Megkezdték a giccsesnek minősített és ezért pusztulásra ítélt, a harmincas években épült Törpe-villa bontását a főváros XII. kerületében. A bontás a Pokorni Zoltán által irányított önkormányzat presztízsberuházásának része, melynek során átalakítják a városrész központját, a villa helyére pedig egy sokak felháborodását kiváltó posztmodern épületet húznak fel, amely “kulturális szalonként” fog funkcionálni. A villa lebontása ellen hónapok óta különféle akciókkal tiltakozik egy helyi civil csoport, akik több mint ezer aláírást is összegyűjtöttek a környéken. A PestiSrácok.hu a helyszínen elérte a Törpe2 Akciócsoport egyik alapítóját, Salamon Esztert (képünkön), akik még a hétvégén is harcoltak a bontás megakadályozásáért, többek között azt remélve, hogy meghallgatásra talál a Tarlós István főpolgármesterhez írt levelük és eredményes lesz az e hét elejére a budapesti városházára összehívott egyeztetés. Ezen azt szerették volna elérni, hogy a főváros a városrehabilitációs keretből ne támogassa a rombolással járó hegyvidéki projektet, vonja vissza az ahhoz megítélt fővárosi forrást.
Korábbi riportunkban írtuk, hogy az egész budapesti Hegyvidék arculatát érintő esztétikai vitává fajult a Pokorni Zoltán vezette önkormányzat terve, amellyel lerombolna egy két világháború közötti, “historizáló, neobarokk giccsnek” bélyegzett villát a polgármesteri hivatal szomszédságában, és amelynek helyére egy leginkább Finta-utóérzésnek nevezhető minimalista épületet húzna fel – kulturális szalonként. Közkézen járt a háborgó kerületiek körében egy idézet, amely a lejegyzői szerint a polgármester egy március 23-i lakossági fórumon kifejtett véleményét tükrözi: “A neobarokk, historikus giccs stílusimitáció nem érték, jó lenne ha eltűnnének ezek az épületek a kerületből és a helyüket korszerű modern épületek vennék át.” A civileket felbosszantotta egy másik kijelentés is, amely az egyik egyeztetésen hangozott el. Eszerint “A polgármester úr a jelenlegi épületet giccsnek, díszletnek tartja, mivel mást mutat, mint ami, kifejezetten romboló hatású épületnek nevezte – így kimondottan ellenzi annak megmaradását”. A vita azért mutat túl a Törpe utcai épület sorsán, mert építési vállalkozók, befektetők számos hasonló villát szeretnének lebontani a kerületben, hogy az értékes telkeken társasházat építsenek, ám eddig ritkán fordult elő, hogy az építési engedélyeztetési eljárás során ilyen érvekkel megkapják az engedélyt. Ezután viszont nehéz lesz tartani a Hegyvidék arculatának megőrzését célzó álláspontot. A következő bontásra váró “historizáló giccs” éppen a Törpe utca 2-vel szemben áll, a meccs tehát korántsem tekinthető lezártnak.
Érdekesség, hogy még a főváros XII. kerületében található Törpe utca kettő alá minimalista épületet tervező, Ybl-díjas Lenzsér Péter is elismerte, hogy a Törpe-villa tulajdonképpen szerethető, homlokzata legalább az egyik oldalon tetszetős, és akár fel is újítható. (Az építész válasza a kritikákra ITT elolvasható.)
Korábbi írásunkban Szabó Krisztina, a Hegyvidéki Önkormányzat kommunikációs vezetője ismertette a kerületi álláspontot. Ebben megismételték az épület esztétikai értéktelenségéről szóló állításokat és kijelentették: a környékbeliek csak a városközpont kialakításával járó kellemetlenségek és az elvesző parkolóhelyek miatt aggódnak, ám “köntösbe csomagolták” az akciójukat. “A Törpe2 Csoport tagjai félnek az építkezés okozta nehézségektől, a parkolási problémák fokozódásától, emiatt az épület megtartása mellett kampányolnak annak „szerethetőségére” hivatkozva, és műemléki összefüggésben próbálják céljukat elérni” – érveltek. Az önkormányzat szerint hiába írták alá ezren a levelet, a fórumokra csak kevesen jöttek el, emiatt a pontos terveket sem ismerhetik. Arra a kérdésünkre ugyanakkor nem kaptunk választ, hogy a historizáló épületek elleni háború az egész kerületet, vagy csak az önkormányzati beruházásokat érinti-e és pontosan hogyan kell értelmezni Pokorni Zoltán kijelentését.
Hamarosan jelentkezünk bontásról szóló további hírekkel.
PESTISRÁCOK.HU
Facebook
Twitter
YouTube
RSS