Soros György 2002-ben külső támogatást nyújtott Botka Lászlónak, aki akkor Szeged polgármesteri székéért szállt sikeresen ringbe -írja a Magyar Idők, amely szerint ez különösen érdekessé teszi a tényt, hogy most, amikor a szocialista politikus miniszterelnökségre pályázik, mindketten egy napon jártak Brüsszelben. A tőzsdespekuláns magyarországi helytartói negyedszázada szorosan kötődnek a baloldalhoz, 2010 előtt különösen az SZDSZ-szel volt szoros, személyes a kapcsolat, 2002-ben pedig nemcsak a Tisza-parti városban, hanem országszerte beavatkoztak a politikába. Botka László egyébként május végén úgy nyilatkozott: soha nem találkozott Sorossal, és soha nem volt egyetlen, Soros György által finanszírozott oktatási intézmény vagy program támogatottja, és az MSZP sem most, sem korábban semmilyen támogatásban nem részesült az amerikai pénzügyi befektetőtől vagy köreitől.
Alaphazugságnak nevezte Molnár Gyula, az MSZP elnöke nemrégiben azt a felvetést, hogy Soros György, egy nyolcvanhét éves ember Amerikából, Botka Lászlóval és a szocialistákkal összefogva akarja megbuktatni az Orbán-kormányt. A pártvezér véleményével viszont élesen szemben áll az elmúlt negyedszázad gyakorlata – emlékeztet a Magyar Idők. Botka László ugyanis 2002-ben a nemzetközi tőzsdespekuláns magyarországi „helytartóságától” kapott segítséget polgármesteri kampányához. A Soros Alapítvány az említett évben finanszírozta egy civil csoportosulás, a Szegedért Egyesület hírleveleinek előállítását és terjesztését, a szervezet pedig elindult a helyhatósági választáson. Polgármesterjelöltje, egyben vezetője Csapó Balázs volt, akit a rendszerváltást megelőző ellenzéki tevékenysége, valamint a múltbéli MDF- és Fidesz-tagsága egyaránt alkalmassá tett arra, hogy a jobbközép pártok támogatását élvező Balogh Elemér kihívójaként szavazókat hódítson el tőle, ezzel Botka László helyzetét erősítve.
Soros külső támogatásával juthatott Szeged polgármesteri székében Botka
Csapó és köre egyébként már 2001-ben hozzálátott a fideszes polgármester, Bartha László pozíciójának gyengítéséhez: igyekeztek mindenből botrányt keverni, egy ingatlanügy kapcsán például később megalapozatlannak bizonyult feljelentést tettek a polgármester és tizenhét képviselő ellen. Nem túlzás tehát azt állítani, hogy a szocialisták akkori ifjú titánja Soros György külső segítségével került a Tisza-parti város élére csaknem tizenöt évvel ezelőtt. A hála sem maradt el: Csapó Balázsból, a Szegedért Egyesület jelöltjéből két évvel a választás után Botka felkérésére lakossági érdekvédelmi megbízott lett. Az MSZP miniszterelnök-jelöltjéről érdemes még megjegyezni, hogy eddigi pályafutása során nem ápolt látványosan jó kapcsolatot a Soros-hálózat szervezeteivel, amelyek 2010 előtt jobbára az SZDSZ-be voltak becsatornázva.
Brüsszel a titkos találkozók helye?
Az viszont figyelemre méltó, hogy Botka idén május végén éppen akkor utazott Brüsszelbe, amikor a milliárdos is ott járt és szívélyes megbeszélést folytatott többek között az Európai Bizottság elnökével, Jean-Claude Junckerrel.
A Soros Alapítvány politikai elköteleződése korábban is nyilvánvaló volt, elég csak arra gondolni, hogy a szervezet kurátora, majd elnöke haláláig Vásárhelyi Miklós, az SZDSZ egyik alapítója és egykori országgyűlési képviselője volt. Utódja Halmai Gábor lett, ő ugyan nem volt párttag, de az SZDSZ holdudvarába tartozott, alkotmánybírónak is jelölték.
Halmai feltűnése a Soros Alapítvány politikusabbá válását jelezte
A nevéhez fűződik többek között a Soros-féle Közép-európai Egyetem Emberi jogi programjának megalapítása, a 2006-os választások előtt pedig kinevezték az Országos Választási Bizottság elnökhelyettesévé. Halmai feltűnése a Soros Alapítvány élén a társaság politikusabbá válását jelezte. Korabeli, azaz 2001-es sajtóhírek szerint az után esett rá a választás, hogy a szervezet névadója Magyarországra látogatott és itt szembesült a szerintük elharapódzó antiszemitizmussal, valamint az Orbán-kormány „fasizálódásával”.
Vele együtt került be egyébként a társaság vezetésébe Majtényi László, a volt adatvédelmi biztos, akit a balliberális pártok tavasszal államfőnek jelöltek. A Halmai–Majtényi tandem ténykedésének eredménye az az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, amely milliókat kapott tavaly Soros György Nyílt Társadalom Alapítványok hálózatától a kormánybuktatás előkészítésére – emlékeztet korábbi írására a Magyar idők. Bár az alapítvány elnöke hangoztatta, hogy közvetett módon sem kívánnak pártokat támogatni, ez már addig is bevett gyakorlat volt a szervezetnél. Egy korabeli cikkében a Heti Válasz leplezte le, hogy 2000-ben a Soros Alapítvány elnöki keretéből egészítették ki az MSZP-hez kötődő Politikatörténeti Intézet Kht. bevételeit. Ugyanabban az évben együttesen több mint hárommillió forinthoz jutott a szabad demokratákkal szervezeti kapcsolatokat ápoló Esztergomi Liberális Klub, a Társaság a Szabadelvű Belvárosért, valamint a Liberális Klubokért Egyesület. A balliberális értelmiségi holdudvar és a főként szocialista, szabad demokrata politikusok évi rendes seregszemléjeként ismertté vált – Farkasházy Tivadar nevével fémjelzett – szárszói találkozó szintén évek óta az elnöki keret tételei közt szerepel – olvasható a riportban.
A teljes cikket itt olvashatják.
Vezetőkép: lokal.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS