Félmilliós, nyolcszázezres megbízási díjakra, közalkalmazotti bérekre, potom tízezer forintért bérbe adott saját ingatlanra, teljesen felesleges milliós informatikai rendszerre és végzettség nélküli szakemberekre bukkant a PestiSrácok.hu az Országos Mentőszolgálatnál. Portálunk kinyomozta azt is, hogy az új megbízott főigazgató gyorsan lapátra tette azt a gazdasági igazgatót, aki nem volt hajlandó aláírni a súlyos pazarlásokat és a szabálytalan szerződéseket. A PestiSrácok.hu kiderítette, akkora kabinetet épített maga köré az Országos Mentőszolgálat megbízott főigazgatója, amire még nem volt példa az OMSZ életében. A tagokkal a szerződéseket úgy kötötték meg, hogy az adott feladatra van saját erőforrása az OMSZ-nak. Egyetlen esetben sem kérték be a beszerzési szabályzatban előírt három ajánlatot. Egy alaposabb feltáró vizsgálat a mentőknél felvetheti a hűtlen kezelés gyanúját.
Néhány hónap alatt nagyjából tíz vezető beosztású alkalmazott munkaviszonya szűnt meg az Országos Mentőszolgálatnál, a kierőszakolt közös megegyezések, felmondások miatt pedig legkevesebb 5 havi, egyes esetekben egy évi fizetést perkál ki az intézmény oly módon, hogy ez idő alatt a vezetők már semmilyen munkát nem végezhetnek, még orvosként sem mentőzhetnek. Ráadásul a főigazgató egyikükkel sem korrekt módon közölte, hogy nem kíván velük dolgozni – szinte egytől-egyig valamilyen vizsgálatot indított a vezetők ellen, amelyek eredménye máig nem ismert. Ezzel párhuzamosan a megbízott főigazgató a szervezet életében létszámában és költségében példa nélküli kabinetet épített maga köré. A kabinet tagok megbízási díja, illetve közalkalmazotti bére havi fél millió Forinttól 800.000 Forintig terjed – tudta meg a PestiSrácok.hu. Ha egybevesszük az új emberek és menesztések költségeit, hónapokra lebontva körülbelül 7-8 millió forintot fizetnek ki közpénzből, mondhatni feleslegesen, miközben a korábban ez évre tervezett munkaruha beszerzés be sem került a költségvetésbe.
Korábban már írtunk arról, hogy Máté Gábor repülőmérnököt december elsején nevezték ki, pályáztatás nélkül, megbízott főigazgatóként az Országos Mentőszolgálat élére, úgy, hogy a törvényben előírt végzettséggel sem rendelkezik. Megbízása óta sorra hoz olyan intézkedéseket, amelyek a szakma számára finoman fogalmazva is megkérdőjelezhetők. Miközben az orvoshiány ellenére kiváló, elismert orvosokat menesztett a hazai mentésből, az egészségügytől távol álló szakmákat képviselő kabinettel hozza meg súlyos és drága döntéseit. A PestiSrácok.hu közérdekű adatigénylést kért minden új főigazgatósági munkatárs szerződésére és munkaköri leírására vonatkozóan, de ezeket a dokumentumokat cikkünk megjelenéséig nem bocsátották rendelkezésünkre. Mindössze néhány ez irányú kérdésre kaptunk választ. Így azt például hivatalosan az OMSZ-tól tudjuk, hogy két biztonsági szakértőjük együtt több mint 1 milliót visz haza havonta, egyikük közalkalmazottként, másikuk megbízási szerződéssel.
Portálunk olyan bizonyítékokhoz jutott, amelyek jogsértések, törvénytelenségek sorozatát támasztják alá. Portálunk azt is megtudta, hogy a jogsértésekre az azóta menesztett gazdasági igazgató folyamatosan figyelmeztette a megbízott főigazgatót, miközben több szerződésre is felsőbb utasításra került rá az ellenjegyzés.
Csak néhány példa:
Érvénytelenített pályázat alapján neveztek ki régiós gazdasági vezetőt, havi 10.000 Forintért akartak bérbe adni ingatlant, amit szintén nem versenyeztettek meg. Rendre nélkülözték a szabályzatban előírt három ajánlat bekérését, és egy korábbi nemzetbiztonsági embernek adtak hozzáférést a mentősök adataihoz már akkor, amikor a nemzetbiztonságisnak ahhoz még szerződés hiányában semmilyen jogalapja nem volt.
Máté Gábor megbízott főigazgató a nagy reformok tervezésekor 22 fős biztonsági igazgatóságot álmodott meg. Bár ezt korábbi cikkünk után cáfolta, érdekesség, hogy több olyan állás pályázata is megjelent, ami a kiterjedt és bővített igazgatóság megvalósítási szándékát igazolja. Az, hogy mi lenne a célja az új igazgatóságnak, továbbra sem világos. Kerestek biztonsági igazgatót nemzetbiztonsági tapasztalattal – a pályázatot később visszavonták, de ott van a nemzetbiztonsági múltú dr. Szabó Gábor is szakértőként.
Nemzetbiztonsági bevizsgálás az OMSZ-nál?
Dr. Bozsik Frigyes a főigazgató megbízása után alig három nappal, december 4-én megkezdte a munkavégzést a mentőpalotában. Szerződéskötésre azonban csak február 18-án került sor, de nem Bozsik Frigyessel, hanem a PromenAid Tanácsadó Kft.-vel. A kettő közt egyelőre annyi kapcsolatot találtunk, hogy a cég egyik tulajdonosa Bozsik lánya. A vállalkozásnak mindössze egy bejelentett munkavállalója van – mellesleg a biztonsági szakembert nem is nevesítik a szerződésben, hogy ő lenne a munkavégző személy.
Furcsa helyzet állhat elő, ha kiderül, valóban nem alkalmazottja a cégnek Bozsik Frigyes, vagy nincs is szerződés közte és a PromenAid között. Ebben az esetben ugyanis teljességgel szabálytalan a tanácsadó tevékenysége, ráadásul a kifizetett tanácsadói díjat vissza kell fizetnie a PromenAid-nek, hiszen nem végzett semmilyen tevékenységet, amelyért járna a díjazás.
Tudomásunk szerint az OMSZ a PromenAid Tanácsadó Kft-vel üzletviteli tanácsadásra szerződött, a feladatok között vizsgálatok – mélyinterjúk készítése egyes dolgozókkal – és elemzések végzése szerepel biztonságvédelmi és információbiztonsági szempontból. A megbízás időtartama egy évre szól, havi 580.000 Ft + ÁFA megbízási díjért. Értesüléseink szerint a PromenAid Kft. „saját kockázatára” december 4-én megkezdte a feladatellátást. Vagyis Bozsik Frigyes már a múlt év végén, szerződés és az abban foglalt titoktartási kötelezettség nélkül dolgozott, interjúkat készített, hozzáfért az OMSZ rendszereihez, informatikai hálózatához, a mentődolgozók minden személyes adatához, bizalmas információkhoz.
A szerződéskötés előtt nem kértek be három árajánlatot, pedig az OMSZ belső szabályzata szerint ez szükséges lenne. Mellőzését azzal indokolták, hogy bizalmi pozícióról van szó, valamint sürgős a feladatellátás, ezért hátrányt okozna a további ajánlatbekérés. Sokáig keresgéltük a világhálón a PromenAid Tanácsadó Kft. referenciáit, hátha valami komoly érv mutatkozik mögöttük, miért is találtak rájuk és miért van szüksége az OMSZ-nak éppen a Bozsik féle cégre, de ilyen nyomokat, korábbi munkákat nem találtunk. Az is beszédes, hogy a korábbi években a cég éves bevétele 2 millió forint körül mozgott, sőt inkább alatta maradt.
Hogy ki is Bozsik Frigyes, arról már több forrást találtunk. Az egykori rendőrtiszt miután jogi végzettséget is szerzett a honvédségnél dolgozott, méghozzá jogi területen, katonák után nyomozott. Ezt követően került a magán szektorba, a Zwack-hoz, majd a MOL-hoz, mindkét cégnél vállalati információ biztonsággal foglalkozott.
Szakértők, tanácsadók százezrekért
Bár a biztonsági igazgatóság a mai napig nem jött létre, az már többek közt a Mentők Lapja májusi számából is tudható, hogy a biztonsági vezető pozíciót dr. Szabó Gábor tölti be. Őt nézték ki az új igazgatóság élére. Szabó már nem kispályás, komoly nemzetbiztonsági múltja van. Az már csak eltörpülő momentum, hogy a MALÉV-nál a megbízott főigazgató kollégája volt. A biztonsági „főnök” egyelőre szakértőként kapott közalkalmazotti állást – azt a közérdekű adatigénylésből tudjuk, hogy ő 500.000 forintot kap egy hónapban.
Fittyet hánynak a jogi előírásokra?
Joggal tehetnénk fel a fenti kérdést, miután oknyomozásunk alapján az elmúlt hónapokban folyamatosan szembe mennek a jogszabályokkal az OMSZ-nál. Arról már korábban is tettünk említést, hogy nem létező státuszokra írták ki folyamatosan az álláspályázatokat, amelyeket aztán vissza kellett vonni, kényük-kedvük szerint módosítgatták a pályázati feltételeket, de ennél durvább dolgok is történtek.
Az Észak-magyarországi régióban például azt követően nevezték ki a gazdasági vezetőt, hogy az e körben kiírt pályázatot még az előző főigazgató idejében érvénytelenítették.
Legalább ekkora gikszer, hogy tavaly év végén Makón versenyeztetés nélkül akartak bérbe adni egy 52,5 négyzetméteres ingatlant háziorvosi tevékenységhez mindössze havi 10.000 forintért, ami a rezsit is magába foglalja. A megállapodást a megbízott főigazgató már alá is írta – szabálytalanul, mert pénzügyi ellenjegyzés nélkül ezt az államháztartási törvény tiltja –, az akkori gazdasági igazgató viszont erre nem volt hajlandó.
De például az informatikai rendszerek kiértékelésére, megfoghatatlan feladatok elvégzésére – miközben Informatikai Központ néven komoly informatikai szakembergárda dolgozik az OMSZ-nál– is úgy kötöttek több milliós szerződést az IT. Source Informatikai és Telekommunikációs Kft-vel, hogy elmulasztották a versenyeztetést.
A résen lévő gazdasági igazgatót is lapátra tették
Információink szerint a korábbi gazdasági igazgató, Sepsey György több esetben is felhívta Máté Gábor megbízott főigazgató figyelmét a szabálytalanságokra, mert megítélése szerint olyan kifizetéseket tennének lehetővé, amelyek ellentétesek a közpénzek felhasználására vonatkozó szabályokkal.
A gazdasági igazgató azt is jelezte, hogy csak olyan feladatra lehet költségvetési intézménynél külső tanácsadót foglalkoztatni, amelyre nincs belső szakember. Továbbá a három ajánlat bekérésének mellőzése véleménye szerint kizárólag a versenyeztetés alóli kibújást szolgálja, vagyis a szándékát sem látja annak, hogy az OMSZ számára legkedvezőbb ajánlatot szeretnék megtalálni.
Pikáns, hogy ezek után, február közepén belső vizsgálat indult Sepsey György gazdasági igazgató ellen, amely idejére a munkavégzés alól felmentették. A forgatókönyv itt is a szokásosnak mondható rituálé szerint alakult: Sepsey a biztonsági szakemberek felügyelete mellett pakolhatta össze személyes holmiit, a számítógépét addigra zárolták, a telefonja kimenő hívásait letiltották, zárt irodája ajtaja elé éjszakára őrt állítottak. A vizsgálatra rendelkezésre álló egy hónapos határidő előtt pedig azonnali hatállyal megszüntették az öt évre szóló munkaszerződését.
Sepsey eltávolítása után az ominózus szerződések már csont nélkül átmentek …
Vezető kép: iho.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS