A Fővárosi Törvényszék ítélete szerint november 19-ig Svédországba kell visszavinnie kislányát egy magyar anyának, a skandináv országban élő volt férjéhez, mivel a gyermekelhelyezési perben a bíróság neki ítélte a felügyeleti jogot. Az édesanya állítása szerint volt férje erőszakos, baráti körében pedig olyan személy is van, aki kémszoftvert szállított a bangladesi hadseregnek, és gyilkosság miatt is körözték. A lány édesanyja, Varga Viktória ezért az igazságügyi miniszterhez fordult, hogy “mint anya az anyától”, a segítségét kérte. A miniszter kérésére fogadták Varga Viktóriát. A Blikk tudósítása szerint a tárca szakemberei másfél órás konzultációval, tanácsadással segítették az asszonyt.
Viktória 2017-ben vált el svéd-bangladesi állampolgárságú férjétől, majd 2020 júniusában hazajött Szaffival családjához Szabadszállásra. A nő többek között azért döntött így, mert volt férje erőszakos, többször bántalmazta őt, Szaffi pedig szemtanúja volt annak, hogy apja megverte akkori élettársát, ami miatt a svéd gyerekvédelem csak ellenőrzött körülmények között engedélyezte az apa-lánya találkozókat – írja a Blikk.
A lap szerint Viktóriának az sem tetszett, hogy az apa a muzulmán vallás szerinti életet is elvárt Szaffitól, valamint az anya tudta nélkül bangladesi útlevelet készítetett a lánynak. Édesanyja ezért hazahozta magával Magyarországra, amiért a svéd hatóságok körözést is kiadtak a nőre. A körözést végül visszavonták, ekkor pedig elkezdődött a jogi csatározás, amelynek végén a Fővárosi Törvényszék igazat adott az apának, és úgy döntött, a gyermeket november 19-ig ki kell vinni hozzá. A jogerős végzés szerint az apa Szaffi visszavitelével nem akarja elszakítani őt az anyjától.
Ugyanakkor a Blikk szerint az anya jogi képviselője, dr. Molnár József jelezte a törvényszék felé: az apa baráti körébe tartoznak olyan személyek is, akik miatt megkérdőjelezhető, jó helyen lesz-e a kislány. A lap azt írja, az egyik ilyen illetőről az al-Dzsazíra még idén februárban írta meg, hogy általa szerzett be a bangladesi hadsereg több száz mobiltelefon egyidejű megfigyelésére alkalmas berendezéseket. A férfi korábban körözés alatt is állt egy 1996-ban Bangladesben elkövetett gyilkosság miatt.
Kétségbe vagyok esve és nem tudom, hogy mit tegyek! El akarnak szakítani Szaffitól, aki másfél éve biztonságban él itthon, beilleszkedett az iskolába. Fogalmam sincs, hogy mondom meg neki, hogy vissza kell mennie Svédországba az apjához, amikor többször megkérdezte már, hogy ugye, itt maradunk, és nem is akar megszólalni svédül
– mondta Varga Viktória a Blikknek. A nő azt is elmondta a lapnak, hogy a volt férje ismeretségi köre nem megnyugtató neki. Kétségbeesésében a nő az igazságügyi miniszterhez fordult az ügyben.
Mivel elveszni látszik minden remény, ezért be szeretnék jutni az igazságügyi miniszterhez, aki többgyerekes anyaként biztosan megért engem. Szeretnék tőle segítséget kérni, hogy Szaffinak ne kelljen kiszakadnia a számára biztonságos, mára megszokott környezetéből, illetve, hogy ne kerüljön olyan helyre, ahová ő maga sem akar menni
– árulta el a lapnak a nő még korábban.
Varga Judit kérésére fogadták a kétségbeesett anyát
A bulvárlap ma már arról adott hírt, hogy Varga Judit kérésére szerdán fogadták az anyát és az Igazságügyi Minisztérium szakemberei másfél órás konzultáción kerestek megoldásokat a riasztó helyzetre. A Blikk megkeresésére a minisztérium részéről azt közölték, a minisztérium, mint magyar központi hatóság a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló Hágai Egyezmény alapján, nemzetközi kötelezettségét teljesítve működött közre és járt el. Megjegyezték, hogy jogerős ítéletbe nem tudnak beleszólni, de van jogorvoslatra lehetőség – mint Viktóriának is elmondták –, ha az anya az ügyvédje révén a Kúriához fordul, illetve kérik a másodfokú határozat végrehajthatóságának felfüggesztését. Emellett felajánlották az IM áldozatsegítő kapacitásait is.
Amennyiben Varga Viktória beleegyezik, a kecskeméti Áldozatsegítő Központ munkatársai mielőbb felveszik vele a kapcsolatot, hogy a legmagasabb szintű lelki és pszichológiai támogatást, valamint jogi tanácsadást tudják nyújtani az édesanyának
– tették hozzá.
Forrás: Blikk; Fotó: Blikk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS