Nem olyan rossz a magyar edzőképzés, mint ahogyan azt Bernd Storck lefestette – véli Szalai László, aki 2013-tól 2016-ig vezette a képzést. Szalai szerint a fiatalok igenis tanulni akarnak.
Szalai László 2013-tól három éven át vezette a Magyar Labdarúgó Szövetség edzőképzését. A szakember tavaly nyáron a felcsúti Puskás Akadémia szakmai igazgatója lett, az edzőképzés új vezetőjét, a német Jörg Danielt a múlt héten mutatták be hivatalosan. A váltással kapcsolatban a magyar válogatott szövetségi kapitánya, Bernd Storck azt mondta: forradalmi változások következnek a magyarországi edzőképzésben, mert ami eddig történt, nem volt kompatibilis azzal, ami Európa más országaiban zajlik. Szalai jogtalannak érzi a kritikát.
„Storck úr kritikáját komolytalannak érzem – mondta Szalai az Origónak. – Amikor 2013-ban az MLSZ-től megkaptam ezt a feladatot, az UEFA erre illetékes szakemberei, az úgynevezett Jira Panel szakértői, Michel Sablon és Andreas Morisbaek Magyarországra utaztak, hogy ellenőrizzék a képzési anyagainkat. Ezek az emberek beültek az oktatási napokra, átnézték a tematikát, az órarendeket, az előadási anyagokat, majd elutazásuk után az általunk kialakított magyarországi edzőképzést jónak minősítették. Ez után az UEFA beválasztott abba a technikai elemző csoportba, ahol – többek között – olyan edzőóriásokkal dolgozhatok együtt, mint a Manchester United volt menedzsere, Sir Alex Ferguson”.
Szalai szerint ugyanakkor kétségtelenül van különbség az idősebb és fiatalabb edzők között. „Magyar edző és magyar edző között is óriási a különbség, miként külföldi és külföldi között is. A mostani harmincas-negyvenes éveikben járó szakemberek tanulni akarnak, folyamatosan képzik magukat, egyetemekre járnak, nyelveket beszélnek. Az idősebb kollégák közül akad néhány, aki szerint erre nincs szükség, de a jövő azoké a szakembereké, akik hisznek a folyamatos önképzésben és tanulásban”.
Ahogyan az sem titok, hogy nem mindenkiből lesz jó edző: „Bármennyire is azt gondoljuk, hogy bárkiből lehet jó edző, ez nem igaz. Mint ahogyan tanárnak vagy orvosnak sem alkalmas mindenki. Az edzőképzés csak egy kaput nyit ki, amelyen ha valaki akar, besétál. Hogy a kapun túl a kapott információkkal, az itt megszerzett tudással miként sáfárkodik, az már nem az edzőképzés felelőssége. Az edzőképzés tehát abban a tekintetben valóban túlmisztifikált, hogy mindenki ettől várja a csodát.”
A teljes interjú az Origón olvasható. Sajnos, felcsúti tapasztalatairól, az első csapatba beépített „újabb és újabb akadémistákról” nem beszélt benne a szakember.
Fotó: MLSZ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS