Nem cáfolta a Takarékbank azt az értesülést, miszerint többségi részesedést akar szerezni a Spéder Zoltán vezette FHB-ban – írja az Origo.hu. A Takarékbank Zrt. korábban rendkívüli közgyűlést hívott össze június 15-ére, ahol arról szavaznak, hogy többségi tulajdont szerezzenek az FHB-ban.
A portál felidézi, Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke kedden nyílt levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, véleménye szerint Spéder Zoltán FHB-elnök a szövetkezetekkel fizettette meg az FHB 30 milliárdos hiányát, és most arra kényszerítené őket, hogy felvásárolják az FHB részvényeit.
A portál korábban arról írt, hogy „felhatalmazás szövetkezeti hitelintézetben történő többségi részesedés megszerzésére” – lesz a Takarékbank Zrt. június 15-ére összehívott, rendkívüli közgyűlésének első napirendi pontja. Információk szerint az említett hitelintézet az FHB, amelynek jelenlegi elnöke Spéder Zoltán.
Demján Sándor Orbán Viktornak írt nyílt levelében Spédert és az FHB-t azzal vádolta, hogy félretájékoztatták a kormányt és a miniszterelnököt a szektor számairól és pénzügyi adatairól. Ugyanis miközben a takarékszövetkezetek nyeresége (a Takarékbank és az FHB nélkül) a 2012-es 10,2 milliárdos pluszról 2015-re 2,3 milliárdos mínuszra fordult, a Takarékbank nyeresége 0,2 milliárdról 3,3 milliárdra nőtt.
Az OTSZ elnöke szerint Spéder Zoltán arra készül, hogy az FHB-részvényeket a takarékszövetkezetekkel felvásároltassák. Ez egyrészt azért aggályos, mert az FHB több tízmilliárd forintra rúgó veszteségét a takarékszövetkezeti szektornak kell finanszíroznia, másrészt azért, mert egy jól körülhatárolható üzleti kör nyerészkedik 130 ezer szövetkezeti részjegytulajdonos kárára. Demján Sándor azt kéri a miniszterelnöktől, akadályozza meg, hogy 600 ezer embert kisemmizzenek.
Emlékezetes, Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke levelet írt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek. Szerinte a jelenlegi állami szabályozás előnyhöz juttatja a takarékszövetkezeti integráció tagjait más pénzintézetekkel szemben. Ezért azt kérte Varga Mihálytól, hogy a kormány módosítson a szabályokon.
A Takarékbank álláspontja szerint ugyanakkor Demján nincs tisztában a szektor tényleges számaival, ezért jó hírnevük megsértése miatt jogi lépésekre készülnek. Állításuk szerint ugyanis a takarékszövetkezeti szektor az elmúlt években egyszer sem ért el 10 milliárdos eredményt, ahogy 2015-ben sem számolt el 2 milliárd forintos veszteséget.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: origo.hu
Fotó: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS