Több párhuzam is van a szombaton kirobbant Izrael-palesztin konfliktus és az orosz-ukrán háború között, elég csak az erőviszonyokra gondolni, ugyanakkor amíg az egyik esetben Oroszországra a világ agresszorként tekint, most lehet, hogy ők lehetnek a béke közvetítői. Az oroszok kapcsolata ugyanis mind az izraeliekkel, mind a palesztinokkal kiegyensúlyozott és az érdekük is azt kívánja, hogy ne terjedjen tovább a konfliktus. S bár a Biden-adminisztráció és az izraeli kormány között vannak nézeteltérések, az USA segíteni fog a zsidó államnak, emiatt pedig Ukrajna foghatja a fejét, mert a szövetségeseik figyelme (pénze és fegyvere) megoszlik. Hogy miért pont most robbant ki a Gázai övezetben a konfliktus, eszkalálódhat-e a helyzet és miért tapasztaljuk, hogy a világban egyre több helyen fokozódik a feszültség, Stier Gábor Oroszország-szakértőt, a moszkvater.com főszerkesztőjét kérdeztük.
Az Institute for the Study of War (ISW) washingtoni székhelyű kutatóintézet elemzői úgy vélik, Oroszország arra használja a Hamász Izrael elleni támadását, hogy az Egyesült Államok és a Nyugat még kevesebb támogatást küldjön Ukrajnának. A moszkvater.com főszerkesztője szerint ahogyan az orosz-ukrán háború kapcsán, úgy a most kitört izraeli-palesztin konfliktus kapcsán is hatalmas erőkülönbséget láthatunk, ezért az a legfontosabb kérdés, hogy mikor lesz vége és milyen áron. Stier Gábor továbbá úgy véli, hogy Oroszországnak biztosan nincsen köze a Gázai övezetben kirobbant konfliktushoz, azonban az érdeke az, hogy a harcokba Szíria ne folyjon bele, hiszen ott orosz csapatok is vannak.
Ugyanakkor a közel-keleti konfliktus hatással lehet az orosz-ukrán háborúra hiszen, ha csak a médiát nézzük, a fókusz most hirtelen lekerült a szomszédban dúló háborúról és mindenki az izraeli történésekről számol be – jegyezte meg Stier hozzátéve, hogy Oroszország profitálhat abból, ha az izraeli-palesztin konfliktus háborúvá növi ki magát és elhúzódik, mert akkor a figyelmen túl, a pénz és a fegyverek nagy részét is oda fogják küldeni.
Én úgy gondolom, hogy már a konfliktus kirobbanásának időzítésében is benne lehetett az, hogy a nyugati hírszerzés és figyelem, elsősorban Ukrajnára összpontosult és Izrael nem kapott akkora segítséget, mint amekkorát szokott.
A főszerkesztő szerint a Gázai övezetben kirobbant konfliktusnak Ukrajna biztos, hogy már most sem örül, de ha elhúzódik az komolyan érintheti őket, hiszen a figyelem, a fegyver, a támogatás megoszlik.
Amerika nem mondhat mást, mint hogy támogatja Izraelt, az oroszok pedig a tűzszünet közvetítői lehetnek
Az amerikai elnök segítséget ígért Izrael számára az önvédelemhez, miután egyeztetett az Izraelben kialakult helyzetről külügyminiszterével és védelmi miniszterével szombaton a Fehér Házban. A főszerkesztő szerint ez nem meglepő, hiszen Amerika stratégiai szövetségese és Izrael biztonságának garantálója, ezért ők nem mondhatnak mást mint, hogy megvédik és segítik a zsidó államot. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az USA nem sokat tett azért, hogy megoldódjon a palesztinok és az izraeliek közötti feszültség. A helyzet mégis furcsa, mert a kormányon lévő demokraták viszonya meglehetősen rossz az izraeli vezetéssel, mivel teljesen más ideológiai alapon állnak.
Ez is közrejátszhatott abban, hogy a Hamász azt gondolhatta, hogy most jött el a pillanat
-mondta Stier hozzátéve, hogy körülbelül három éve belpolitikai viták és kormányválság van Izraelben.
Oroszország viszont diplomáciai értelemben nagyon sokat nyerhet ezen a konfliktuson, mert egyrészt kívülálló és jó kapcsolata van Izraellel éppúgy, mint a Hamászt támogató Iránnal és a palesztinokkal is. Neki az az érdeke, hogy mindenkivel megmaradjon a jó kapcsolat. Ha pedig a konfliktus elmélyül, akár közvetítőként is felmerülhet Oroszország. Nem véletlen tehát, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy azonnali tűzszünetre van szükség.
Stier Gábor megjegyezte továbbá, hogy Oroszország állampolgárai között zsidók és muszlimok egyaránt megtalálhatóak, ezért is kell semlegesnek maradniuk ebben a konfliktusban.
A kialakult helyzet presztízsvesztés Izraelnek
Bár Stier Gábor az Izrael-palesztin konfliktust még nem nevezné háborúnak, de egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy eszkalálódik a helyzet. Ez azonban nem érdeke Izraelnek, mert ami most történt hatalmas presztízsvesztés számukra, hiszen ugyanúgy csődöt mondott a titkosszolgálatuk és a reguláris hadsereg, mint az orosz felderítés, hírszerzés és hadsereg Ukrajna megtámadásakor. Ha pedig Izrael nem tudja a kialakult helyzetet egy terrorellenes hadműveletként rendezni és széles háborúvá növi ki magát, az további presztízsvesztést jelent számukra.
Izrael olyan katonai fölényben van a Hamásszal szemben, hogy nem kérdés, hogy ki nyerheti meg ezt a konfliktust, de nem mindegy, hogy milyen áron történik ez és mikor
-jegyezte meg Stier hozzátéve, hogy az eszkalálódásnak akkor van esélye, ha az USA is közvetlenül beavatkozna és a térségbeli országok közül valaki.
A geopolitikai változások fognak még konfliktusokat gerjeszteni
Stier Gábor továbbá portálunknak beszélt arról is, hogy a geopolitikai átrendeződés, amin most a világ megy keresztül, még több konfliktust szülhet, ugyanis sokan most azt gondolhatják, hogy az évek óta elhúzódó nézeteltéréseik rendezésének ideje most jött el. Példaként említette Hegyi Karabah Köztársaságot és a Koszovó körüli feszültséget.
Fotó: Ma7
Facebook
Twitter
YouTube
RSS