Az ukrán–magyar határszakaszon vasárnap 4670-en léptek be Magyarország területére, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 4003-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek. Közben a Der Spiegel vizsgálatából kiderült, hogy jelentősen csökkent Ukrajna háborús támogatottsága számos európai országban. Hans Vorländer, a MIDEM igazgatója úgy kommentálta a kutatást, hogy az eredmények fényében „az Ukrajnával való szolidaritás egy új stressztesztje” várható, mivel az előrejelzések szerint arra lehet számítani, hogy a hideg időszakban egy újabb menekülthullám indulhat el nyugat felé.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) tájékoztatása szerint vonattal 21 ember, köztük 12 gyermek érkezett vasárnap Budapestre az ukrajnai háború elől. A határszakaszokon összesen 8673 ember érkezett Ukrajnából, a beléptetettek közül a rendőrség 230 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányokért – tudatta az ORFK.
Jelentősen csökkent Ukrajna háborús támogatottsága számos európai országban
A Der Spiegel által ismertetett vizsgálatból az derült ki, hogy a válaszadók mindössze 40 százaléka gondolja úgy, hogy országának mindenképpen folytatnia kell Ukrajna támogatását, az ezzel járó negatív gazdasági–társadalmi következmények ellenére is. Az Index által szemlézett cikkben azt írják: az összes vizsgált országban támogatnák a menekültek számának korlátozását (még a hagyományosan befogadó szellemiségű Svédországban is). A Spiegel emlékeztet arra, hogy a háború elején még a régióban is magas volt Ukrajna támogatottsága, de „mostanra jól láthatóan zsugorodni kezdett a szolidaritás”. Mint írják: ugyanez igaz Németországban is, ahol (42 százalékkal) már szintén relatív többségben vannak azok, akik nem támogatnák Ukrajnát bármi áron. Hasonló eredményeket mértek Franciaországban és Olaszországban is. Hans Vorländer, a MIDEM igazgatója úgy kommentálta a kutatást, hogy az eredmények fényében „az Ukrajnával való szolidaritás egy új stressztesztje” várható, mivel az előrejelzések szerint arra lehet számítani, hogy a hideg időszakban egy újabb menekülthullám indulhat el nyugat felé.
Forrás: MTI/Index; Fotó: MTI/AP/Emilio Morenatti
Facebook
Twitter
YouTube
RSS