Az Európai Parlamentnek 13-14 hónapja van hátra mostani mandátumából, ami miatt sokan attól tartanak, hogy a napirenden lévő nagy migrációs törvénycsomag, amely hét különböző javaslatból áll, nem megy át ennyi idő alatt, és ráhagyományozódik az európai választások utáni következő parlamentre. Egy spanyol szocialista EP-képviselő szerint a probléma a tagállamoknál, illetve az Európai Tanácsban keresendő, valamint a gyönge Európai Bizottságban, amely nem volt képes áterőltetni a maga javaslatát. Juan Fernando Lopez Aguilar az M1-nek adott exkluzív interjúban ezt a gyengeséget, tehetetlenséget szégyennek nevezte.
Fontos, hogy ne keverjük össze a terrorizmust, a migrációt, a menedékkérőket, valamint a xenofóbiát, mert azzal csak azt segítenénk elő, hogy darabokra hulljon az európai civilizált környezet – fogalmazott a Magyar Televíziónak Juan Fernando.
A spanyol európai parlamenti képviselő most a LIBE bizottság tagja, amelyet egyébként öt éven át vezetett is. Az ő elnöksége idején fogadta el a magyarországi jogállamiság helyzetét vizsgáló Tavares-jelentést.
Juan Fernando Lopez Aguilar neve szerepel a között a 229 képviselő között, akikre egy korábban kiszivárgott dokumentum szerint a Nyílt Társadalom Intézet szövetségesként tekinthet az Európai Parlamentben. A spanyol politikus az egyik legfőbb bírálója az EU menekültpolitikájának, mert szerinte nem tesznek eleget a migránsokért.
Én magam is témafelelőse, jelentéstevője vagyok számos területnek, így a vízumkódexnek, ezen belül egy saját kezdeményezésű parlamenti jelentésnek a humanitárius vízumokról. Ez lehet az egyik hiánypótló terület, hogy legális csatornák nyílhassanak meg a bevándorlók előtt. Ennek hiányát sokszor elítélték már a különböző humanitárius szervezetek, az egyházak és a jogászok, valamint számos, ezzel a területtel foglalkozó szakértő is. Nos, itt is mindent megteszünk majd, hogy sikerüljön megegyeznünk a tagállamokkal – mondta az M1-nek.
Úgy vélte, fontos, hogy olyan legyen a tanács, amely kész betartani a maga által meghozott döntéseket. Hogy az unió külső határainak védelmét biztosítani tudjuk. Hogy megőrizhessük közös értékeinket, ami szerinte elsősorban a polgárok szabad mozgása az EU-n belül.
Kijelentette, az nem történhet meg, hogy az Európai Parlament mandátuma lejár anélkül, hogy a szabad mozgás feltételrendszerét nem erősíti meg. Ehhez szükséges a migrációs csomag, benne a menedékjog újraszabályozásával, és a dublini rendszer reformjával.
Juan Fernando Lopez Aguilar szerint a dublini rendelet már működésképtelen. Nemcsak ellenállás van azzal kapcsolatban, hogy az a tagállam kezelje az érkező menekültek ügyét az elejétől a végéig, ahol az érintett eléri az unió külső határát, hanem be is bizonyosodott, hogy ez úgy, ahogy eddig volt, nem működik már tovább, tehát át kell alakítani a rendszert – vélekedett az interjúban.
Megjegyezte, hogy azoktól a tagállamoktól, amelyek nem hajlandóak részt venni a menekültek befogadásában, meg kell vonni az uniós támogatásokat. Ezek az országok szerint egyszerűen “nem hajlandóak átvenni az új gondolkodásmódot“.
Azzal, hogy több pénzt fordítunk az áthelyezésekre, igyekszünk felépíteni egy európai megoldási rendszert, és akkor nem lesz szükség arra, hogy alvállalkozásba adjuk az európai külső határok védelmét, ahogy az néhány éve a Törökországgal szégyenteljes módon megkötött egyezmény értelmében történt – mondta a LIBE bizottság tagja.
hirado.hu, Vezető kép: Getty Images/Paolo Blocco
Facebook
Twitter
YouTube
RSS