A rossz hiteleitől megszabadított MKB részvényeinek 100 százalékát eladják 2016 június végéig. Az üggyel kapcsolatban megkérdeztük Kecskés Andrást, a PTE docensét, milyen kérdések merülhetnek fel az MKB vásárlás során.
A jegybank elnökhelyettese rávilágított, az Európai Unió elvárása szerint az értékesítés nyilvánosan, transzparensen és nem diszkriminatívan zajlik majd nemzetközi tanácsadók bevonásával, az eladás folyamatait pedig a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően bonyolítják. Elmondta: az értékesítés nem kötelező ajánlattételi szakasza lezárult, 2016 január elején indul a kötelező ajánlattételi időszak. Nagy Márton közölte azt is, hogy az MKB Bank szanálása során 343 343 milliárd forintnyi rossz minőségű bruttó (megképzett céltartalék előtti) kitettségétől szabadítják meg a szanálás során az MKB Bankot. Ebből 130 milliárdnyit piaci szereplőknek már eladtak, 213 milliárdnyit pedig az MNB által irányított Szanálási Vagyonkezelő vesz át karácsonyig 45%-os értéken négy nagybank (Erste, K&H, OTP, UniCredit) konzorciális hiteléből.
A szanálás során az eddigi tulajdonos magyar államnak nincs pénzmozgása, így kizárólag cash flow alapon nézve 17 milliárd mínusz mutatkozik a költségvetésben. 2016 közepéig kell értékesíteni az immár értékes banknak számító MKB-t, amely karácsonyig teljesen megtisztul toxikus eszközeitől. Az eladó az EU előírása miatt a bankot most átvevő Szanálási Vagyonkezelő lesz, így az eladási árat nem az eddigi tulajdonos állam zsebeli be. “Nincs susmus, mindent az EU előírásainak megfelelően teszünk” – válaszolt a kritikákra az MNB alelnöke. milliárd forint rossz bruttó követeléstől szabadult meg.
A PTE jogtudományi kar tanszékvezető docense, Kecskés András szerint a dolog valószínűleg rendben van, a következőképp magyarázta a bennünk felmerült kérdéseket:
Mik az unió elvárásai konkrétan?
„Az Unió elvárása az, hogy az MKB portfolió-tisztítása ne állami támogatással menjen végbe. Ez azt jelenti, hogy ha a magyar állam a piaci ár felett vásárolná meg az MKB követeléseit, az már támogatásnak minősülne. Ezek a követelések vagyoni értékkel bírnak, de jövőbeni értékük valószínűleg jóval magasabb lesz, mint a jelen állapot szerint. A tranzakció lebonyolítására éppen ezért kell egy külön – úgynevezett szanálási vagyonkezelőt – létrehozni, amelyet piaci hitelből és nem állami támogatásból tőkésítenek fel.”
Hogyan értendő, hogy az eladás nyilvános és transzparens?
„A transzparencia a tranzakció átlátható és nyilvános jellegét jelenti. Annak érdekében, hogy ez megvalósuljon, az Unió ragaszkodik ahhoz, hogy a tranzakció nemzetközi tanácsadók bevonásával történjen, mégpedig a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően.”
Mit tehetnek a nemzetközi tanácsadók és milyen szerepük lehet?
„A nemzetközi sztenderdek használatával a tanácsadók biztosíthatják, hogy a teljes függetlenség és átláthatóság megvalósuljon. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az MKB érintett portfoliója jogi és pénzügyi átvilágítás alá kerül. A vizsgálat kiterjed majd a követelések behajthatóságának és jogalapjának vizsgálatára, valamint pontos gazdasági értékének meghatározására.”
Mit jelent az értékesítés nem kötelező ajánlattételi szakasza?
„Az értékesítés nem kötelező ajánlattételi szakasza egy előzetes piaci ajánlati párbeszéd időszaka, ahol felmérésre kerül, hogy a felek elképzelései a tranzakció vonatkozásában mennyiben fedik le egymást, illetve mennyiben vannak közel egymáshoz. Csak ezt követően kerülhet sor a kötelező érvényű ajánlattételre, amellyel az ajánlattevő már szerződéskötési kötelezettséget is vállal, amennyiben a másik fél elfogadja az ajánlat feltételeit.”
Forrás: pestisrácok.hu, portfolio.hu, MTI
Fotó: ps.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS