A társadalmi egyeztetést követően célegyenesbe ért az a rendezvénytervezet, amely jelentős változásokat hozhat a távhőrendszerek működésében – írta a Portfolio.hu. A rendelet célja a megújuló energiaforrások, mint a geotermia és a biomassza, nagyobb arányú bevonása a távhőtermelésbe, csökkentve ezzel a földgázfüggőséget és a költségeket.
A rendelettervezettek kapcsolatban a Portfolio.hu megszólaltatta Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkárt, aki kiemelte, a változtatások az állami és önkormányzati intézményeket – például iskolákat, kórházakat – érintik leginkább. Mint megjegyezte,
a távhő hőtermelési portfóliója kétharmadában földgázt tartalmaz, ami így jelentős drágulást eredményezett az intézményi hődíjaknál, kevésbé a lakossági árak esetén.
Az államtitkár kiemelte,
az idén októberben induló fűtési időszaktól kezdve is az állami és önkormányzati intézményeket érintő hődíjak további 32%-kal csökkennek, miután a gázárak csökkenésével már két alkalommal is megfeleződött ez a tétel a 2022 utolsó negyedévi időszakhoz képest.
Az elképzelést az Európai Bizottság által elfogadott 95 milliárd forintos beruházási és fejlesztési támogatási terve alapján valósítják meg, amelynek keretében új megújuló energiaforrásokkal működő távhőtermelő technológiák kiépítésére és a meglévő rendszerek energiahatékonyságának további javítására nyílik lehetőség.
A cél, hogy 2030-ra megduplázzák a geotermia arányát a távhőtermelésben, ami akár több százmillió köbméter földgáz kiváltását is lehetővé tenné, csökkentve az ország energiafüggőségét és a költségeket
-közölte az államtitkár.
A teljes cikk itt olvasható.
Forrás: portfolio.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS