Elítélte az ENSZ távozó emberi jogi főbiztosa pénteken a boszniai Szerb Köztársaság parlamentjének a napokban meghozott döntését, amellyel elvetette az 1995-ös srebrenicai mészárlásról szóló jelentést. Zeid Raad al-Husszein felszólította a törvényhozókat, hogy vizsgálják felül a határozatot.
A főbiztos szerint a dokumentum visszavonása csak azt a célt szolgálja, hogy táplálja a megosztó, nacionalista retorikát az októberi általános választások előtt, és megakadályozza az erőfeszítéseket a megbékélés eléréséhez – mondta Ravina Shamdasani, az ENSZ emberi jogi főbiztosa hivatalának szóvivője. Mint Shamdasani elmondta, a főbiztos attól tart, hogy a döntés súlyosbíthatja az egyes boszniai köz- és politikai tisztviselők, illetve médiaszervezetek által már állandósulttá vált feszültségeket, megosztottságokat és bizalmatlanságot. A főbiztos felszólítja a boszniai Szerb Köztársaságot, hogy vizsgálja felül a döntést. A boszniai Szerb Köztársaság parlamentje kedden vetette el az 1995-ös srebrenicai mészárlásról szóló dokumentumot, amelyet tizennégy éve fogadott el az akkori kormány. A helyi sajtó közlése szerint a törvényhozás ezenkívül új bizottság felállítását kérte az igazság teljes kiderítése érdekében.
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke a parlamentben elmondta, hogy a kormány által korábban létrehozott bizottság, amely a dokumentumon dolgozott, ki volt téve a nemzetközi közösség nyomásának. A jelentés démonizálja a szerbeket, és utólagosan igazolni akarja az 1999-es szerbiai NATO-légibombázást – hangsúlyozta a politikus, aki hozzátette: a beszámoló eltúlozza a bosnyák – muszlim – áldozatok számát, míg a szerb áldozatokét figyelmen kívül hagyja. A kelet-boszniai Srebrenica a délszláv háború idején az ENSZ védelme alatt állt. A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én elfoglalták a várost, és a holland ENSZ-békefenntartók tétlensége mellett nyolcezer muszlim férfit és fiút elhurcoltak, akiket a következő napokban lemészároltak. A vérengzést a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék népirtásnak minősítette, a történteket a második világháború óta Európában elkövetett legszörnyűbb tettnek tartják. A hivatalos szerb álláspont szerint szörnyű bűncselekmények történtek Srebrenicában, de a gyilkosságokat nem lehet népirtásnak minősíteni.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS