Huszonkétezer fő munkaerőhiánnyal küzd a hazai infokommunikációs szektor, miközben a versenyképes jövedelmek mellett a GDP számára is komoly, 400 milliárdos kiesést jelent. A magyar kormány és a szektor egyik meghatározó cége között megkötött stratégiai megállapodást követő sajtótájékoztatón elhangzott, az infokommunikáció komoly lehetőség a vidéki városok megtartóerejének növelésében. Szijjártó Péter külgazdasági-, és külügyminiszter arról is beszélt, duplán fontos egy amerikai céggel kötött stratégiai megállapodás, ugyanakkor hazánk egy alapos és átgondolt szabadkereskedelmi egyezmény megkötésében érdekelt.
Elmozdulás a magasan képzett, jól fizető munkahelyek felé
Szijártó Péter beszédében kiemelte, ünnepi alkalom olyan céggel stratégiai megállapodást kötni, amely a Forbes értékelésében 2016-ban a világ legjobban fejlődő 25 cégéből a nyolcadik helyen áll. Emellett az EPAM budapesti irodája közép-európai regionális központ is. A külgazdasági-, és külügyminiszter hozzátette, a komoly versenyben érték el, hogy a 3,6 milliárd forintos beruházás Debrecenben valósuljon meg, ehhez 1,3 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtott a kormány.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, a beruházás nyomán létrejövő 365 új munkahely is a kormány azon szándékának bizonyítéka, hogy az ipari szektor fejlesztésétől hazánk fokozatosan elmozdulhasson a kutatásfejlesztés és az innováció irányába, amely magasabb képzettség mellett magasabb bérezést is jelent. Hozzátette, a jövő évi költségvetésben két éves költségvetési ciklusban éppen emiatt duplázták meg a kutatás-fejlesztésre szánt összeget, de ide sorolható a szélessávú internet országos bevezetése is.
A jól fizető munka fontos megtartó ereje a vidéki városoknak
Szijjártó Péter beszédében elmondta, az IKT-szektor az év első hét hónapjában 8 százalékos növekedést ért el, jelenleg 200 ezer fölött van az itt foglalkoztatottak létszáma. Hozzátette, miközben a munkanélküliség egy „rossz” kihívás a kormány számára, a megfelelően képzett munkaerő biztosítása egy jó kihívás. Az EPAM képzett, magasan kvalifikált munkaerőt alkalmaz jó fizetésért, és ez fontos megtartó ereje lehet a vidéki városoknak. Emellett a cég több egyetemmel alakított ki stratégiai együttműködést, duális képzéseken, speciális célirányos oktatási programokon keresztül segítik a hiányzó munkaerő mielőbbi feltöltését.
Egy amerikai cég duplának számít
Szijjártó Péter szól arról is, duplán jelentős a kormány számára, ha egy stratégiai megállapodást amerikai céggel írnak alá. Az EPAM a 11. ilyen cég. Hozzátette, sok kritika éri a kormányt, miért nem a kis és középvállalkozásokkal köt a kormány ilyen megállapodásokat. A nagyvállalatok beszállítóinak 59 százaléka magyar kis- és középvállalkozás, tehát utóbbiak jól profitálnak a kormány megállapodásaiból.
A kormány józan és megfontolt szabadkereskedelmi egyezményben érdekelt
A miniszter hangsúlyozta, jelenleg mintegy 100 ezer embert foglalkoztatnak amerikai cégek hazánkban, emiatt bátran kijelenthető, hogy az USA a legfontosabb stratégiai partner az EU-n kívüli országok közül. Emiatt is fontos a kormány számára, hogy egy józan és megfontolt szabadkereskedelmi egyezmény köttessen az unió és az Egyesült Államok között. Hazánk egy megfontolt tárgyalási folyamatban érdekelt, amely független a sebességtől és inkább a minőségre koncentrál.
Huszonkétezer fős munkaerő-hiánnyal küzd a szektor
Vinkó Bence, az EPAM System Kft. ügyvezető igazgatója az aláírást követően arról beszélt, a 21. században életünk szinte minden szakaszában észrevétlenül vesszük igénybe azokat a szoftvereket, amelynek segítségével vásárolunk, utazunk, kapcsolatokat teremtünk. E szoftverek mögött emberek állnak, ezért is lehet a világ egyik legdinamikusabban fejlődő iparágáról beszélni.
Az EPAM 1993 óta 4 kontinens 25 országában van jelen, köztünk mintegy 15 éve Magyarországon. A budapesti, debreceni és szegedi telephelyeiken 1500 embernek adnak munkát főleg az utazás, kereskedelem és kommunikáció világában.
Vinkó Bence kiemelte, az infokommunikáció 13 százalékát adja a hazai GDP-nek, mégis 22 ezer betöltetlen állás van a szektorban. Ha a munkaerőpiac becsatornázná a hiányzó munkaerőt, az 400 milliárddal növelné meg a hazai éves GDP bevételét. Az ügyvezető igazgató hangsúlyozta, különböző képzési programokkal, átképzésekkel, infotáborokkal, iskolai tájékoztatásokkal próbálják mielőbb megoldani ezt a problémát.
Papp László Debrecen polgármestere köszöntőjében arról beszélt, az elmúlt 10 év legsikeresebb éve lehet a 2016 a város gazdaságfejlesztésében. Eddig 1300 új munkahely létesült, ugyanakkor 2007 óta az infokommunikációnak kiemelt szerepe van a város életében, jelenleg 4600-an dolgoznak ezen a területen.
Forrás: PestiSrácok.hu
Kezdőkép: profession.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS