Interjút adott az ATV-nek Szájer József. A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője szerint nem árulta el a lengyel-magyar barátságot Orbán Viktor, csak néppárti fegyelem miatt támogatta Donald Tuskot. Szájer szerint Majtényi László legitimálja az Alaptörvényt azzal, hogy jelöltként indul.
A lengyelek a magyarokhoz hasonlóan egy érzelmes nép, és ezért nyilván a véleményüket is hangosabban és érzelemdúsabban fejezik ki
– fejtette ki Szájer József az ATV azon felvetésére reagálva, mely szerint a lengyelek azt gondolják, hogy Obrán Viktor elárulta őket azzal, hogy támogatta Donald Tuskot. Hozzátette, hogy csak sajnálni tudja, ha Jan Dziedziczak lengyel külügyminiszter-helyettes valóban erre reagálva mondta le a március 15-i útját. Emlékeztetett, a lengyel-magyar barátságot mindig nemzeti, és nem pártpolitikai kategóriaként fogták fel, ezt pedig most úgy nyilvánítottuk ki, hogy az esélyes lengyel jelöltet támogatták, ami egyébként számukra alapvető fontosságú.
Az ATV megpróbálta tisztázni a kérdést, amikor felvetette, hogy “Kaczynskiék keresztény-konzervatívok, Orbán Viktor szövetségesei, az Orbán-modellt másolják, az unió fekete bárányai ők is. Orbán Viktor Brüsszel ellen lázad. Tusk polgári, de Brüsszel oldalán áll, EU-s csúcsvezető.”
Erre reagálva Szájer elmondta:
Tusk annak a pártnak a vezetője, illetőleg miniszterelnöke volt, amelyik az Európai Néppártban, a mi pártcsaládunkban tagpárt. Tehát úgymond a “pártfegyelem” illetve a pártbarátság, a pártszolidaritás is Tusk mellett szólt.
Hozzátette, bevándorlás kérdésében például nem volt más olyan magasrangú uniós vezető, aki a magyarhoz ennyire közeli álláspontot képviselt volna. Tusk nélkül a térségnek a hangja egyszerűen nem jelent volna meg. Szájer szerint Orbán Viktor nem feltétlenül hálás semmiért Tusknak, de fontosnak tartja, hogy egy közép-európai szemszögéből másképp néz ki a bevándorlás, mint Nyugaton.
Szintén egy lengyel kollégám fogalmazta meg ezt nagyon frappánsan: mi azért látjuk másképpen, mert a nyugat-európaiak kolonizálták az iszlám világot, bennünket pedig az iszlám világ kolonizált
– mondta.
Arra a felvetésre, mely szerint Magyarország számára Európa, az unió működőképességéről szólt Szájer úgy reagált: “ha nem így szavaztak volna, akkor most az lenne a téma, hogy miért nem együtt szavazott a Fidesz az Európai Néppárttal, és biztos már megint unió-ellenes, különutas vonalat visz, kilóg a sorból“.
Számunkra fontos, hogy a Néppárt jelöltjét és egy lengyelt támogattunk.
– mondta az uniós képviselő.
Hozzátette, Junkert – bár néppárti politikus – azért nem támogatták, mert úgy gondolták, hogy az uniónak megújulásra van szüksége. Szájer ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az egyik legfontosabb ország, Nagy-Britannia kifejezett szándéka ellenére lett az Európai Bizottság elnöke Junker, aminek nem közvetlen következménye a Brexit, de a megválasztásával az EU feladta az elvet, hogy minden tagországnak úgy kell érezni, hogy része van az unión belüli döntések meghozatalában.
Hangsúlyozta azt is, hogy nem egyedül az Európai Tanács szentesítette a határozatot a kötelező kvótáról, hiszen a parlamentben is leszavaztak bennünket.
A politikus a kétsebességes Európáról is beszélt. Elmondta, hogy nagy zűrzavar van ebben a kérdésben, és nem tartja túl szerencsésnek, hogy az unió néhány vezetője összeül és olyat mond, amit ők maguk sem fogalmaznak meg pontosan és világosan.
Nem tudjuk, mit akarnak, vagy amit kihallani vélünk ebből, annak meg nem örülünk. Lehet, hogy arra gondolt Angela Merkel, hogy lehessen bizonyos területeken szűkebb körű együttműködéseket kialakítani úgy, hogy a többiek majd csak később csatlakoznak. Nagy a köd.
– mondta. Hozzátette Magyarország számára egy olyan unió, amely visszaad bizonyos politikákat a tagállamoknak nem ördögtől való, viszont nem lenne szerencsés, ha kihagynának minket fontos döntések meghozatalából. Példaként Szájer felhozta a bevándorlási kvótát, amellyel kapcsolatban kifejtette, hogy Magyarország ebből nem kér, de szerinte az ország már lerótta szolidaritási kötelességét a határvédelemmel.
Az ATV felvetésére reagálva a politikus elmondta, hogy Orbán Viktor “Európáért haragszik”, és a Fideszben csupán egy szerintük hibás uniós politikai mentalitást bírálnak, nem az uniót vonják kétségbe.
Keressük a válságból kivezető megoldásokat. A régi recepteket kipróbáltuk, nem működnek, új módszerekkel kell kísérletezni
– fejtette ki.
Az uniós képviselő azt is fontosnak tartja, hogy ma már egy-egy fontosabb döntésnek a meghozataláról, legyen szó Tusknak a megválasztásáról, hasonlókról, megkérdezik a mi miniszterelnökünket, amelynek az oka, hogy a korábbi döntései sikeresek voltak, az idő őt igazolta.
Az idegenrendészeti javaslattal kapcsolatban elmondta, a néppárt által megfogalmazott dokumentumokkal egyeznek ezek a javaslatok, és nagyon hasonlít bizonyos német és olasz javaslatokhoz is.
Szájer beszélt a határzárról is, amelyről azt gondolja, hogy ugyan támadnak bennünket miatta, de meggyőződése, hogy két-három hónap múlva azt fogják mondani, milyen jó a magyar megoldás. Úgy véli, hogy a határzár miatt senki sincsen korlátozva szabad mozgásában, Szerbia felé bármikor visszaléphet, ahol nem fenyegeti a menekültet. Hangsúlyozta, ezzel a megoldással Magyarország garantálni tudja, hogy az unióba csak olyan személyek lépnek be, akik végigmentek a vizsgálaton.
A politikus úgy véli nem visszatetsző, hogy vendégül látnánk a lengyeleket március 15-én, a felajánlás nem azt jelenti, hogy miniszterelnöknek toboroznak olyanokat, akik majd megtapsolják.
Azzal kapcsolatban, hogy holnap köztársasági elnököt választ a parlament Szájer azt mondta, nem vizsgálja mások köztársasági elnök-jelöltje mögött ki áll, de úgy véli Majtényi László legitimálja az Alaptörvényt azzal, hogy jelöltként indul.
Eddigi harcos és Alaptörvény-ellenes nyilatkozatai és a mostani cselekedetei ütköznek.
mondta.
Soros Györggyel kapcsolatban az interjú végén kifejtette, hogy
a tevékenységét körülvevő rossz érzés nem hungarikum, mert a pénzével ő más országokban is, a saját hazájában, az Egyesült Államokban is igyekszik befolyásolni a politika alakulását, és Amerikában is komoly kételyek fogalmazódtak meg ezzel kapcsolatban. Úgyhogy nem nekünk, magyaroknak van üldözési mániánk. Vagy minimum nem csak nekünk…
Forrás: ATV; Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS