Óriási előrelépés, egyfajta mérföldkő a vérplazma-terápia Magyarországon – ezt Müller Cecília, országos tisztifőorvos jelentette ki két nappal ezelőtt, annak kapcsán, hogy a Dél-pesti Centrumkórházban megkezdődött egy súlyos koronavírusos beteg gyógykezelése – a már gyógyultak véréből kialakított készítményből. A speciális vérplazma alapú kezelésről most Dr. Nagy Sándort, az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese beszélt a HírTV-nek.
Néhány naptól akár hetekig is eltarthat, amíg javul egy beteg állapota, akit ezzel a vérplazma-terápiával kezelnek – mondta Dr. Nagy Sándor. Miután valaki gyógyultnak számít, aki már átesett a koronavírus fertőzésen, de már nem hordozza a vírust, amennyiben hozzájárul ahhoz, hogy vért adjon, komoly segítséget jelent. Egy ilyen eljárás során 400-600 milliliternyi vagyis 3 készítménnyi plazmát tudnak gyűjteni az adott személytől. Bíznak abban, hogy aki egyszer adott, később is visszamegy, hiszen nagyon nagy szükség van a megfelelő mennyiségre. Ami a donort illeti, mivel folyadékveszteségről és nem hagyományos véradásról van szó, ezért 3 nap után ismét donorrá válhat.
A beválogatás alap feltétele, hogy az eljárás előtt és után is megvizsgálják a donort. Egy bizonyos szint felett kell lennie a vérplazmájának, mielőtt véradóvá válik. Miután vért adott, újból ellenőrzik ezt a szintet és ez határozza meg, legközelebb adhat-e ismét, illetve mikor.
Az Országos Vérellátó Szolgálat készletei jelenleg stabilak, távol állunk az amerikai helyzettől, ahol a készletek nagyon szűkösek – hangsúlyozta az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese. A vérkészítmények biztonságosak, mert nem fertőz általa a vírus. Ahol probléma volt, ott a mennyiséggel, pontosabban annak hiányával volt gond, illetve azzal, hogy ne menjen be fertőzött, a véradók közé.
Forrás: HírTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS