrend a betegek érdekét szolgálja, hogy bizonyosan minden tekintetben megfelelő, hatékony és ellenőrzött készítményeket kapjanak.
Mindezekkel kapcsolatban azt is érdemes figyelembe venni, hogy az egészségügy reformjában sok ellenérdekelt féllel kell számolni.
Az emberi erőforrások minisztériumának közleménye a szokásos ellenzéki rémhírekkel kapcsolatban kiemeli, a kormány álláspontja 2010 óta teljesen világos: az egészségügy nem üzlet és ellenzi a fizetős egészségügyi ellátás beemelését a közegészségügybe. A kormány nem többszintű, hanem egységes állami ellátási rendszerben gondolkozik, ahol a közegészségügy keretein belül mindenki számára biztosított minden típusú ellátás díjmentesen. Ezért a kormány nem szűkíteni, hanem bővíteni akarja az ingyenesen elérhető egészségügyi ellátások körét.
A fizetős egészségügyi szolgáltatásoknak a magánkórházakban van a helye. Az pedig nem tartható fenn, hogy állami finanszírozású intézményekben, állami pénzből vásárolt eszközökkel és állami alkalmazásban álló dolgozókkal tartsanak fenn magánpraxisokat.
Fotó: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS